Press "Enter" to skip to content

Pięć sposobów na skuteczne pakowanie do przeprowadzki

Aktualizacja 3 września 2024

Pięć sposobów na skuteczne pakowanie do przeprowadzki: przeprowadzka to duże wyzwanie logistyczne i organizacyjne. Najwięcej energii kosztuje nas nie tyle przewiezienie rzeczy, ile spakowanie ich w takich sposób, aby zajmowały jak najmniej miejsca i jednocześnie nie sprawiały problemy przy wypakowaniu. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na pakowanie, dzięki którym przeprowadzki będzie szybsze, łatwiejsze i mniej stresogenne.

Zrezygnuj ze zdejmowania ubrań z wieszaków

Zdejmowanie ubrań z wieszaków, składanie ich, a następnie znowu wieszanie na wieszaki to zmora każdej przeprowadzki. Dużo prostszą i przede wszystkim szybszą metodą jest pakowanie ubrania wraz z wieszakiem. Następnie wystarczy złożyć ubranie w pół i w ten sposób układać elementy garderoby, jeden drugim, w dużej, pojemnej torbie lub walizce. Ciekawym rozwiązaniem, które może ułatwić cały proces, są kartonowe szafy. Przypominają zwykły mebel (posiadają rurkę do zawieszania wieszaków), ale wykonane są z tektury. To świetny pomysł, jeśli nie nie musimy specjalnie oszczędzać miejsca; niestety w takiej szafie zmieści się ograniczona liczba ubrań. Jeśli mocno ją wypełnimy, całość stanie się nie poręcznym, ciężkim kartonem, który trudno będzie przenosić.

Stosuj pomysłowe zamienniki

Cenne rzeczy podczas przeprowadzki owijamy folią bąbelkową lub starymi gazetami. To sprawdzony sposób, który rzeczywiście zapobiega zniszczeniom. Jest jednak pewien szkopuł – przedmioty owinięte folią/papierem zajmują dużo więcej miejsca. Co w takim razie wykorzystać w roli zamiennika? Odpowiedź brzmi – co tylko masz pod ręką, a co i tak trzeba spakować. W grę wchodzą więc ręczniki, ścierki, koce, poduszki i ubrania, a nawet dziecięce maskotki. Korzystając z takiej metody, dobrze zabezpieczysz delikatne, podatne na zniszczenia przedmioty i jednocześnie zaoszczędzisz przestrzeń. Kolejna rada dotyczy zamienników przestrzeni do przechowywania. Zamiast pakować rzeczy do pudełek, wypełnij nimi kubki, doniczki, miseczki itp. Właściwie każdy przedmiot, w którym można coś schować, traktuj jak potencjalny pojemnik. Zdziwisz się, jak wiele ubrań, biżuterii i innych drobiazgów można w ten sposób “przemycić”, oszczędzając cenne miejsce.

Nie pozwól, by do kartonów i toreb wkradł się chaos

Pakowanie to coś, co szybko chcemy mieć z głowy. Warto jednak nieco się postarać i oprzeć się pokusie chaotycznego wyrzucania rzeczy do kartonów (nawet jeśli czujemy, że ma to sens, bo oszczędzamy miejsce). Przeprowadzka nie kończy się na przewiezieniu rzeczy do nowego mieszkania. Wypakowywanie przedmiotów i segregowanie ich, żeby mogły zająć odpowiednią szufladę w komodzie – taka praca może być frustrująca i bardzo wyczerpująca. Aby zaoszczędzić sobie wysiłku i sprawić, że w nowym miejscu szybciej poczujemy się “jak w domu”, pakujemy rzeczy z głową. Z pomocą papierowych toreb lub worków na śmieci rozdzielamy zawartość, szaf, szafek, szuflad w taki sposób, aby przebyły one podróż właściwie posegregowane. Na miejscu wystarczy tylko opróżnić worek do danej szuflady. Ta metoda wydaje się banalnie prosta, ale niestety jest często ignorowana.

Zamiast napisów stosuj kolory

Pięć sposobów na skuteczne pakowanie do przeprowadzki
Pięć sposobów na skuteczne pakowanie do przeprowadzki

Oznaczanie kartonów napisami pozwala zapanować nad przeprowadzkowym rozgardiaszem. Jest jednak dużo lepszy i szybszy sposób na oznaczanie zapakowanych rzeczy. Wystarczy zaopatrzyć się kolorową taśmę (najlepiej taką, której nie trzeba ciąć nożyczkami, tylko można przedzierać palcami). Teraz wystarczy przyporządkować każdej przestrzeni konkretny kolor, a następnie w ten sam sposób oznaczyć kartony, walizki i torby, które mają w tym pokoju wylądować. Takie rozwiązanie ma kilka zalet. Po pierwsze, przyklejenie skrawka kolorowej taśmy zajmuje mniej czasu niż np. pisanie pięćdziesiąty raz słów “rzeczy mamy”. Po drugie, nasz mózg potrzebuje mniej czasu na odróżnienie kolorów, niż potrzebuje na przeczytanie słów. Zmiana sposobów oznaczania bagażów to bardzo mała czynność, która sprawia, że przeprowadzki przeprowadzki24.biz.pl są dużo bardziej komfortowe.

 

Rozkładaj ciężar z głową, czyli kilka słów o wypełnianiu kartonów

Nieważne, czy pakujesz torbę, walizkę, czy karton – za każdym razem, gdy wypełnienie sięga połowy, podnieś całość i oszacuj, czy nie należy ograniczyć ciężaru. Dzięki temu nie dopuścisz do sytuacji, w której część bagażu waży bardzo dużo i ciężko jest go unieść, a druga połowa jest zbyt lekka. Takie “wypełniacze”, które warto zastosować, gdy karton lub torba robią się zbyt ciężkie, to np: kołdry, poduszki, narzuty, grube swetry i maskotki. Taktyka jest szczególnie przydatna, gdy przeprowadzamy się samodzielnie i nie dysponujemy dużą siłą. Również firma przeprowadzkowa z pewnością doceni taki gest.

Stosowanie się do powyższych zasad zwiększa szanse na to, że przeprowadzki nie zapiszą się w naszej pamięci jako skrajnie wyczerpujące przeżycia, które przeciągają się w nieskończoność. Chociaż każdy z tricków może wydawać się oczywisty, przez stres i pośpiech łatwo o nich zapomnieć. Z tego powodu warto zaplanować przeprowadzkę odpowiednio wcześnie i rozpisać pakowane na taki okres, aby każda czynność mogła być jak najbardziej przemyślana.