Press "Enter" to skip to content

Pracownicy z Ukrainy- zalety i wady.

Aktualizacja 13 sierpnia 2023

Polskie firmy coraz częściej zastanawiają się nad zatrudnieniem pracowników pochodzących z Ukrainy. Obcokrajowcy zatrudniani są w wielu branżach, głównie jednak w budownictwie, rolnictwie, gastronomii czy handlu. Przedsiębiorstwa z roku na rok odnotowują coraz większe braki kadrowe, z tego względu chętnie decydują się na ukraińskich pracowników, którym można zaoferować tymczasowe zatrudnienie. Jednak pojawia się także obawa, iż takich pracowników stracimy w naszym kraju, kiedy dojdzie do otwarcia rynku w Niemczech. Wtedy z pewnością większość Ukraińców apsprofit.pl wyjedzie na zachód w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy. Dlaczego Ukraińcy w Polskich firmach są tak często zatrudniani? Jakie są zalety i wady zatrudniania obcokrajowców?

Zalety zatrudniania pracowników pochodzących z Ukrainy

1. Pomoc firm outsourcingowych w zatrudnieniu obcokrajowca

Chcąc w sposób legalny zatrudnić pracownika, należy dopełnić wielu formalności i spełnić dane kryteria. Istotne jest na przykład właściwe złożone oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy, czasem ciężko jest samodzielnie dopełnić wszystkich dokumentów. W takiej sytuacji przydaje się pomoc firmy outsourcingowej. Pomoże ona w załatwieniu spraw urzędowych, aby praca osoby spoza naszego kraju, była w pełni legalna. Firma ma w swojej ofercie także badania lekarskie, szkolenia BHP, koordynację pracy, zakwaterowanie, czy wyposażenie w odzież roboczą. Usługi są więc kompleksowe, a właściciel przedsiębiorstwa zatrudniającego Ukraińców, nie musi tracić czasu na załatwianie pewnych kwestii, wszystkim zajmie się firma outsourcingowa.

2. Gotowość do pracy i delegacji na terenie całej Polski

Zaleta ta jest szczególnie istotna dla firm budowlanych, które działają na terenie danego województwa albo całego kraju. Pracownicy z Ukrainy https://apsprofit.pl/dla-pracodawcy/pracownicy-z-ukrainy/ nie boją się zmian, w końcu zdecydowali się na przyjazd do naszego kraju. W takim razie są w stanie podjąć zatrudnienie w dowolnym mieście, firma nie będzie miała więc problemów ze znalezieniem ludzi na konkretny wyjazd, aby podjąć się na przykład realizacji budowy danego budynku. Koszty są także znacznie obniżone, gdyż firma nie musi organizować pracownikom dojazdu w dni świąteczne czy weekendy, w miejsca gdzie mieszkają.

3. Duża pracowitość oraz dyspozycyjność

Osobie przyjeżdżającej do naszego kraju, zależy przede wszystkim na pracy. Jest więc ona w pełni dyspozycyjna. Ukraińcy chcą pracować jak najdłużej, aby zarobić więcej pieniędzy, więc długie dniówki to nie problem. Pracownik z Ukrainy odznacza się przede wszystkim sporą chęcią do pracy, chcą zostawać w niej dłużej. W ich ocenie nie opłaca się im pracować jedynie po 8 godzin.

4. Dobra alternatywa na brak w kadrach

Ukraińcy to sposób na uzyskanie siły roboczej, która zmniejsza istniejące braki w Polskich firmach. Deficyt siły roboczej w naszym kraju jest coraz większy. Ukraińcy zazwyczaj przyjmują wszelkie oferty pracy, gdyż zarobki w naszym kraju są i tak dla nich wyższe, aniżeli pensje otrzymywali w swoim ojczystym kraju. Obcokrajowcy przyjmują chętnie pracę w branży budowlanej, gastronomii, przy rozbiórce mięsa czy segregacji odpadów, czyli wszędzie tam, gdzie brakuje Polskich pracowników.

Wady zatrudniania pracowników z Ukrainy

1. Zakwaterowanie

Chcąc zatrudnić obcokrajowca, musimy wiedzieć o tym, co dokładnie musimy mu również zapewnić. Przede wszystkim jest to zakwaterowanie, jeśli sami nie mamy takiej możliwości, musimy pomóc pracownikami, aby znalazł on lokum na czas pracy. Przeważnie na samym początku pracownik nie będzie w stanie sam zapłacić za zakwaterowanie, gdyż przyjeżdżając do Polski, nie ma on przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. Konieczna jest więc zaliczka dla takiej osoby, już na początku etapu zatrudnienia.

2. Pozwolenie na pracę

Należy pamiętać, iż przy zatrudnieniu takiej osoby należy wykonać pewne czynności związane z legalizacją jej pobytu oraz pracy. To dużo formalności, na które właściciele firm nie mają czasu, ani chęci. Przed przyjęciem do pracy obcokrajowca, należy koniecznie sprawdzić jego dokumenty.

3. Brak komunikacji w języku polskim

Choć większość Ukraińców jest w stanie posługiwać się naszym językiem w stopniu, chociażby podstawowym, to jednak dalej zdarzają się osoby, które nie rozumieją nawet prostych słów. W takiej sytuacji komunikacja może okazać się utrudniona a wręcz niemożliwa.

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Dobrym rozwiązaniem jest na przykład leasing pracowniczy. Jest on dostępny w ofercie agencji pracy tymczasowej, pracodawca wówczas otrzymuje propozycje kandydatów na dane stanowisko, które może wynająć poprzez agencje.

Podsumowując dane wady oraz zalety należy samemu dojść do wniosku, czy opłaca się zatrudniać pracowników z Ukrainy. Oczywiście nie można generalizować wszystkich osób, możemy bowiem natrafić na obcokrajowca doskonale posługującego się językiem polskim, jednakże nie potrafi on sprostać wymaganiom pracodawców. Na pewno warto rozważyć możliwość zatrudniania obcokrajowców, jeśli borykamy się z dużymi brakami kadrowymi w naszej firmie i nie możemy znaleźć dobrych kandydatów na dane stanowisko.