Press "Enter" to skip to content

Chirurgia plastyczna – podstawy, o których musimy wiedzieć

Aktualizacja 24 listopada 2023

Chirurgia plastyczna – podstawy, o których musimy wiedzieć. Chirurgia plastyczna każdemu kojarzy się wyłącznie z kobietami. Choć niegdyś była domeną celebrytów, aktorek i ludzi sukcesu, dziś jest branżą szeroko dostępną, na sięgnięcie po którą decyduje się coraz więcej osób – nie tylko kobiet. Decydują się na nie również mężczyźni, często z bardzo podobnych do kobiet pobudek, ale i dzieci (a raczej ich rodzice, chcący poprawić ich kompleksy, na przykład związane ze zbyt dużym nosem czy odstającymi uszami). Co powinniśmy wiedzieć na jej temat? Jak przygotować się do zabiegu i jakie należą do tych najbardziej popularnych? O tym opowiemy w tym krótkim poradniku.

Chirurgia plastyczna – czym jest i jakie zabiegi w jej obrębie są najpopularniejsze?

chirurgia plastyczna kliniki
chirurgia plastyczna kliniki

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny zajmującą się rekonstrukcją wad wrodzonych i nabytych ciała. Tak przynajmniej głosi jej oficjalna, książkowa definicja. Mówiąc o niej bardziej ludzkim językiem, składają się na nią zabiegi mające na celu poprawienie wyglądu zewnętrznego człowieka, często poprzez ingerencję w jego wnętrze. Nie jest to jednak jej jedyne i – co ciekawe – pierwotne założenie. To, o czym powiedzieliśmy nazwać można chirurgią estetyczną. Początkowo z kolei chirurgia plastyczna skupiała się na rekonstrukcji, a zatem odtwarzaniu wyglądu poszczególnych części czy fragmentów ciała, które uległy deformacji w czasie wypadku (w tym oparzenia), albo w wyniku wad wrodzonych czy przebytych chorób. Dopiero później odkryto, że dziedzinę tę można wykorzystać również do działań niewymagających udziału czynnika trzeciego – to właśnie po chirurgię kosmetyczną sięga się dziś najczęściej.

W ramach chirurgii plastycznej wykonuje się całe mnóstwo zabiegów i choć ta zdecydowanie najbardziej kojarzy się z operacją powiększenia piersi i można śmiało przyznać, że to właśnie od tego rozpoczęła się jej popularność, sama w sobie zakłada również:

  • korektę nosa – nie tylko jego zmniejszenie, ale także zmianę jego kształtu czy poprawę komór;
  • korektę uszu, w tym zarówno ich pomniejszenie, jak i pozbycie się “odstawania”;
  • plastykę brzucha, przy czym najczęściej mowa tutaj o liposukcji, a zatem odsysaniu tkanki tłuszczowej celem osiągnięcia szczuplejszego wyglądu;
  • plastykę twarzy i szyi, głównie ściśle związaną z pozbyciem się efektów starzenia skóry.

Oczywiście wszystkie ze wspomnianych przez nas zastosowań są jedynie tymi wybranymi. W obrębie chirurgii plastycznej działać można niemal na każdej części ciała, z mniejszym lub większym efektem. Część z nich gwarantuje efekt stały (jak korekta nosa czy uszu), a część zaledwie tymczasowy (liposukcja), zmuszając nas do podejmowania się kolejnych zabiegów.

Jak przygotować się do operacji plastycznej?

Chirurgia plastyczna - podstawy, o których musimy wiedzieć
Chirurgia plastyczna – podstawy, o których musimy wiedzieć

Choć wydawałoby się, że chirurgia plastyczna jest stworzona dla absolutnie każdego, kto chce zmienić swój wygląd, nie zawsze tak jest. Przeciwwskazaniem do jej przeprowadzenia mogą być różnego rodzaju choroby i problemy zdrowotne o różnym podłożu, również tym psychicznym. Prawdą jest, że podstawą przygotowań do zabiegu jest podjęcie decyzji związanej z tym, czy aby na pewno chcemy się go podjąć – tak naprawdę jednak lekarz, zwłaszcza mając ku temu podstawy, może skierować nas na wiele badań, które definiują, czy tak naprawdę będziemy w stanie to zrobić.

Przygotowanie do badań zakłada nie tylko wykonanie wszelkich niezbędnych badań, ale też zwykle zakończenie wszelkiego leczenia (również tego stomatologicznego), a często również zrzucenie zbędnych kilogramów – zwłaszcza u ludzi z otyłością, u których przeprowadzanie operacji mogłoby być po prostu niebezpieczne. Pamiętajmy o tym, że chirurgia plastyczna ma na celu poprawienie naszego samopoczucia i sprawienie, że poczujemy się lepiej we własnym ciele. Jeżeli wiązać się z nią będzie utrata zdrowia, nie ma sensu się nią interesować. 

Ile kosztuje operacja plastyczna?

Bardzo ciężko jest jednoznacznie określić to, ile będzie nas kosztował zabieg w obrębie chirurgii plastycznej. Wiele tutaj zależy od konkretnej operacji, której będzie podejmował się chirurg – inną kwotę zapłacimy za korektę przegrody nosa, nie wymagającej od niego wielkiego wysiłku oraz poświęcenia, a inną za rekonstrukcję piersi, czyli zabieg, który potrafi trwać godzinami. Wszystko zależy też od tego, na jaką klinikę tak właściwie się zdecydujemy. Tutaj istnieje ogromna konkurencja, a większość gabinetów rywalizuje z innymi między innymi właśnie pod kątem ceny. Warto zwrócić uwagę na terminy zapisów, które są w stanie wiele powiedzieć na temat popularności danej kliniki oraz tego, czy powinno się korzystać z jej usług.

Podsumowanie

Chirurgia plastyczna jest jednym z najpopularniejszych, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, odgałęzień medycyny, pozwalającym na poprawę wyglądu – nie zawsze wyłącznie ze względów estetycznych. Istnieje wiele powodów, ze względu na które ludzie coraz częściej po nią sięgają. Prawdą jest, że ostatnimi czasy stała się znacznie bardziej popularna, ale i tańsza i bardziej dostępna. Warto wiedzieć, że zawsze mamy możliwość sięgnięcia po zabiegi wykonywane w jej obrębie. Są one szybkie, bezpieczne i zazwyczaj bardzo skuteczne.