Press "Enter" to skip to content

Czym jest wig do cosplayu? – wyjaśnienie o mało popularnym pojęciu

Aktualizacja 27 lipca 2021

Cosplay jest połączeniem hobby oraz sztuki. Jest to forma, którą zajmuje się wiele osób na całym świecie, a ci, którzy nigdy tego nie próbowali, mogą mieć problem z jej zrozumieniem. Sama nazwa cosplay pochodzi od costume playing, czyli gry w przebieranie. To właśnie najlepiej opisuje, czym on tak naprawdę jest. Możemy już sobie wyobrazić, że jest to hobby, które wymaga co najmniej wyszukiwania odpowiednich strojów. W praktyce jednak sprowadza się często do prac krawieckich, nakładania makijażu czy tworzeniu różnego rodzaju dodatków. Zazwyczaj jest to robione typowo dla przyjemności w domowych warunkach, chociaż można też brać udział w konkursach. W takich sytuacjach oceniana jest głównie zdolność do dokładnego odwzorowania postaci. Właśnie w ten sposób to wygląda. Najczęściej celem jest dokładne odtworzenie wyglądu postaci z bajki lub filmu (często fantasy). Dodatkowo często dochodzi do tego samo zachowanie (już podczas imprez lub pokazów) przypominające daną postać. Najwięcej uwagi poświęcimy jednemu elementowi z tego pogranicza zabawy oraz sztuki tzn. wigom. Czym one są? To zostanie przedstawione później.

Dokładność odwzorowania postaci jako cel zabawy

Głównym celem zabawy jest zazwyczaj jak najdokładniejsze odwzorowanie danej postaci. To jest płaszczyzna rywalizacji w samej tej zabawie. Sprowadza się ona do tych wcześniej wymienionych czynników. Jednocześnie cosplay po prostu robi wrażenie. Często tego typu przebrania wywołują uśmiech na twarzy osób postronnych. Odwzorowanie jednak wszystkich detali jest trudną sztuką. Samo już zebranie odpowiednich materiałów (uwzględniając ich kolory) dobrze świadczy o skali trudności. Nie zmienia to faktu, że z czasem mamy coraz więcej pozostałości materiałów z innych strojów i tym samym wszystko robi się coraz łatwiejsze. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do odwzorowania jest fryzura postaci. Na szczęście sklepy z akcesoriami do cosplayu https://www.cosplaycraft.pl/ dają w tej sytuacji gotową odpowiedź. Wynika to z trudności uzyskania dobrego rezultatu na tym polu. Mówimy tutaj właśnie o wigach (spolszczając tę nazwę) do cosplayu. Są to specjalne peruki, które ułatwiają upodobnienie się do danej postaci.

Czym jest wig do cosplayu?Fryzura jako jeden z najtrudniejszych elementów cosplayu

Cosplay nie jest łatwą sztuką, ale z czasem rozwijamy swoje umiejętności i możemy podejmować się coraz większych wyzwań. W krawiectwie możemy znacząco rozwinąć swoje możliwości, ale fryzura nadal pozostaje problematyczna. Wig jest odpowiedzią na tę trudność. Jest to po prostu peruka, którą dodatkowo możemy trochę poprzerabiać. Ostatecznie trudno byłoby nam operować na własnych włosach. Mężczyzna zwykle miałby problem z przebraniem się za kobietę, a nawet jeśli takie możliwości by były, łatwo byłoby zniszczyć włosy. Dodatkowo efekt byłby trudny do uzyskania, a jednocześnie nie należałby do tanich. Na szczęście wig do cosplayu, czyli właśnie peruka pozwala łatwo obejść ten problem.

Jaka powinna być peruka do cosplayu?

Przede wszystkim peruka powinna być dopasowana do naszych potrzeb. Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze powinna jak najdokładniej odwzorowywać włosy postaci, którą naśladujemy. To przecież główny cel całej zabawy. Po drugie powinna być wysokiej jakości, bo nie chcemy przecież musieć wyrzucać zakupiony produkt po jednym lub dwóch użyciach. Wig o odpowiedniej jakości będzie nam służył bardzo długo i tym samym będzie prowadził do powstawania kolekcji. Pianka do cosplayu https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/kreatywne/ pozwala zdziałać cuda, ale nie zmienia to faktu, że im większą mamy bazę, tym łatwiej będzie nam wykonywać kolejne stroje. Jednocześnie dobra jakość to również kwestia dobrego odwzorowania, ponieważ właściwy materiał będzie zachowywał się podobnie jak naturalne włosy.

Wig jako element całego systemu

Powinniśmy jednak pamiętać, że wig jest zaledwie jednym z elementów całego systemu. Jednocześnie peruka jest odpowiedzią na trudność stylizowania włosów, które przecież są jednym z najważniejszych składników wyglądu. Zastosowanie właściwego wigu to jednak jeszcze nie jest cosplay, a zaledwie jeden z jego elementów. W ramach podobnej kategorii tzn. elementu, który jest stosunkowo trudny do stylizacji, należałoby jeszcze dodać buty. Oczywiście próbując cosplayu po raz pierwszy nie chcemy od razu dużo inwestować, więc warto zwrócić uwagę na to, żeby te dwa elementy były stosunkowo łatwe. Reszta jest już przede wszystkim kwestią doświadczenia. Taśma dwustronna https://www.cosplaycraft.pl/kategoria-produktu/materialy/kleje/tasmy-kleje/, odpowiednie materiały i pianka to baza, z której można stworzyć nieskończoną ilość kombinacji. Z pewnością warto spróbować tego zajęcia z pogranicza zabawy oraz sztuki.

Podsumowanie, czyli czym jest wig do cosplayu?

Wig do cosplayu to po prostu peruka, której najważniejszym zadaniem jest jak najdokładniejsze odwzorowanie postaci, którą naśladujemy. Właśnie to, jak jest podobna, powinno być głównym czynnikiem wyboru. Oczywiście możemy bez problemu dokonywać modyfikacji tego elementu. Ważne, żeby był on wysokiej jakości, bo dzięki temu będzie nam służył na długo, a z czasem będzie dochodziło do rozrostu kolekcji. Pamiętajmy jednak, że wig to jeden z elementów całości. Bez zadbania o pozostałe kwestie wynik prawdopodobnie nie będzie zadowalający, a przynajmniej będzie dość daleki od całej idei cosplayu.