Aktualizacja 18 kwietnia 2023
Co niszczy ozonowanie? Ozonowanie pomieszczeń znajduje wiele zastosowań. Po pierwsze pełni rolę dezynfekującą. Po drugie usuwa przykre i uciążliwe zapachy. Po trzecie niszczy chorobotwórcze bakterie, grzyby i pleśń. Do ozonowania niezbędny jest generator ozonu. Urządzenie wytwarza ozon złożony z trzech atomów tlenu. Trzecia cząsteczka jest szczególna, ponieważ posiada zdolność odłączania się od innych i wchodzenia w reakcje z innymi związkami. Duża reaktywność ozonu powoduje skuteczność tej metody. Wykorzystywane jest w prywatnych domach, ale również obiektach użytkowych, instytucjach publicznych, a także placówkach ochrony zdrowia.
Co niszczy ozonowanie?
Najważniejszym efektem ozonowania jest usuwanie nieprzyjemnych zapachów. Co więcej ozon rzeczywiście usuwa cząsteczki za niego odpowiedzialne, a nie tylko maskuje. Do najczęściej usuwanych zapachów należą: swąd spalenizny, zapach dymu papierosowego, stęchlizna po zalaniach. Ponadto procedura pozwala usunąć drobnoustroje, poza tym dociera głębiej niż inne metody. W związku z tym znajduje szczególne zastosowanie w miejscach, gdzie przestrzegany jest rygorystyczny reżim sanitarny. Ozon pokonuje także roztocza. Okazuje się także skuteczny w walce z mrówkami, pchłami czy karaluchami.
Jak przebiega ozonowanie?
Ozon to przede wszystkim przeciwutleniacz, który zwalcza nie tylko zagrażające substancje, ale również obojętne i pożyteczne. Aby lepiej zrozumieć działanie procedury, potocznie mówi się o niej, że jest zabiegiem postarzającym. W związku z tym, aby nie uszkodzić urządzeń i mebli, należy je wynieść przed ozonowaniem mieszkań. Kolejnym warunkiem, aby ozonowanie przebiegło pomyślnie jest właściwy poziom stężenia gazu. Dla człowieka bezpieczna wartość wynosi 0,1 ppm, ale skuteczna dezynfekcja potrzebuje ją na poziomie 2-5 ppm. Natomiast objawy ostrego zatrucia pojawiają się na poziomie 0,8 ppm. Jak uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych? Należy odpowiednio się chronić? Przede wszystkim należy opuścić pomieszczenie, w którym pracuje ozonator. Po drugie nie powinny się w nim też znajdować zwierzęta a ni rośliny. Osoba wykonująca procedurę jest zobowiązana wykonywać ją w stroju ochronnym. Duże znaczenie ma również maska ochronna. Za każdym razem osoba wykonująca ozonowanie biur czy mieszkań, informuje o potencjalnym zagrożeniu.
Jakie są etapy ozonowania?
Aby rozpocząć ozonowanie, należy pomieszczenie odpowiednio zabezpieczyć, uszczelniając wszystkie otwory. Ozon jest gazem, dlatego bez problemu przemieszcza się wraz z powietrzem. Dla dobrych efektów ozonowania konieczny jest jednak jego stały poziom. Dopiero po przygotowaniu pomieszczenia i środków ochrony osobistej, można przystąpić do włączenia generatora. Urządzenie, korzystając ze sztucznego promieniowania UV oraz wyładowań elektrycznych powoduje rozpad cząsteczek tlenu na pojedyncze atomy. Te z kolei dołączają się do kolejnych, dzięki czemu tworzą ozon. Warto podkreślić, że ozon jest cięższy niż powietrze. Aby zwiększyć jego działanie, należy ozonator ustawić na podwyższeniu. Dzięki temu procedura będzie trwała dłużej i bezie skuteczniejsza.
Jak często wykonywać ozonowanie mieszkania?
Częstotliwość ozonowania zależy od kilku czynników. Jeśli nie usuniemy przyczyny przykrych zapachów (np. palenia w domu), to należy ozonowanie powtarzać cyklicznie co pół roku. W wielu przypadkach to jednak usługa jednorazowa. Przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o usunięcie zapachu sierści zwierząt (po przeprowadzce właścicieli). Kilku sesji może wymagać niwelowanie stęchlizny po zalaniu pomieszczenia. Osoba wykonująca ozonowanie poinformuje, ile spotkań jest koniecznych.
Czy ozonowanie naprawdę działa?
Ozonowanie to stosunkowo nowa metoda, dlatego dla wielu osób dość kontrowersyjna. Szczególnie gdy słyszą o zagrożeniu, jakie stwarza ozon. Zagrożenie pojawia się jednak wyłącznie wtedy, gdy nie przestrzegamy zasad bezpieczeństwa. Od czego zatem zależy skuteczność? Przede wszystkim od urządzenia, którym dysponuje firma ozonująca. Im bardziej nowoczesny i wydajny sprzęt, tym lepiej. Znaczenie ma również doświadczenie osób wykonujących procedurę, przygotowanie pomieszczenia, a także dostosowanie czasu pracy urządzenia do wymagań powierzchni. To czy ozonowanie okaże się skuteczne, a właściwie po jakim czasie tak będzie, zależy od intensywności problemu. Niektóre osoby błędnie myślą, że ozonowanie zakończy problem.
Tymczasem w przypadku gdy nie usuniemy przyczyny, będzie się pojawiał znowu. W ten sposób ozonowanie będzie konieczne do powtórzenia za jakiś czas. Warto zatem podkreślić, że procedura działa na objawy, ale nie źródło problemu. W związku z tym, aby uniknąć nieprzyjemnego zapachu papierosów, należy przestać palić w domu. Jeśli na ścianie pojawia się grzyb, to ozonowanie odświeży powietrze, ale grzyb dalej tam pozostanie. Z tego powodu za kilka tygodni znowu pojawi się charakterystyczny zapach stęchlizny. W związku z tym warto podjąć kompleksowe działania, które w opisanych sytuacjach przyniosą najlepsze rezultaty. Co najważniejsze, rezultaty długofalowe.