Aktualizacja 27 października 2022
Niezależnie od tego, na jaki dach się zdecydujemy, co jakiś czas konieczne okaże się odnowienie powłoki. W ten sposób jesteśmy w stanie przywrócić atrakcyjny wygląd, a także zwiększyć odporność na różnorodne czynniki atmosferyczne. Zanim jednak rozpoczniemy czynności właściwe, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do tej czynności. Od czego rozpocząć proces mycia i malowania dachu? W jaki sposób krok po kroku pomalować dach? Dlaczego należy zacząć od podbitki? Farba na dach – ile warstw farby powinniśmy nałożyć na dach? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Od czego rozpocząć proces mycia i malowania dachu?
Zanim zajmiemy się pokrywaniem wierzchniej warstwy dachu farbą, warto wcześniej odpowiednio przygotować się do tego procesu. W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się usunięciem starej powłoki, a także oczyszczeniem ognisk rdzy. W tym celu najlepiej wykorzystać szczotkę nylonową- jest ona zdecydowanie bezpieczniejsza od drucianego egzemplarza, bowiem mamy pewność co do tego, że powierzchnia ocynku nie ulegnie uszkodzeniu. Jeśli nie wszystko poszło po naszej myśli, wówczas pozostałości rdzy możemy zeszlifować za pośrednictwem rdzy i papieru ściernego. Konsekwencją tego działania jest czysta i gładka powierzchnia. W następnym kroku zajmujemy się odpyleniem dachu i odtłuszczeniem go. Warto w tym celu skorzystać z rozpuszczalnika, który służy do miejscowego odtłuszczania powierzchni. Na końcu dokładnie myjemy dach. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie myjki ciśnieniowej. Nie dodajmy jednak chemicznych detergentów, bowiem z reguły w składzie posiadają one substancje, które mają negatywny wpływ na przyczepność podkładu. Jeśli na dachu znajduje się także mech i porosty, to zainwestujmy w specjalistyczne preparaty, które są przeznaczone stricte do mycia dachowych powierzchni.
W jaki sposób krok po kroku pomalować dach?
Wiemy już, w jaki sposób przygotować się do malowania dachu. Warto teraz uzyskać podstawowe informacje na temat tego, jak może przebiegać cały ten proces. Jeśli powierzchnia do malowania zostanie już odpowiednio przygotowana, to kolejnym krokiem jest wybór podkładu pod farbę. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się poliwinylowe produkty. Zwróćmy uwagę na właściwości antykorozyjne- w ten sposób jesteśmy bowiem w stanie zatrzymać postępujące rdzewienie. Wybierzmy taki preparat, który będzie przeznaczony do wybranego przez nas pokrycia dachowego. Pamiętajmy o tym, że przed podjęciem decyzji w zakresie rozpoczęcia malowania, warto wcześniej zainteresować się prognozą pogody na najbliższe dni. Okazuje się bowiem, że pogoda ma duży wpływ. Kluczowa jest temperatura, wilgotność i szansa na opady. Temperatura powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza, ale niższa niż 25 stopni Celsjusza. Zakupmy kask, linę asekuracyjną i specjalistyczne szelki. O ile istnieje taka możliwość, załóżmy ochronną odzież.
Dlaczego należy zacząć od podbitki?
Farba na dach to świetne rozwiązanie, które umożliwia nam zmaksymalizowanie żywotności wierzchniej powłoki. Zanim jednak rozpoczniemy czynności właściwe, powinniśmy skupić się na wyborze preparatu- im jest on lepszy, tym później będziemy musieli powtórzyć cały ten proces. Z tego powodu zakup powinien być przemyślany. W pierwszej kolejności zacznijmy od podbitki dachu- jest to element wykończeniowy, którego ważną częścią jest estetyka. Zadbajmy o wygląd i zabezpieczmy ją przed potencjalnym zniszczeniem. W zdecydowanej większości przypadków podbitkę dachową wykonuje się z drewna. Do konserwacji warto zastosować produkty niekapiący. Farba na dach to niemalże gwarancja estetycznego wyglądu i zapobiegnięcia problemów, które są bezpośrednio związane z pleśnią. Zanim przystąpimy do pracy, warto przeszlifować podbitkę- w ten sposób pozbędziemy się złuszczonej farby. Jeśli uporamy się z tym, możemy rozpocząć malowanie dachu. W tym celu konieczna jest specjalistyczna farba na dach i wcześniejsze zabezpieczenie powierzchni za pośrednictwem zaawansowanego preparatu.
Ile warstw farby powinniśmy nałożyć na dach?
Jak już wspominaliśmy w poprzednich akapitach, farba na dach ma ogromne znaczenie. Wiele osób zastanawia się, na ile warstw powinniśmy się zdecydować. Produkt, który wybierzemy, ma ogromny wpływ na końcowy efekt pracy. Z tego powodu całość powinna charakteryzować się ponadprzeciętną przyczepnością. Dodatkowo powłoka powinna być elastyczna i odporna na działanie atmosferycznych czynników. Jeśli chodzi o liczbę zalecanych warstw, to najbardziej optymalne będzie malowanie na 2 lub 3 razy. Pamiętajmy jednak o tym, aby zachować przynajmniej 6 godzin odstępu pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw. Do nanoszenia farby najlepiej wykorzystać wałek z rączką lub pędzel malarski. O ile możemy wyposażyć się w urządzenia natryskowe- warto z nich skorzystać. Jest to skuteczny sposób na to, aby zaoszczędzić swój wolny czas na wykonywanie poszczególnych czynności.