Press "Enter" to skip to content

Czym kierować się przy wyborze domu dla seniorów?

Aktualizacja 15 września 2020

Domy dla seniora cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego znajdziemy ich w Polsce całkiem sporo. Istnieją zarówno placówki prywatne jak i takie, które prowadzą swoją działalność w ramach NFZ. Jeżeli jednak poszukujemy domu starości dla siebie lub też dla bliskich nam osób, powinniśmy brać pod uwagę rozmaite kryteria. Tylko wówczas możliwe będzie znalezienie domu, który zaoferuje wysokiej jakości opiekę. 

Przeglądaj oferty zamieszczone w sieci. 

Nie ulega wątpliwości, że w sieci znajdziemy całe mnóstwo interesujących ofert domów całodobowej opieki. Mowa tu zarówno o domach prywatnych jak i o domach, które oferują usługi w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętajmy jednak o tym, że w przypadku tych drugich, konieczne jest dopełnienie niezbędnych formalności https://www.wiejskieklimaty.net/oferta/zostan-mieszkancem/. Jeśli jednak poszukiwany jest przez nas prywatny dom dla seniorów, mamy ułatwione zadanie. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, dobrze byłoby przejrzeć co najmniej kilka lub nawet kilkanaście różnych ofert. W przeciwnym bowiem razie znalezienie odpowiadającego nam lub naszym bliskim domu dla seniorów może okazać się niemożliwe. Oczywiście nie wszystkie oferty będą spełniać nasze wszystkie wymagania. Chodzi jednak o to, aby wybrać tę najlepszą. Warto byłoby zainteresować się również opiniami klientów na temat poszczególnych domów starości. Im więcej dany dom dla seniorów pozytywnych opinii posiada, tym większe prawdopodobieństwo tego, że faktycznie panują w nim dobre warunki. Dla większości osób istotne jest nie tylko to, aby dom świadczył usługi wysokiej jakości, ale także i to, aby cena była korzystna. Przeglądając informacje zawarte na stronach internetowych, warto więc zwracać szczególną uwagę na cennik usług. 

Odwiedź obiekt, zanim zdecydujesz się z niego skorzystać. 

Jeżeli wybieramy dom dla seniorów, koniecznie musimy pamiętać o odwiedzinach w nim. Taki dom należałoby odwiedzić jeszcze zanim zdecydujemy się skorzystać z jego usług. Podczas wizyty będziemy mieli możliwość obejrzenia poszczególnych pokoi, a także obiektów takich jak świetlica czy łazienki. Dzięki temu dowiemy się czy możemy liczyć na komfortowe warunki w danym obiekcie. Oczywiście warto byłoby również wspomnieć o tym jak ważne mogą okazać się rozmowy z pracownikami domu dla seniorów. Warto zamienić kilka słów z pielęgniarkami oraz opiekunami osób starszych. Dobrze byłoby także przyjrzeć się temu czy w danym obiekcie pracują doświadczeni lekarze oraz wykwalifikowani rehabilitanci, których usług bez wątpienia będą potrzebowały osoby starsze. Oczywiście budynek powinien być również jak najlepiej przystosowany do potrzeb osób w podeszłym wieku. Nie powinny więc znajdować się w nim żadne bariery architektoniczne. 

Porównaj ze sobą poszczególne domy. 

Wybierając dom dla seniorów musimy zwrócić uwagę na różne kryteria, o czym zresztą wspomniano już powyżej. Prędzej czy później będziemy jednak musieli podjąć ostateczną decyzję. Warto więc byłoby postarać się o to, aby nasz wybór padł na jak najlepszy dom dla seniorów. Jeżeli sami zamierzamy w nim zamieszkać, kierujmy się własnymi wrażeniami estetycznymi oraz przeczuciem. Jeśli jednak poszukujemy domu starości dla bliskich nam starszych osób, koniecznie należałoby zapytać je o zdanie. Miejmy na uwadze to, aby nie decydować się na wybór ośrodka opieki całodobowej, który wyraźnie nie przypadł do gustu bliskiej nam osobie starszej. 

O czym jeszcze należałoby pamiętać?

Jeżeli decydujemy się na dom dla seniorów, musimy mieć na uwadze także jego położenie. Najlepiej, gdyby obiekt znajdował się jak najbliżej naszego miejsca zamieszkania. W przeciwnym bowiem razie możemy mieć utrudniony kontakt z odwiedzinami u bliskich nam osób przebywających w domu spokojnej starości. Jeśli obiekt będzie znajdował się daleko, możemy nie mieć wystarczającej ilości czasu na odwiedziny u bliskich. Wreszcie, dojazd do zbyt daleko położonego obiektu może generować dosyć spore koszty. Oczywiście należałoby pamiętać również i o tym, aby dom dla seniorów ulokowany był w atrakcyjnym wizualnie miejscu. Hałaśliwe miasto nie będzie zbyt dobrym pomysłem. Odgłosy często przejeżdżających samochodów mogą znacząco utrudniać spokojny odpoczynek osób starszych i często schorowanych. Doskonale byłoby, gdyby dom dla seniorów był położony z dala od miasta. Najlepiej, jeśli będzie on znajdował się na obrzeżach jakiegoś miasta. Nierzadko, domy spokojnej starości ulokowane są w miejscach bardzo atrakcyjnych http://wiejskieklimaty.net/dom-opieki-dla-seniora-szczecin. Mowa tu przede wszystkim o domach, które położone są nad morzem, w górach czy w okolicy jezior. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy spokojnej starości położone w szczególnie atrakcyjnych wizualnie miejscach mogą generować spore koszty. Pobyt w takim domu nie będzie więc niestety należał do tanich. Jeżeli jednak dysponujemy odpowiednią ilością funduszy, śmiało możemy zdecydować się na pobyt w takim domu. Jeżeli w domu spokojnej starości ma zamieszkać bliska nam osoba, musimy pamiętać o tym, żeby na początku jej pobytu tam bardzo często ją odwiedzać. Początki aklimatyzacji w nowym miejscu bywają bowiem wyjątkowo trudne.