Press "Enter" to skip to content

Podstawowe informacje o wiązarach dachowych

Aktualizacja 27 lipca 2021

Podczas budowy domu musi pojawiać się wiele problemów i trudności, które należy na bieżąco rozwiązywać. Dokładne przemyślenie wszystkich kwestii nie jest możliwe, ale im lepiej zostanie to przeprowadzone, tym większa będzie szansa na mniej błędów. Dach jest jednym z najważniejszych elementów konstrukcyjnych. Wynika to choćby z tego, że jest to kosztowna inwestycja. W dodatku właśnie dach stanowi nasze zabezpieczenie przed warunkami pogodowymi, a więc jest to jedna z najważniejszych przegród budowlanych.

Tutaj też pojawiają się pewne kwestie do przemyślenia. Oczywiste jest samo pokrycie, które występuje w wielu wariantach, które różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale też wytrzymałością czy dodatkowymi korzyściami. Podobnie wygląda kwestia samego kształtu. W ramach tego artykułu zgłębimy jednak bardziej inny temat. Będą nim wiązary dachowe. Zanim jednak przejdziemy do tej kwestii, warto przedstawić sam temat więźby dachowej.

Więźba jako konstrukcja dachu

Zanim dojdzie do tematu pokrycia dachu, pojawia się kwestia samej więźby dachowej. Czym ona jest? Więźba dachowa stanowi szkielet całej warstwy. Konieczne jest stworzenie wytrzymałej konstrukcji, która będzie umieć unieść ogromny ciężar oraz sprostać oczekiwaniom wytrzymałościowym. Ostatecznie najczęściej sprowadza się to do drewnianych elementów, które mają stanowić stabilne podłoże pod deskowanie. Sama więźba składa się z wielu elementów, spośród których najważniejsze są krokwie, płatwie, murłaty czy jętki. Są to po prostu części, których zadaniem jest stworzenie trwałej konstrukcji. Sama więźba jest realizowana w ramach dwóch podstawowych wariantów. Jednym jest wersja tradycyjna, a drugim właśnie wiązary kratowe.

Tradycyjna więźba dachowa

Przedstawienie tradycyjnego, a jednocześnie niezwykle popularnego i alternatywnego rozwiązania pozwoli lepiej zrozumieć specyfikę samych wiązarów. Przede wszystkim tradycyjna więźba jest wykonywana na miejscu przez cieślę. Oznacza to, że to na naszym stropie pracuje specjalista z tego zakresu i dopasowuje do siebie poszczególne elementy. Jest to rozwiązanie, które ma wiele zalet, ale nie jest ani wyraźnie lepsze, ani gorsze od konkurencyjnego.

Wiązary

Wiązary mają trochę inną specyfikę. Przede wszystkim składają się one z prefabrykatów. Również co do dopasowania elementów zachowują się podobnie jak tradycyjna więźba dachowa. Inne miejsce produkcji to jednak również gwarancja zachowania pewnej specyfiki. Inaczej mówiąc, wiązary drewniane są wytrzymalsze od tradycyjnej formy. Ponadto mogą być one wykonane również z żelbetu lub stali i wtedy są jeszcze trwalsze. Jest to jednak rozwiązanie bardzo rzadko stosowane w przypadku domów jednorodzinnych. Jak to wygląda w perspektywie ekonomicznej? Cena wiązarów kratowych jest zazwyczaj wyższa niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnej więźby. Pojawia się jednak wiele zalet, które są niedostępne dla alternatywnego rozwiązania.

Wytrzymałość więźby z wiązarów

Podstawowa zaleta została wymieniona wcześniej i jest nią wytrzymałość. Należy jednak dokładniej opisać ten temat, żeby oddać pełną specyfikę. Po pierwsze tradycyjna więźba jest w dużej mierze zależna od jednego cieśli. Jeśli wykona on swoją pracę niechlujnie lub nie będzie posiadać odpowiednich umiejętności, może to doprowadzić do katastrofy w przyszłości. Jednocześnie jest to kwestia trudna do obserwacji dla inwestora domu. Ponadto tradycyjna więźba często powstaje z drewna z tartaku, które nie jest jeszcze odpowiednio przygotowane. Mokre drewno to również obniżenie stabilności całej konstrukcji. W przypadku wiązarów nie ma takich zmartwień. Cennik wiązarów kratowych nie jest największą zaletą tego rozwiązania, ale już trwałość na pewno tak. Prefabrykowane elementy są wykonane z drewna o dokładnie określonych parametrach. Ostatecznie wiemy, co będziemy mieć nad swoją głową.

Polecamy uwadze:

Pozostałe zalety wiązarów

Drewniane wiązary dachowe reprezentują jednak więcej zalet. Przede wszystkim są wykonane z większą dokładnością, ponieważ maszyny są znacznie precyzyjniejsze niż człowiek. Ponadto zaletą jest szybkość wykonania całej konstrukcji. Jednocześnie unika się przerzucania odpowiedzialności i nadmiaru formalności. W praktyce nieprawidłowo wykonana tradycyjna więźba to często późniejsze wzajemne oskarżenia producenta drewna i wykonawcy więźby. Inwestor zostaje postawiony w sytuacji, w której trudno coś wyegzekwować. Wiązary dachowe są z kolei wykonywane i montowane przez jedną firmę. Ponadto w kwestii ekonomii również nie jest to tak oczywiste. Co prawda wiązary są droższe, ale im mniej skomplikowana będzie bryła dachu, tym ta różnica będzie mniejsza.

Podsumowanie

Wiązary stanowią jedną z dwóch podstawowych form więźby dachowej. Ta z kolei jest konstrukcją, która stanowi szkielet dachu. Wiązary są wytrzymalsze niż tradycyjne rozwiązanie. Zdecydowanie się na to zastosowanie oznacza brak zmartwień w postaci nieprawidłowego wykonania swojej pracy przez cieślę czy wykorzystanie mokrego drewna. Obydwie te sytuacje mogą doprowadzić do katastrofy w przyszłości. Wiązary dachowe są prefabrykowane, a więc możemy być pewni co do ich jakości. Nie w każdej sytuacji będzie to rozwiązanie najlepsze, ale jednak ogromną zaletą jest większa wytrzymałość tej konstrukcji, co sprawia, że będzie ona służyć przez lata.