Press "Enter" to skip to content

Gdzie znajduje się witamina C?

Aktualizacja 7 maja 2023

Wiele osób zastanawia się nad tym, gdzie znajduje się witamina C. Nie ma się temu co dziwić, gdyż witamina C stanowi jedną z najważniejszych dla naszego organizmu witamin. Należy mieć świadomość tego, że ten rodzaj witaminy znajduje się w wielu produktach spożywczych. Warto podjąć wysiłek, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość witaminy C wraz z pożywieniem. Niestety, nie zawsze jest to jednak rozwiązanie możliwe. Wówczas warto byłoby pomyśleć o suplementacji. Na szczęście, interesujących preparatów jest całe mnóstwo.

Co jest najlepszym źródłem witaminy C?

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, gdzie znajduje się witamina C, musimy mieć świadomość tego, że przede wszystkim w owocach oraz warzywach. Żywność o wysokim stopniu przetworzenia nie będzie niestety zawierała dużych ilości witaminy C. Najogólniej mówiąc, jeśli chcemy dostarczyć sobie dużą ilość witaminy C, musimy jeść zdrowo. Warto mieć świadomość tego, że duże ilości witaminy C znajdują się w owocach cytrusowych. Mowa tu między innymi o pomarańczach czy cytrynach. Dość duże ilości witaminy C znajdują się także w kiwi. Wreszcie, wspaniałe źródło witaminy C stanowi guawa, a także owoce aceroli czy dzikiej róży. Jeżeli chodzi zaś o warzywa, wyróżnia się papryka. Na tym jednak nie koniec. Bardzo bogate źródło witaminy C stanowi także kalafior, brukselka oraz brokuły. Nie należy zapominać o tym, że warzywa oraz owoce należy jadać regularnie. W przeciwnym razie mowy o efektach niestety być nie może. Bardzo dobrym rozwiązaniem będzie więc codzienne sięganie po świeże warzywa oraz owoce. W okresach zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę, warto jeszcze częściej sięgać po owoce oraz warzywa. Należy także pamiętać o tym, że niektóre produkty mogą tracić część witaminy C po obróbce cieplnej.

Polecamy uwadze:

Kiedy należy zastanowić się nad suplementacją?

Nawet jeżeli wiemy, gdzie znajduje się witamina C, nie zawsze możemy dostarczyć sobie wystarczającą jej ilość. Wówczas należy zastanowić się nad suplementacją. Na szczęście, w aptekach znajdziemy całe mnóstwo interesujących suplementów. Mają one przeróżną formę. Najpopularniejsze są jednak suplementy w formie tabletek. Witamina C może występować w formie tabletek o różnej wielkości. Mogą być one zarówno niewielkie, jak i całkiem sporych rozmiarów. Niewielkie tabletki będą lepszym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się połykania większych tabletek. Jeżeli jednak jest nam wszystko jedno, możemy zdecydować się zarówno na jedno, jak i na drugie rozwiązanie. Osoby, które nie mają w zwyczaju połykać żadnych tabletek powinny zainteresować się witaminą C w proszku. Witamina C w formie proszku ma szansę sprawdzić się także w przypadku dzieci. Suplementacją warto zainteresować się w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienie i grypę. W tym właśnie okresie potrzebujemy najwięcej witaminy C. O suplementowaniu tej witaminy warto pomyśleć także wtedy, gdy cierpimy na przedłużające się krwawienia, zwłaszcza dziąseł. Ponadto, witamina C w formie suplementów może być niezmiernie przydatna, jeżeli zależy nam na wzmocnieniu kruchych naczyń krwionośnych. O niedoborze witaminy C mogą świadczyć również takie objawy jak przewlekłe zmęczenie, skłonność do występowania siniaków czy też skłonność do długiego i złego gojenia się ran, nawet tych niewielkich. Jeżeli zależy nam na zapewnieniu prawidłowego poziomu witaminy C w organizmie, musimy stosować suplementy zgodnie z zaleceniami. W przeciwnym bowiem razie mowy o w miarę trwałych oraz przede wszystkim satysfakcjonujących rezultatach być niestety nie może. Warto także uzbroić się w cierpliwość, bo na efekty trzeba będzie poczekać.

Dlaczego witamina C jest nam niezbędna?

Gdzie znajduje się witamina C?Zanim pomyślimy o suplementacji witaminy C, warto zastanowić się nad tym, dlaczego jest nam ona właściwie niezbędna. Jak się jednak okazuje, witamina C jest nam potrzebna z kilku, jeśli nie kilkunastu ważnych powodów. Przede wszystkim witamina ta jest nieodzowna dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu odpornościowego. Dzięki witaminie C możliwe jest zmniejszenie liczby infekcji, na które zapadamy w ciągu dnia. Nie należy także zapominać o tym, że witamina C bardzo korzystnie wpływa na redukcję złego cholesterolu. Ponadto, dzięki prawidłowej ilości witaminie C, nasze naczynia krwionośne nie pękają. Można cieszyć się zdrową i promienną skórą o jednolitym kolorycie. Ponadto, witamina C znacząco wspomaga procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Dzięki niemu zdecydowanie szybciej goją się rany. Ponadto, witamina C jest niezwykle ważna, jeżeli chodzi o prewencję szkorbutu. Nie ulega wątpliwości, że witamina C charakteryzuje się również silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Dzięki temu zwalcza ona wolne rodniki, które znajdują się w organizmie. Nie należy zapominać także o tym, iż witamina C ochrania organizm przed miażdżycą. Osoby narażone na miażdżycę powinny troszczyć się więc o prawidłowy poziom witaminy C w organizmie. Ponadto, witamina C zwiększa przyswajalność żelaza. Jest więc ona polecana osobom, które borykają się z niedoborem żelaza.