Press "Enter" to skip to content

Ile kosztuje pensjonat w górach?

Aktualizacja 8 kwietnia 2024

Ile kosztuje pensjonat w górach? Nieuchronnie nadchodzi lato, a wraz z nim upragnione przez wielu wakacje. Dla uczniów jest to prawdopodobnie jeden z najlepszych okresów w roku, dla dorosłych natomiast idealna okazja na zasłużony wypoczynek. Mamy wiele możliwości spędzenia wolnych dni. Możemy to robić w domu spędzając czas na ulubionej rozrywce jak chociażby czytanie książki czy też wychodzić ze znajomymi do klubów. Większość jednak ludzi decyduje się na wyjazd z inne miejsce i staje przed dylematem: wybrać góry czy morze?

Oczywiście, przede wszystkim końcowy wybór zależy od osobistych preferencji, jednak ceny czy też pogoda to inne ważne czynniki, które mogą zmienić nasze zdanie o 180 stopni. A być może artykuł czyta właśnie całkowity przeciwnik jednej ze stron odwiecznego konfliktu wyjazdowego i próbuje wyrobić sobie na nowo zdanie? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, poniżej znajdują się informacje dotyczące zalet i wad gór oraz morza.

Odwieczny dylemat

Ile kosztuje pensjonat w górach?
Ile kosztuje pensjonat w górach?

Kłótnia o lepsze miejsce na odpoczynek pojawia się już u najmłodszych, a trwa nawet latami. Oczywiście, nieco żartując, morze oraz góry co roku ulegają oblężeniu przez setki tysięcy turystów. Co jednak wybrać? Za morzem przede wszystkim przemawiają piaszczyste plaże oraz Bałtyk, który stanowi miejsce uprawiania wielu sportów. Co więcej, liczyć także możemy na pyszne, morskie jedzenie oraz wysokiej jakości miejsca noclegowe. Częstym jednak problemem występującym nad morzem jest fakt, iż często przebywa tam naprawdę ogrom ludzi, przez co utrudnione jest korzystanie z wszystkich atrakcji, jakie nam wspomniany obszar oferuje. Co więcej, z powodu dużej popularności miejscowości nad morzem ceny w restauracjach bywają nieadekwatne to jakości jedzenia, jakie oferują. Nie ma co tutaj wspominać o kwestiach cen noclegów, które wynoszą nawet kilkaset złotych za dobę na osobę! Góry natomiast potrafią zaoferować równie wiele atrakcji, co polskie morze. Długie spacery w pięknych miejscach, ekstremalne wspinaczki po najwyższych szczytach czy też korzystanie z urokliwych jezior to jedne z licznych możliwości, jakie mamy udając się na południe Polski. Co więcej jednak, mamy szeroki wybór podczas decydowania się na miejsce noclegu. Domki, hotele i pensjonaty czekają nas nas otworem! Czym jednak są one, ile kosztują i jakie istnieją różnice pomiędzy nimi?

Różne nazwy, jedna funkcja

Domki stanowią świetną alternatywę dla osób nie lubiących klasycznych, przepchanych hoteli, gdzie ciężko znaleźć prywatność poza niewielkim pokoikiem. Po wynajęciu domku zyskujemy dużą przestrzeń, którą możemy użytkować w całkowicie dowolny sposób. Musimy jednak liczyć się z faktem, że nie mamy zapewnionego wyżywienia ani żadnych atrakcji, jakie oferują nam hotele czy też pensjonaty. Jaka jest jednak między nimi różnica? Te pierwsze muszą mieć w swojej ofercie minimum dziesięć pokoi do wynajęcia. Dodatkowo, obecny być także powinien serwis hotelowy czy też restauracja dostępna dla przebywających w danym ośrodku wypoczynkowym. Najczęściej do hoteli udajemy się na kilkudniowe pobyty, by skorzystać z atrakcji, jakie zazwyczaj posiadają w swej ofercie. Dostęp mamy także do wifi czy też różny sprzęt AGD. Pensjonaty natomiast, szczególnie w górach, cechuje ich lokalizacja. Znajdują się bowiem one głównie na obrzeżach większych miast, a swojej ofercie muszą posiadać co najmniej 7 dostępnych pokoi. Oferują także całodobowe bufety z dobrym jakościowo jedzeniem. Najczęściej wybierane są przez osoby, dla których ważny jest spokój oraz cisza podczas wypoczynku wakacyjnego. Jak jednak prezentują się ceny pensjonatów w górach?

Cena dostosowana do jakości

Koszty, na jakie przygotować się musi osoba podejmująca decyzję o wynajęciu pokoju w pensjonacie wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych za dobę. Wpływa na to wiele czynników, jak choćby lokalizacja budynku, ilość gwiazdek przyznana danemu ośrodkowi czy też atrakcje, jakie posiada w ofercie. Pensjonatami najczęściej będą budynki przypominające duże domy, gdzie znajdować się będą odpowiednio pokoje dla gości, jadalnie i inne pomieszczenia użytkowe. Do dyspozycji gości w większości przypadków jest także parking, dzięki czemu możliwy jest dogodny dojazd samochodem. Gdzie najlepiej szukać ofert pensjonatów? W dobie Internetu oczywistym jest, że właśnie w nim znajdziemy wszelkie strony i portale, które zbierają ośrodki pozwalające na nocleg. Ważne jest w tym wypadku jednak, by zwracać uwagę na rzeczy takie jak opinie osób, które skorzystały już z danej usługi czy też liczbę wyświetleń, jakie oferta zebrała. Umożliwi to uniknięcie przykrego zaskoczenia jakością pensjonatu, a tym samym zmarnowania urlopu. Procesy rezerwacji są zazwyczaj bezpłatne i można ich dokonać za pośrednictwem strony internetowej. Musimy jedynie podać niezbędne informacje kontaktowe takie jak imię, nazwisko, numer telefony oraz adres email, dzięki którym właściciel będzie mógł się z nami skontaktować w sprawie noclegu. Jeśli więc marzy nam się wycieczka w góry, odpowiedni pensjonat z pewnością dopełni radość, jaką uzyskamy z danego wyjazdu!