Press "Enter" to skip to content

Wczasy na Sardynii

Aktualizacja 29 czerwca 2023

Wczasy na Sardynii – osoby, które pragną spędzić wakacje w malowniczym miejscu, powinny rozważyć wyjazd na Sardynię. To jedna z największych wysp Morza Śródziemnego, która każdego roku przyciąga wielu turystów. Wyróżnia się pięknymi plażami, nieoczywistymi zabytkami oraz innymi atrakcjami. Choć sezon na wyspie trwa od czerwca do sierpnia, Sardynię warto odwiedzić również w innych miesiącach.

Północ, południe czy środek wyspy

Ze względu na duży rozmiar wyspy, trudno zwiedzić ją w całości podczas jednej wyprawy. Dlatego warto jeszcze przed podróżą zdecydować się, który rejon Sardynii wybrać. Część północna oferuje turystom piaszczyste plaże oraz strome klify. Najbardziej znana plaża nosi nazwę Costa Smeralda. Kto powinien udać się w ten rejon wyspy? Przede wszystkim osoby, które są bardziej zainteresowane wypoczynkiem niż zwiedzaniem. Dostępność dzikich plaż daje możliwość spędzenia czasu z dala od tłumu turystów. 

Planując wczasy na Sardynii, można również obrać kierunek południowy. W regionie tym znajduje się wiele muzeów i zabytków, które warto zobaczyć. Największą miejscowością tej części wyspy jest Cagliari. Turyści mogą spędzać czas w pubach i restauracjach, które serwują wiele smacznych regionalnych potraw. Na południu Sardynii nie brakuje też malowniczych plaż, na których można zażywać kąpieli słonecznych.

Turyści zdecydowanie chętniej wybierają regiony północny i południowy niż górzystą część środkową. Dla kogo zatem skierowana jest ta część wyspy? Przede wszystkim dla osób, które uwielbiają piesze wyprawy, po górskich terenach. Brak dużych ośrodków turystycznych pozwala spędzić urlop w ciszy i odosobnieniu.   

Jak dotrzeć na Sardynię?

Ze względu na położenie na Sardynię można dostać się drogą morską lub powietrzną. Osoby, które wybierają się na samochodową wycieczkę objazdową po najważniejszych regionach Włoch, mogą zdecydować się na podróż promem. Chociaż rejs promem jest stosunkowo czasochłonny, daje możliwość poruszania się po wyspie własnym autem. Dzięki temu nie trzeba korzystać z usług wypożyczalni. 

Wydaje się, że lepszą opcją jest jednak podróż samolotem. Tanie linie lotnicze oferują klientom wiele połączeń z różnych miast Polski. Turyści startujący z Warszawy, Krakowa, Gdańska, czy też Poznania mogą wylądować w miejscowości Alghero położonej w północnej części wyspy, lub w Cagliari leżącej na południu. Bezpośredni lot z Polski trwa około 2,5 godziny, a koszt biletu nie zrujnuje domowego budżetu.

Polecamy uwadze:

Osoby, które chciałyby spędzić wczasy na Sardynii, mogą również skorzystać z gotowych ofert biur turystycznych. Biura oferują turystom możliwość spędzania czasu w ekskluzywnych hotelach położonych w atrakcyjnych miejscach. Do dyspozycji uczestników tego rodzaju wyjazdów są różnego rodzaju wycieczki fakultatywne, podczas których można obejrzeć najważniejsze miejsca na Sardynii.

Najważniejsze atrakcje turystyczne Sardynii

Co zatem warto zobaczyć na wyspie? Osoby przebywające w Cagliari powinny przejść się ulicami starówki i zwiedzić obiekty sakralne, takie jak zabytkowe kościoły San Saturnino oraz Santa Maria di Bonnaria. Uwagę turystów przykuwają również pozostałości po dawnych fortyfikacjach. W Cagliari znajdują się także kamienne budowle Nuragi, pochodzące z XV w. p.n.e. Położone na przeciwległym końcu wyspy Alghero to miasto nazywane “małą Barceloną”. Na wyróżnienie zasługuje atrakcyjna starówka oraz malownicza promenada ciągnąca się wzdłuż wybrzeża. Niedaleko miasta znajduje się klif Capo Caccia oraz słynna jaskinia Neptuna. Inne mniejsze miejscowości, które warto odwiedzić to Bosa, Orgosolo oraz Castelsardo. To urokliwe włoskie miasteczka wyróżniające się charakterystyczną kolorową zabudową.

Wczasy na Sardynii
Wczasy na Sardynii

Sardynia słynie nie tylko z wyjątkowych zabytków, ale i wspaniałych krajobrazów. Jedną z największych atrakcji wyspy jest archipelag La Maddalena. W jego skład wchodzi około 60 wysepek. Najlepszym sposobem na zwiedzanie archipelagu jest wykupienie rejsu niewielką łódką. Najbardziej znane plaże to Costa Rei oraz Copo Carbonara. Warto jednak odwiedzić także niewielką plażę Cala Goloritze położoną w zatoce Orosei, która zachwyca turkusową i wyjątkowo przejrzystą wodą. Miejsce to nieprzypadkowo nazywane jest przez turystów rajem na ziemi.

Co jeszcze powinny zobaczyć osoby, które spędzają wczasy na Sardynii? Godny odwiedzenia jest wąwóz Su Gorroppu, uznawany za jeden z najgłębszych w Europie. Do dyspozycji turystów jest 1,5-kilometrowa trasa, którą należy pokonywać w kasku. Miłośnicy natury powinni odwiedzić Park Narodowy Gennargentu, w którym poza bujną roślinnością można zobaczyć wodospady i wijące się rzeczki. Jedną z najważniejszych atrakcji półwyspu Sinis są flamingi. To ptaki, które przykuwają wzrok swoim oryginalnym różowym upierzeniem. 

Mnogość atrakcji turystycznych sprawia, że Sardynia to niezwykle ciekawy kierunek turystyczny, który warto rozważyć podczas planowania wakacji. Wspaniała pogoda, malownicza przyroda oraz oryginalne zabytki sprawiają, że miejsce to jest godne polecenia wszystkim tym, którzy poszukują relaksu i wypoczynku z dala od tłumu rodaków.

 

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl