Press "Enter" to skip to content

Co szuka detektyw na miejscu zbrodni?

Aktualizacja 18 kwietnia 2023

Co szuka detektyw na miejscu zbrodni? Zbrodnia, a potem dochodzenie – wszyscy nosimy w sobie pewne wyobrażenie jak to wygląda. Najczęściej zapewne czerpiemy wiedzę z filmów, seriali, książek czy też ewentualnie gazet. Czy to oznacza, że wiemy czego szuka detektyw na miejscu zbrodni? Sprawdźmy.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Kiedy wyobrażamy sobie detektywa na miejscu zbrodni najpewniej widzimy osobę rwącą się do poszukiwania śladów umożliwiających rozwikłanie kryminalnej zagadki. Rzeczywistość jednak wygląda nieco inaczej. Przecież zanim sprawa zostanie zbadana nikt nie wie tak naprawdę jaka dokładnie była przyczyna śmierci zmarłej osoby. Nawet jeśli sytuacja wydaje się oczywista, na przykład wygląda na to, że ofiara zmarła uderzona w głowę tępym narzędziem przez zbrodniarza to w toku śledztwa może okazać się, że owym narzędziem był obluzowany element zabudowy, a zbrodniarzem – grawitacja.

Nawet jeśli zbrodni dokonał człowiek, miejsce zdarzenia może wciąż stanowić niebezpieczeństwo. Śmierć mogła nastąpić na przykład w wyniku oddziaływania trujących substancji. Dlatego pierwszym, czego szuka detektyw na miejscu zbrodni są potencjalne zagrożenia. Nie ma znaczenia, czy jest to detektyw zatrudniony w policji czy prywatny detektyw. Każdy z nich wie, że dopiero po wyeliminowaniu zagrożeń można przystąpić do dalszych prac.

Zabezpieczenie miejsca zbrodni

Na tym jednak kwestie bezpieczeństwa się nie kończą. Nie tylko miejsce zdarzenia może stanowić zagrożenie dla przybywających na nie ludzi. Dużo częściej jest zupełnie odwrotnie. To obecność ludzi grozi zniszczeniem lub zanieczyszczeniem cennego materiału dowodowego.

Przybywający na miejsce zbrodni pracownik biura detektywistycznego w drugiej kolejności sprawdzi więc najpewniej jak wiele osób przewinęło się przed nim przez miejsce zdarzenia oraz które elementy zostały poruszone lub przestawione. Prawdopodobnie sprawdzi też jakimi drogami można dostać się na miejsce zbrodni i czy wszystkie zostały odpowiednio zabezpieczone. Każda kolejna osoba to ryzyko zanieczyszczenia dowodów o kolejne odciski palców i materiał genetyczny który może utrudnić wyszukanie spośród podejrzanych sprawcy. Jednym z elementów zabezpieczania miejsca zdarzenia jest także wykrywanie podsłuchów. Mogą one pomóc sprawcy w utrudnianiu śledztwa, lub przeciwnie – w porę odnalezione, ułatwić jego identyfikację.

Zbieranie dowodów i poszlak

Kiedy wszystko jest już zabezpieczone, przychodzi czas na pieczołowite zbieranie wszystkiego, co może pomóc w odnalezieniu sprawcy oraz doprowadzeniu go przed wymiar sprawiedliwości.

Ślady biologiczne

Jednymi z najważniejszych śladów są te biologiczne. Umożliwienie wydobycia z dowodów dna i porównania go z materiałem genetycznym podejrzanych było przełomowym momentem w świecie kryminalistyki. Jest to dowód, którego nie sposób podważyć.

Materiał biologiczny zbierany na miejscu zbrodni to przede wszystkim:

  • Krew,
  • Inne płyny,
  • Włosy,
  • Tkanki.

Wszystko to musi brać pod uwagę agencja detektywistyczna z Wrocławia, ponieważ może to pomóc w odnalezieniu sprawcy przestępstwa. Krew na miejscu zdarzenia kojarzy się raczej z ofiarą, lecz w rzeczywistości jeśli doszło do wymiany ciosów, może ona wskazać również sprawcę. Podobnie jest z włosami oraz fragmentami tkanek, na przykład skóry. Wiele mogą powiedzieć także inne wydzieliny pochodzące z ciała – sperma czy ślina.

Odciski

Kolejnym ważnym elementem jest zebranie odcisków. Pozwalają one ustalić kto w ostatnim czasie odwiedzał miejsce, w którym została popełniona zbrodnia.

Detektywa zainteresują na pewno odciski:

  • Palców,
  • Dłoni,
  • Butów,
  • Opon.

Odciski palców umożliwiają identyfikację osób, które przebywały w miejscu zdarzenia. Odcisk opuszków naszych palców jest bowiem unikatowy i niepowtarzalny. Dzięki analizie tych śladów detektyw może dowiedzieć się kto i czego dotykał w danym pomieszczeniu.

Podobnie odciski dłoni mogą wiele powiedzieć. Kiedy detektyw https://detektyw24.waw.pl/ znajdzie je na podłodze może to oznaczać, że sprawca przewrócił się lub czegoś szukał.

Odciski butów także mogą powiedzieć wiele o tożsamości sprawcy. Liczy się nie tylko kształt podeszwy, który wyjawi czy były to buty sportowe czy eleganckie szpilki. Głębokość odcisku oraz jego wnikliwa analiza pozwala ustalić wagę oraz przybliżoną postawę sprawcy.

Ślady pozostawione przez opony mogą natomiast mieć duże znaczenie przy ustalaniu jakim pojazdem sprawca dostał się na miejsce zbrodni. Ich głębokość może wyjawić natomiast czy samochód był dodatkowo obciążony gdy sprawca się oddalał – może to wskazywać na kradzież lub porwanie.

Dane elektroniczne

Współcześnie żadne usługi detektywistyczne nie obejdą się bez znajomości nowinek technologicznych. Już sama analiza danych znajdujących się na telefonie komórkowym ofiary może wiele powiedzieć. Sprawne biuro detektywistyczne jest w stanie odzyskać nawet wykasowane przez użytkownika dane. Umożliwią one ustalenie z kim kontaktowała się ofiara, a także gdzie ostatnio przebywała. Jeśli sprawca zabrał ze sobą telefon ofiary, w ten sposób możemy prześledzić jego dalsze ruchy.

To jednak nie wszystko. Obecnie w wielu miejscach znajduje się monitoring – czy to domowy, czy uliczny. Analiza nagrań może pomóc ustalić kto wchodził i wychodził z miejsca dokonania zbrodni w czasie fatalnego zdarzenia.