Press "Enter" to skip to content

Domy z bali: góralskie chatki z drewna i ich walory

Aktualizacja 30 grudnia 2021

Na dzisiejszym rynku funkcjonuje wiele firm budowlanych zajmujących się realizacją projektów z drewna. Domy z bali każdego roku zyskują na popularności. Wszystko dlatego, że mają one nie tylko walory estetyczne, ale także użytkowe. Całość sprawia, że budynki tego typu stanowią doskonałą propozycję nawet dla najbardziej wymagających klientów. Wybierając wykonawcę podobnej nieruchomości, warto zwrócić uwagę na to, czy zakres jego usług zakłada realizację jedynie domów drewnianych z jego katalogu, czy także projektów dostarczonych przez inwestora. Elastyczność jest niezwykle ważną cechą dobrej firmy budowlanej.

Domy z bali nazywa się także „góralskimi chatkami”. Idealnie wkomponowują się one w południowy krajobraz Polski, z którym najczęściej są kojarzone. Budowle tego typu pozwalają na zastosowanie wielu rozwiązań z zakresu aranżacji zarówno po zewnętrznej, jak i po wewnętrznej stronie domu. Co więcej, drewno doskonale współgra z elementami z klinkieru, metalu, szkła oraz naturalnego kamienia.

Domy z bali, czyli ekologiczna i ekonomiczna architektura

Decydując się na zamieszkanie w drewnianym domu, warto skupić uwagę na wybraniu odpowiedniego pokrycia dachowego. To właśnie ono odpowiada za indywidualizm każdego projektu. Choć wielu wydaje się, że domy z bali są do siebie bardzo podobne, to w rzeczywistości trudno by było o znalezienie dwóch identycznych.

Każdy budynek tego typu jest inny, często niepowtarzalny. Wszystko dlatego, że budowa domów z drewna zwykle wykorzystuje ukształtowanie terenu. Wielu inwestorów nie chce niszczyć naturalnego krajobrazu miejsca, gdzie ma postać dom, projekt jest więc zazwyczaj w pewnym stopniu do niego dopasowany. Z tego względu każda realizacja różni się od siebie w bardzo znaczący sposób.

Istnieje jeszcze jedna kwestia, która decyduje o unikalności nieruchomości. Jest nią wybór technologii wznoszenia budynku. Ma ona kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu domu oraz jego estetyki. Prace wykończeniowe mogą zostać przeprowadzone na wiele sposobów, co sprawia, że każdy inwestor ma szansę dopasowania wznoszonego budynku do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

Interesującym jest także fakt, że domy z bali stanowią niezwykle ekologiczną oraz ekonomiczną propozycję. Do ich budowy wykorzystuje się naturalne surowce, których pozyskiwanie nie naraża środowiska naturalnego na uszczerbek. Poza tym, wzniesienie drewnianego domu jest kilkukrotnie tańsze od inwestycji w nieruchomość murowaną.

Sam proces realizacji takiego przedsięwzięcia trwa o wiele krócej, a mieszkanie w ukończonym domu nie generuje wyższych kosztów, niż eksploatacja budynku wybudowanego tradycyjną metodą. Co więcej, domy z bali łatwiej ogrzać i utrzymać w nich optymalną temperaturę, ponieważ ogrzewa się w nich nie tylko powietrze, ale również ściany, które kumulują ciepło. Oznacza to, że przy zachowaniu odpowiednich zasad, można znacząco obniżyć rachunki za użytkowanie powierzchni drewnianego domu.

Domy z bali – Urokliwe góralskie chatki

Domy z bali: Góralskie chatki z drewna i ich waloryWielu wydaje się, że drewniane budynki mieszkalne są propozycją zarezerwowaną jedynie dla górali. W istocie, domy tego typu stanowią nieodłączny krajobraz terenów górskich, jednak z powodzeniem mogą powstać również w innych rejonach Polski. Inwestorzy często obawiają się, że takie rozwiązanie nie będzie komponowało się z resztą okolicy. W praktyce jednak, domy z bali stanowią ozdobę osiedli wypełnionych katalogowymi projektami z cegły, a nawet betonowych blokowisk. Rzadko jest tak, że wzbudzają one negatywne emocje.

Przeciwnie, zwykle budzą one spory entuzjazm, co przekłada się na rosnącą popularność tego rozwiązania. Osoby decydujące się na realizację tego przedsięwzięcia cenią sobie liczbę możliwości, z których mogą skorzystać. Warto wiedzieć, że drewniane domy mogą zostać wybudowane nie tylko w formie tradycyjnej, ale również w nowoczesnej. Domy z bali bardzo często stanowią ukłon w kierunku modnego minimalizmu. Projektodawcy zwykli łączyć w takich projektach drewno, duże przeszklenia, detale wykonane z cegieł oraz metalu. Takie połączenia nie są oczywiste, ale potrafią zapewnić piorunujący efekt.

Modne jest także miksowanie ze sobą tradycji i nowoczesności. To właśnie z tego powodu powstaje coraz więcej domów ze spadzistymi, pokrytymi strzechą dachami, które zostają wyposażone w ogromne okna, ganki na metalowym stelażu i mają niestandardowe kształty. Domy z bali to gratka dla ludzi ceniących sobie indywidualizm. Budynki z drewna to niemal niewyczerpana liczba ciekawych rozwiązań. Warto pamiętać, że budowa domu z drewna to bardzo angażujące zajęcie. Z tego powodu powinno być ono poprzedzone dokładną analizą każdej z dostępnych opcji. Wszystko po to, aby inwestycja była jak najlepiej dopasowana do potrzeb przyszłych mieszkańców danej nieruchomości. Warto skorzystać w tej kwestii z porady eksperta. Specjalista będzie w stanie przedstawić plusy i minusy każdej z istniejących możliwości. Pamiętajmy, że wsparcie zawodowców zwykło być kluczowe dla jakości każdego budowlanego przedsięwzięcia.