Aktualizacja 16 marca 2023
Mówi się, że ile kobiet, tyle gustów. A to dopiero jeden z wielu czynników wpływających na wybór sukienki na czas ceremonii zaślubin. Przyszłe panny młode mogą wybierać pomiędzy różnymi stylami sukienek, ale i fasonami, długościami, ilością zdobień oraz rodzajem materiału, z jakiego zostanie ona uszyta. Istotnym elementem jest również budżet oraz forma zakupu, gdyż suknia może być wypożyczona, szyta na zamówienie oraz odkupiona. Wybór tej kreacji to przecież jeden z punktów na długiej liście przygotowań do ślubu.
Kiedy zacząć szukać sukienkę?
Dobrze wstępne rozeznanie zrobić już na długo przed planowanym zakupem lub wypożyczeniem sukni ślubnej. Dlaczego? Znalezienie upragnionego typu i określenie własnych potrzeb pozwoli uniknąć nerwowej sytuacji przed zbliżającym się terminem ślubu oraz niepotrzebnej wpadki. Fason i dodatki do sukni to jedno. Drugim i równie istotnym punktem planowania jest podjęcie decyzji, czy suknia zostanie odkupiona, wypożyczona czy też uszyta na zamówienie. Znając budżet, jaki chce się przeznaczyć na suknię dla panny młodej nie powinno być z tym problemu.
Szukanie sukienki warto rozpocząć na początku przygotowań do zaślubin. Dobrym sposobem na ułatwienie sobie poszukiwań jest udanie się do dwóch, trzech salonów sukien ślubnych oferujących różne formy zakupu. Ten sposób pozwoli jednocześnie wstępnie zweryfikować własne pomysły i wyobrażenia. Umożliwi to także zapoznanie się z rynkiem, cenami i dodatkowymi aspektami, które należy uwzględnić przy wyborze kreacji na ślub. Co jeszcze wziąć pod uwagę?
Styl i osobowość panny młodej
To większości nasuwa się jako pierwsze, kiedy myślimy o wyborze własnej sukni na ślub. Warto podkreślić, że na co dzień i przy poszukiwaniach wymarzonej sukienki nie wolno ślepo podążać za trendami mody. Dobrze jest zrobić rozeznanie, aby znaleźć unikalne rozwiązania i zdobienia mogące podkreślić walory sukni ślubnej czy też własne. Dlaczego nie powinno się jeszcze podążać za modą bez krytycyzmu? Każda panna młoda musi się czuć wyjątkowo, dobrze i swobodnie we własnej sukience kupionej na ceremonię zaślubin.
Pośród stylów wyróżnia się klasyczny, romantyczny, boho, vintage oraz nowoczesny. Styl klasyczny charakteryzuje się dekoltem w łódkę lub w literę V, a prosty krój sukienki jest podkreślony wyrazistą biżuterią wykonaną z pereł, diamentów lub kryształków. Styl romantyczny polecany jest paniom cechującym się sporą wrażliwością oraz subtelnością. Dlatego romantyzm obfituje w liczne tiule i szyfony, które dodatkowo posiadają hafty oraz motywy zaczerpnięte ze świata roślin. Styl boho można porównać do stylu hipisowskiego, gdyż suknie ślubne boho charakteryzują się delikatnością i lekkością z powodu wykorzystanych tkanin.
Często uzupełnieniem tego stylu są wianki i inne akcesoria wykonane z naturalnych dodatków. Styl vintage kojarzy się przede wszystkim z koronkami i powrotem sukienek z czasów naszych babć i prababć. Urzekają one detalami, subtelnymi zdobieniami i fakturą materiału. Nowoczesne sukienki cechują awangardowe cięcia, proste materiały oraz liczne cięcia w fasonie sukni.
Tkanina definiuje sukienkę
Wybrany materiał potrafi także zdefiniować pannę młodą, a na pewno cenę wybranej sukienki. Wpływa niewątpliwie na wygodę oraz na dopasowanie do figury kobiety. Profesjonalne doradztwo uzyskać można w salonie sukni ślubnych, gdzie owe kreacje tworzone są na zamówienie przez krawcową. Umożliwia to jednocześnie naniesienie wszelkich, niezbędnych poprawek nawet na dwa do czterech tygodni przed ślubem. Jest to spory komfort dla panny młodej. Warto zwrócić uwagę na takie tkaniny ślubne jak: brocade, mikado, pikowaną, krepę, organzę, taffetę, otoman, tiul, szyfon czy koronkę. Każdy z wymienionych materiałów różni się fakturą oraz posiadanymi właściwościami (takimi jak elastyczność, przewiewność, odporność na gniecenie i wiele innych).
Odcień skóry panny młodej a kolor materiału na suknię
Odcieni bieli jest wiele! A to tylko jeden z licznych kolorów, jaki można wybrać na suknię dla panny młodej.
Poza klasyczną bielą można wybrać perłowy, szampański, róże (najbardziej popularny jest pudrowy róż), odcienie beżu czy jeszcze bardziej klasyczny nude. Odważniejsze i bardziej nowoczesne panny młode czasem wybierają bardziej awangardowe kolory takie jak bordowy, czerwony, miętowy, niebieski i wiele innych. Wspomniana paleta barw występuje jako wstawka w sukni ślubnej lub częściej jako kontrastowy dodatek do całej kreacji. Przede wszystkim wybrany kolor sukni na ślub powinien pasować do karnacji panny młodej, co zdecydowanie podkreśli jej walory kobiecej urody.
Kształt sylwetki i swoboda ruchu w wymarzonej sukience na ślub
Wiadomo, oprócz fasonu sukienki, tkaniny, koloru i stylu panny młodej bardzo istotna jest również jej sylwetka. Typ kobiecych kształtów wpływa na wybór sukni, gdyż nie każda sylwetka wygląda równie dobrze w każdym fasonie sukienki.
W sukni panna młoda spędza sporo czasu. Czas ceremonii, przyjęcia obejmuje często dziesięć i więcej godzin. Dlatego poleca się, aby wypróbować ją jeszcze przed zakupem i czuć się komfortowo w tym ważnym dniu.
Koronkowe Suknie Ślubne |
Sikorskiego 6/11 |
70-323 Szczecin |
579 648 493 |
koronkowesuknie.pl |