Press "Enter" to skip to content

Detektyw we Wrocławiu

Aktualizacja 12 kwietnia 2022

Detektyw we Wrocławiu: dla wielu osób zawód detektywa znany jest przede wszystkim z wielu filmów i seriali. Wokół niego krąży wiele różnorodnych mitów i stereotypów. Pamiętajmy o tym, że pomimo tego, iż może on nieco więcej niż zwykły obywatel, to jednak nadal jego działania muszą być zgodne z powszechnie panującym prawem, a o tym wiele osób zapomina.

Jakie uprawnienia posiada przeciętny detektyw? Jakich czynności nie może wykonywać, a które są dozwolone? W jaki sposób dokonać wyboru dobrego detektywa? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Jakie uprawnienia posiada przeciętny detektyw?

Detektyw we WrocławiuJeśli zależy nam na tym, aby zostać profesjonalnym detektywem, kluczowe jest przejście specjalistycznego szkolenia i dopełnienie wielu formalności. Osoba, która ukończy specjalną licencję detektywistyczną, może przetwarzać informacje w sposób legalny, bez konieczności pozyskiwania wielu zgód. W praktyce oznacza to, że detektyw Wrocław może analizować i gromadzić dane, czyli wykonywać swój zawód. Pamiętajmy jednak o tym, że wszelkie działania pod żadnym pozorem nie mogą wkraczać w pole działań policji, prokuratury, służb specjalnych. Co godne podkreślenia, wszystkie informacje muszą być także  pozyskiwane w sposób legalny. Detektyw Wrocław oczywiście nie należy do prokuratury czy też do policji, co niesie ze sobą szereg korzyści. Przykładowo jeśli zgłosimy zaginięcia, wówczas policja przez 48 godzin nie rozpoczyna swojej pracy. Dla detektywa nie ma to jednak dużego znaczenia. Co ciekawe, procedury w żaden sposób nie ograniczają aktywności w kwestiach długości trwania poszczególnych działań operacyjnych. Jeśli zlecimy sprawę detektywowi, wówczas możemy mieć pewność co do tego, że będzie ona czymś priorytetowym do momentu, aż zagadka zostanie rozwiązana. Nieco inaczej wygląda to w przypadku policji- jeśli przez dłuższy okres czasu nie pojawiają się nowe ślady, wówczas sprawy są zamykane. Detektyw Wrocław znacznie łatwiej może zdobyć niezbędne informacje- niektóre środowiska nie kontaktują się ze służbami, przez co zdobywanie wszelkich informacji przez Policję jest czymś problematycznym. 

Jakich czynności nie może wykonywać detektyw?

Wiele osób zastanawia się, czego tak właściwie nie może zrobić detektyw Wrocław. Otóż w swojej pracy specjalista ten nie wykorzystuje metod, które są zarezerwowane dla państwowych instytucji. W praktyce oznacza to, że panuje powszechny zakaz montowania i wykorzystywania podsłuchów, jeśli specjalista nie otrzyma na to zgody. Podobnie jest w przypadku dyktafonów, GPS-ów, kamer ukrytych- bez zgody osoby obserwowanej nie jest to możliwe. W tym miejscu należy podkreślić, że detektyw Wrocław pod żadnym pozorem nie może posługiwać się palną bronią, korzystać z kajdanek, stosować środków przymusu. Licencja nie jest również uprawnieniem do legitymizowania, przeszukiwania. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że detektywa obejmuje także prawo o ochronie danych osobowych. W konsekwencji chwilę po zakończeniu sprawy kluczowej zebrane informacje muszą ulec zniszczeniu. Dodatkowo zabronione są takie praktyki, jak chociażby przekupstwo, szantaż, prowokacja. Powinniśmy w tym miejscu nadmienić, że detektywi nie posiadają dostępu do różnorodnych danych, jak chociażby baza numerów rejestracyjnych pojazdów. W sytuacji, kiedy przepis ten zostanie złamany, wówczas grozi nawet 3 lata pozbawienia wolności, co z pewnością należy mieć na uwadze.

W jaki sposób dokonać wyboru dobrego detektywa?

Kiedy pojawiają się jakiekolwiek trudności, wówczas często zwracamy się do instytucji lub osoby, która będzie w stanie udzielić nam pomocy. W naszym przypadku mowa o detektywie. Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na to czy specjalista posiada odpowiednią licencję- jest ona wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Znaczenie ma również wpis w działalności regulowanej, a także ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Powinniśmy również dopilnować, aby detektyw, który prowadzi sprawę, przekazał klientowi sprawozdanie, w którym znajdą się wszystkie dane do przedłożenia przed sądem. Warto w tym miejscu zdawać sobie sprawę z tego, że niższe ceny tego typu usług wiążą się z reguły z tym, że tacy detektywi mogą nie posiadać odpowiedniego doświadczenia lub niezbędnych uprawnień. Odpowiedniej renomy śledczy posiada własne biuro, stronę internetową. O ile istnieje taka możliwość, zapytajmy swoich znajomych- być może oni również korzystali z takich możliwości. Najlepsze agencje charakteryzują się tym, że zatrudniają detektywów, którzy posiadają licencje. Dodatkowo posiadają oni nowoczesny sprzęt, który w znacznym stopniu ułatwia wykonywanie niektórych czynności. Dobry detektyw Wrocław jest skuteczny, dyskretny, doświadczony, rzetelny, jednocześnie zachowuje się w sposób profesjonalny. Pomoże w takich sprawach, jak chociażby zbieranie informacji o majątku, sprawdzanie wiarygodności podmiotów, dostarczanie materiałów dowodowych, poszukiwanie zaginionych i wielu innych.