Press "Enter" to skip to content

Co daje nurkowanie?

Aktualizacja 27 lipca 2021

Nurkowanie w Polsce ostatnimi czasy zyskuje na popularności. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, biorąc pod uwagę, jak wiele zalet tego rozwiązania możemy wyróżnić. Oderwanie od szarej rzeczywistości i przełamanie rutyny to tylko niektóre z nich. Jakie zalety nurkowania możemy wyróżnić? Z jakimi kosztami musimy się liczyć na co dzień nurkując? Jakie umiejętności musimy posiadać, aby potrafić nurkować? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Co daje nurkowanie?Jakie zalety nurkowania możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że nurkowanie https://zanurkowani.pl/dla-dzieci-8-14-lat/ niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim warto rozpocząć od tego, że odrywamy się od rzeczywistości i codziennego życia, przeżywamy coś, czego wcześniej jeszcze nie doświadczyliśmy. Pomimo tego, że każdy z nas właściwie pracuje, to jednak mamy inne zmartwienia. Często nurtują nas mało istotne problemy, jednakże nie potrafimy od nich uciec, zapomnieć o nich. A co, gdyby tak zanurzyć się na głębokość 15 metrów i przenieść się do świata, który zupełnie nie przypomina ten nadziemny? W takich warunkach mamy pewność, że nie zadzwoni do nas telefon, a szef nigdy nas nie odnajdzie. Oczywiście anegdota ta została napisana z przymrużeniem oka, jednakże nurkowanie to naprawdę świetny sposób, aby się zrelaksować. Jednak na tego typu czynność decyduje się jedynie niewielka ilość osób, bowiem zadanie to wymaga odwagi. Kolejną zaletą nurkowania jest to, że oglądamy przyrodę, która nie jest dostępna dla innych osób. Kiedy schodzimy pod wodę stajemy się częścią zupełnie innego świata- ze wszystkim co się tam znajduje spotkaliśmy się zapewne pierwszy raz (no chyba że w książkach lub telewizji). Zastanów się nad tym, ile osób będzie miało okazję do przeżycia tego co ty? A wystarczy przecież kurs nurkowania dla początkujących https://zanurkowani.pl/kontakt/, aby rozpocząć swoją niesamowitą przygodę. Kiedy zdecydujemy się na nurkowanie, większość z nas pokonuje swoje lęki i bariery. W życiu każdego człowieka jest to niezwykle istotne, bowiem regularnie dochodzi do sytuacji, w której musimy mierzyć się z nowymi przeciwnościami losu- warto mieć to na uwadze. Nie zapominajmy o tym, że wyjazdy nurkowe mogą okazać się ciekawym sposobem na spędzenie wakacji. Któż nie chciałby opalać się na gorącej plaży, co chwilę zanurzając się głęboko pod wodę?

Nurkowanie – z jakimi kosztami musimy się liczyć?

Pomimo tego, że nurkowanie niesie ze sobą wiele zalet, to musimy jednak pamiętać, że wymaga to od nas pewnych nakładów finansowych. Przykładowo podstawowy kurs na nurka https://zanurkowani.pl/ może kosztować od 1000 do nawet 2000 zł. Po uzyskaniu uprawnień możemy nurkować na głębokość, która oscyluje w granicach 18 metrów- możemy tego dokonać z dowolnym partnerem, a nie z instruktorem. Kolejny wydatek, z jakim musimy się liczyć, to koszty wypożyczenia sprzętu. Te co prawda nie są wysokie, bowiem w ciągu dnia będziemy musieli zapłacić od 10 do 30 zł. Co prawda możliwe jest kupienie własnego sprzętu, ten jednakże może okazać się kosztowny, tym bardziej, jeśli zdecydujemy się na produkty najwyższej jakości. Cały komplet będzie nas kosztować od 4000 zł do 6000 zł, chociaż warto pamiętać o tym, że niektóre elementy wyposażenia możemy kupić na rynku wtórnym, co pozwoli na zaoszczędzenie części gotówki. Oferta producentów jest bardzo szeroka, dlatego też zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zastanowić się czy dany produkt spełni nasze indywidualne preferencje.

Jakie umiejętności musimy posiadać, aby potrafić nurkować?

Z pewnością część osób obawia się wybrać na kurs, ze względu na to, iż nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie umiejętności będą konieczne, aby opanować sztukę nurkowania. W takim przypadku spieszymy z odpowiedzią. Przede wszystkim nauczymy się montować sprzęt nurkowy. Co prawda jest to czynność stosunkowo łatwa, jednakże osoby, które nie mają dużego doświadczenia lub miały dłuższą przerwę – mogą mieć z tym kłopoty. Kolejną umiejętnością jest sprawdzenie sprzętu partnera przed nurkowaniem. Wbrew pozorom jest to czynność niezwykle istotna, bowiem maksymalizuje nasze bezpieczeństwo. Nauczymy się sprawdzać pływalność – to ile balastu bierzemy pod wodę ma ogromne znaczenie, jego ilość musi być idealna. Dowiemy się, jak ubierać i dopasować sprzęt w postaci maski, fajek, płetw, jacketu z butlą, systemu ciężarków. Specjaliści zapoznają nas z techniką poprawnego oddychania z oddechowego automatu. Dodatkowo zostaniemy nauczeni obsługi jacketu i skrzydła przy pomocy inflatora. Jakie jeszcze umiejętności nabędziemy? Bez większych problemów będziemy w stanie wskazać wartości ciśnieniomierza, a przedziwne znaki nie będą dla nas kłopotliwe. W praktyce dowiemy się, jak skutecznie się zanurzyć i bezpiecznie wynurzyć. Zostaniemy poinformowani, jak wygląda technika wyjęcia oddechowego automatu. Dla bezpieczeństwa będziemy potrafili awaryjnie zrzucić balast, a także rozebrać się i ubrać na powierzchni wody. Oczyszczanie maski z wody, a także oddychanie bez maski nie będzie już tak kłopotliwe jak do tej pory.