Aktualizacja 22 września 2020
Kiedy prowadzimy własną firmę, bardzo często możemy się spotkać z ofertami wynajmu, bądź leasingu niektórych wartościowych przedmiotów, które powinny być na wyposażeniu naszej działalności gospodarczej. Czy faktycznie bardziej opłaca się wynajmować oraz leasingować, czy lepiej jest po prostu zakupić je na własność https://automaks.pl/kia-ceed-sw-diesel/? Od razu warto wspomnieć, że przedmioty oznaczają różnego rodzaju wyposażanie od samochodów, przez sprzęt elektroniczny oraz pewne „usługi”.
Wynajem busów oraz innych pojazdów
Wynajem różnego rodzaju pojazdów jest to bardzo popularna praktyka. Bardzo wielu przedsiębiorców idzie właśnie w tym kierunku, czyli wynajmuje lub leasinguje samochody osobowe, busy, a czasami ciężki sprzęt. Jaka jest w ogóle różnica między wynajmem a leasingiem? Wynajem busów, samochodów osobowych, koparek, walców, ciągników siodłowych lub innego rodzaju pojazdów, czasem nawet specjalnego przeznaczenia, polega na nieco innych zasadach niż leasing. Jeżeli coś wynajmujemy (najczęściej długoterminowo), wówczas sprzęt taki cały czas jest własnością firmy, która nam to wynajmuje. Bardzo często są to producenci tych maszyn, dlatego mogą dać nam bardzo korzystne warunki. W przypadku leasingu właścicielem jest firma, która finansuje nam sprzęt. Jest to najczęściej bank lub firma zajmująca się typowo leasingiem.
Co się bardziej opłaca – kupno na własność czy wynajem?
Wynajem busów lub wszelkiego rodzaju innych pojazdów, wydaje się droższą opcją, niż kupienie busa na własność https://www.readyrent.pl/wynajem-aut-9osobowych-szczecin.html. Ostatecznie, jeżeli zsumujemy sobie wszystkie raty, to wyjdzie nas to drożej. Warto jest mieć jednak na względzie to, jakie dodatkowe profity mamy z tego tytułu, że busa wynajmujemy. Wynajem busów ma te zalety, że sprzęt jest wynajęty, a wówczas cały serwis, przeglądy oraz naprawy usterek, bierze na siebie firma, która nam tę maszynę wynajmuje. Jeśli maszynę wynajmujemy, to wynajmujemy ją sprawną. Jeżeli z jakiegoś powodu nie jest sprawna, wówczas wynajmujący ją nam, musi tę maszynę albo niezwłocznie naprawić, albo dać drugą na zastępstwo. Niestety, kiedy mamy samochód na własność i się zepsuje, tego typu warunków nie dostajemy. Nawet jeżeli zdarzy się, że auto jest jeszcze na gwarancji i mamy oczywiście możliwość otrzymać samochód zastępczy, to w praktyce musimy się ustawić w kolejce oczekujących na pojazd. Wynajem busów jest pod tym względem lepszy, że tego typu sytuacje praktycznie nie występują.
Czy warto jest wynajmować sprzęt elektroniczny?
Czy warto wynajmować sprzęt elektroniczny, taki jak na przykład komputery, drukarki, multifunkcyjne maszyny biurowe lub systemy zabezpieczeń? Gama elektroniki, którą możemy obecnie wynajmować, jest bardzo duża. Czy opłaca się wynajmować na przykład laptopa służbowego? Ogólnie rzecz biorąc tak. Nawet można powiedzieć, że jest to bardziej opłacalne niż w przypadku pojazdów. Wynika to przede wszystkim z tego powodu, że sprzęt elektroniczny bardzo szybko się starzeje. Nie chodzi tu o to, że starzeję się w sensie fizycznym, ale starzeję się pod kątem możliwości, jakie oferuje. Laptop, który ma około dwóch lat, jest już laptopem, który na rynku ma parametry średnie, chociaż w momencie zakupu mógł być sprzętem z najwyższej półki. Po czterech latach jest po prostu słaby. Dobrze byłoby mieć możliwość, na naszym sprzęcie instalować programy z najwyższej półki, najlepszych dostawców, które niestety mają dość spore wymagania sprzętowe. Po dwóch latach wynajmu długoterminowego możemy sprzęt wymienić na nowy i lepszy https://automaks.pl/nasza-flota-3/. Jeśli kupimy laptopa za swoje pieniądze, wówczas tak częsta wymiana nie zawsze będzie możliwa. Oczywiście wiele tutaj zależy od tego, w jakiej sytuacji finansowej będzie nasza firma, ale warto jest brać to pod uwagę, że nie zawsze sumaryczny koszt inwestycji, który jest większy, musi być inwestycją gorszą.
Wynajmowanie domen internetowych
Współcześnie, jeśli nie mamy strony internetowej, która jest dobra, ładna oraz dobrze wypozycjonowana, a najlepiej jeszcze, aby miała chwytliwy adres, to nasza działalność może mieć problem z rozkręceniem się. Często zdarza się tak, że możemy domenę wynająć. Warto wspomnieć również o tym, że domenę możemy sobie tak naprawdę założyć sami. Wystarczy znaleźć adres, który z nie jest jeszcze zajęty i opłacać serwer. Koszt to jedynie około 20 zł w skali roku. Problem jest taki, że w zasadzie prawie wszystkie najlepsze adresy zostało już wymyślone i żeby wymyślić coś dobrego i oryginalnego, naprawdę trzeba się nieźle nagłówkować. Przeważnie i tak nasz adres będzie gorszy, niż ten, który już istnieje na rynku domen. Domenę możemy oczywiście kupić, ale można na próbę ją wynająć. Domenę możemy wynająć na przykład na jeden rok i zapłacić za to oczywiście więcej niż 20 zł, ale na przykład możemy sobie zastrzec, że jeżeli po roku będziemy zadowoleni i domena zacznie przynosić nam zyski, będziemy mogli za określoną kwotę taką domenę wykupić na własność. Jeśli adres nie będzie spełniał naszych oczekiwań, możemy go zmienić na inny, który będzie rokował lepsze wyświetlanie w wyszukiwarce, lub będzie się bardziej kojarzył z naszą marką.