Press "Enter" to skip to content

Nauka śpiewu

Aktualizacja 5 września 2022

Samodzielna nauka śpiewu czy pod okiem nauczyciela? Czym jest głos ludzki? To przede wszystkim niezwykły instrument muzyczny. Za pomocą wokalu można oddać niemal każdy dźwięk pod względem barwy i wysokości. Wiele osób wielokrotnie zastanawiało się, jak śpiewać, aby stać się prawdziwym artystą. Jeśli bardzo ekscytujesz się pomysłem nauki śpiewu, zwróć się o pomoc do profesjonalistów i postępuj zgodnie z ich zaleceniami.

Jednak zanim zdobędziesz wiedzę, musisz zdecydować, do czego będzie służyć Ci sztuka wokalna. Śpiewanie popowych piosenek to jedno, a rock czy jazz to co innego. Nauka śpiewu pod okiem nauczyciela ułatwi ustawienie prawidłowego oddychania przeponowego bez przeciążania strun głosowych. Ponadto na początkowym etapie opanujesz intonację oraz teorię muzyki. Możesz zacząć śpiewać profesjonalnie w każdym wieku i na każdym poziomie wyszkolenia.

Samodzielna nauka śpiewu czy pod okiem nauczyciela

Aby nauczyć się śpiewać od podstaw samodzielnie w domu, należy zwrócić uwagę na taki aspekt, jak prawidłowe oddychanie. Profesjonalni wykonawcy często śpiewają piosenki z długimi zwrotkami, co budzi szczery podziw. Nie udałoby się to, gdyby nie potrafili prawidłowo oddychać, utrzymując barwę głosu podczas wdechu i wydechu.

Taką wiedzę zdobędziesz podczas nauki śpiewu pod okiem nauczyciela:

  • Kiedy śpiewasz, oddychaj mocno, ale krótko. Staraj się nie przyćmiewać głosu, sprawiając, że wydechy są nieodczuwalne dla słuchacza.
  • Naucz się brać głębokie oddechy przez nos, a tym samym oddychać przeponą. Ten rodzaj oddychania ma znacznie mniejszy wpływ na tonację wymowy i rytmu.
  • Stosując się do poprzednich rad, warto spróbować położyć rękę na brzuchu, wyprostować się i tym samym kontrolować oddychanie przez nos.

Praca słuchowa w nauce śpiewu

Bez rozwiniętego ucha do muzyki wszystkie Twoje wysiłki będą zbędne, ponieważ nie można nauczyć się pięknie śpiewać, nie będąc w stanie go odróżnić. Oznacza to umiejętność usłyszenia różnicy między różnymi nutami i ich przejściami. Nie wszyscy ludzie mają takie umiejętności, ale na szczęście jest to do naprawienia podczas nauki śpiewu.

Zobacz polecane zajęcia muzyczne:

Ucho muzyczne dzieli się na dwa typy – względne i bezwzględne. Pierwsza opiera się na zasadzie porównywania różnych dźwięków tonalnych, odróżniając w ten sposób jedne od drugich. Drugi to kolejny etap rozwoju i Twój ostateczny cel, dzięki któremu możliwe jest rozróżnienie wszystkich nut. Ważne, aby lekcje śpiewu prowadzone były przez profesjonalistów, którzy Cię poprowadzą, skorygują i wyrażą konstruktywną krytykę oraz porady, jak wyeliminować błędy. Słuchaj różnych gatunków muzycznych, piosenek, itp. Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się więcej o teoretycznej stronie tematu, obejrzyj odpowiednie filmy o tworzeniu słynnej muzyki, kultowych ścieżek dźwiękowych do filmów czy nagrywaniu albumów.

Pomoc nauczycieli od nauki śpiewu

Postępując zgodnie z w/w wskazówkami w domu, możesz w ciągu kilku miesięcy położyć podwaliny pod dobry wokal. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak skontaktowanie się z nauczycielami, którzy pomogą osiągnąć zauważalne efekty w znacznie krótszym czasie. Profesjonaliści nie tylko nauczą Cię właściwego oddychania i artykulacji, ale także ważnych podstaw teoretycznych i dobiorą odpowiedni styl śpiewania.

Nauka śpiewu
Nauka śpiewu

Ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego chcesz nauczyć się śpiewać. Ty i nauczyciel będziecie widzieć wynik, do którego będziesz dążyć. Nauczyciel przygotowuje indywidualny plan lekcji. Trening zawsze zaczyna się od podstaw tzn. inscenizacji głosu (oddychanie, dykcja i artykulacja, tworzenie dźwięku śpiewu).

Jeśli masz już podstawową wiedzę i potrafisz wykonywać proste piosenki, rozpocznie się etap kształtowania Twojego indywidualnego stylu wykonania. Nauczysz się śpiewać w różnych gatunkach, uwzględniając cechy stylistyczne muzyki, udoskonalisz różne techniki wokalne. Jeśli jesteś już doświadczonym wokalistą, to wspólnie z nauczycielem pracujesz nad opanowaniem profesjonalnych technik wokalnych i ujawnieniem wizerunku scenicznego. Na tym poziomie lekcje są mieszanką nauki śpiewu, aktorstwa i ruchu scenicznego.

Struktura lekcji nauki śpiewu

Często mówi się, że lekcja zaczyna się od śpiewu. Ale w rzeczywistości, aby uzyskać owocną pracę, musisz uporządkować swój stan psycho-emocjonalny i dostroić się do lekcji.

Praca oddechowa

Śpiewając oddech jest podstawą i pracujesz nad tym na każdej lekcji, aż śpiewanie na akompaniamencie wejdzie w Twoje ciało i krew.

Artykulacja i dykcja

Prawidłowa i wyraźna wymowa słów jest niezbędnym elementem pięknego przedstawienia. Ponadto śpiewna artykulacja samogłosek i spółgłosek różni się od mowy.

Indywidualne piosenki

Z dużej liczby ćwiczeń i śpiewów wokalnych wybierane są te, które będą odpowiednie dla konkretnego ucznia i rozwijają jego mocne strony. Dobór repertuaru to ciekawe i trudne zadanie, które rozwiązywane jest wspólnie z nauczycielem. Jeżeli kompozycja jest w języku obcym, należy dokonać tłumaczenia dosłownego. Następnie zapamiętywany jest tekst i melodia. Urozmaicane jest wykonanie utworu za pomocą frazowania, dynamiki itd.

Na ilu lekcjach nauczysz się śpiewać?

Wszystko jest indywidualne. Wiele zależy od takich cech charakteru, jak pracowitość i wytrwałość. I dostępność wolnego czasu na regularne lekcje. Ważne jest, aby zrozumieć, że nauczyciele poświęcili większość swojego życia muzyce i nie powstrzymują swojego rozwoju do dziś to czyni ich profesjonalistami. Tylko ciężką pracę, regularną praktykę i bezgraniczną miłość do muzyki uzyskasz swoje cele. Ważne! Nie ma ograniczeń wiekowych do nauki śpiewu. Jeśli masz słuch i głos, możesz zacząć w wieku czterdziestu lat, a nawet później. Pomocne jest emocjonalne wsparcie nauczyciela i jego tajemnice zawodowe.