Press "Enter" to skip to content

Ile zarabia technik ortopeda?

Aktualizacja 14 grudnia 2023

Wiele osób marzy o wykonywaniu zawodu medycznego. Samo dostanie się na studia medyczne nie jest jednak proste. Co więcej, studia te są bardzo wymagające i nie każdy może pozwolić sobie na poświęcenie im kliku lat. Dlatego też powstały zawody, które niejako wspomagają medyków w ich codziennej pracy. Jednym z takich zawodów jest technik ortopeda. Ile zarabia technik ortopeda? Jaka jest jego ścieżka kariery? Odpowiadamy.

Jak zostać technikiem ortopedą?

Technik ortopeda https://ortho-expert.pl/ jest zawodem idealnym dla osób, które nie mają czasu ani środków na podjęcie studiów wyższych. Niemniej jednak jest to zawód regulowany, dlatego nie może go wykonywać każdy chętny. Naukę na kierunku technik ortopeda oferuje wiele policealnych szkół medycznych. Nauka trwa 2 lata, a więc 4 semestry. Samo uzyskanie dyplomu nie daje jeszcze uczniowi ani tytułu ani uprawnień. Musimy jeszcze zdać egzamin państwowy, aby móc tytułować się technikiem ortopedą. Droga do zawodu nie jest może zbyt długa, jednak nie jest też bardzo prosta. Technik ortopeda musi mieć bowiem ogromną wiedzę. Zajmuje się on przede wszystkim doborem sprzętu ortopedycznego do potrzeb pacjentów. Może również samemu projektować i produkować niezbędny sprzęt. W tym jednak celu musi mieć nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie. Technik ortopeda ma wiele ścieżek kariery do wyboru. Ile zarabia na każdej z nich?

Technik – projektant

Ile zarabia technik ortopeda?Najbardziej obiecującą ścieżką kariery jest podjęcie pracy w zakładzie, który zajmuje się projektowaniem oraz produkcją sprzętu ortopedycznego. Dlaczego najbardziej obiecującą? Ponieważ zarobki technika są w tym przypadku najwyższe. Początkująca osoba może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 4 000 zł brutto! Jest to bardzo dużo jak na kogoś bez doświadczenia. Jest tutaj jednak pewien haczyk. Tytuł technika ortopedy jest wystarczający, aby podjąć pracy przy produkcji odzieży ortopedycznej czy sprzętu. Problem w tym, że zakłady produkcyjne projektowanie tego typu rzeczy powierzają osobom, które posiadają dodatkowo wykształcenie wyższe. Często chcą one zatrudniać osoby z tytułem inżyniera. Technik natomiast pełni rolę pomocnika i doradcy. W tym przypadku jego zarobki będą o wiele niższe i wyniosą około 3 000 zł brutto. Nie jest to mało, jednak tysiąc złotych może robić znaczną różnicę. Co więcej, samych zakładów produkcji sprzętu ortopedycznego jest w Polsce niewiele, stąd otrzymanie w nim posady może być problematyczne.

Sprzedawca i przedstawiciel

Technik ortopeda może również pracować jako sprzedawca w sklepie medycznym lub przedstawiciel handlowy firmy medycznej. Jego wiedza z pewnością pomoże mu odpowiednio doradzić klientom. Niemniej jednak do podjęcia tej pracy konieczne są również umiejętności handlowe. A jak kształtują się zarobki na owych stanowiskach? Sprzedawca w sklepie medycznym zarobi około 3 000 zł brutto. Tymczasem zarobki przedstawiciela handlowego zależą głównie od wielkości sprzedaży. Przedstawiciel może zarobić nawet kilkanaście tysięcy złotych, lecz z drugiej strony jego wypłata nie musi być wyższa, niż najniższa pensja krajowa. Widełki wynagrodzeń na tych stanowiskach są więc bardzo szerokie. Pomimo to znalezienie pracy w zawodzie sprzedawcy lub przedstawiciela handlowego jest stosunkowo proste.

Ortopeda w klinice

Technik ortopeda ma kontakt z pacjentem, gdy współpracuje z lekarzem ortopedą. Innymi słowy, asystuje mu przy przyjmowaniu pacjentów. Przygotowuje odlewy gipsowe czy pomaga poruszać się pacjentowi z ograniczeniami ruchowymi. Technik ortopeda może towarzyszyć lekarzowi przy takich zabiegach jak artroskopia https://ortho-expert.pl/artroskopia-szczecin/ czy też alloplastyka stawu biodrowego https://ortho-expert.pl/oferta/alloplastyka/. Technik ortopeda nie przyjmuje jednak pacjentów samodzielnie. Najczęściej zatrudniają ich szpitale bądź specjalistyczne kliniki prywatne. Jak wyglądają zarobki technika? Początkujący w zawodzie otrzyma około 3 000 zł brutto. Z czasem jednak zarobki mogą pójść nieco w górę, w zależności od charakteru poradni, w której pracujemy. W państwowych placówkach niestety, nasze wynagrodzenie stałe utrzyma się na poziomie 3000 zł brutto. W prywatnych klinikach możemy jednak liczyć na większą pensję. 

Dodatkowe umiejętności

Technik ortopeda nie może co prawda sam przyjmować pacjentów, jednak może on pomagać im, jeśli posiada jeszcze dodatkowe umiejętności. Ten zawód doskonale komponuje się z podologią. Gabinety podologiczne chętnie współpracują z technikami ortopedami oraz lekarzami z tej dziedziny. Zarobki zależą głównie od ilości wykonanych konsultacji. Sam podolog zajmuje się na przykład usuwaniem modzeli czy leczeniem zmian skórnych na stopach. Technik ortopeda również może to robić, jeśli oczywiście ukończy dodatkowe kursy czy szkolenia. Niemniej jednak współczesne gabinety podologiczne oferują cały szereg usług, w tym także i ortopedycznych. Za jednorazową konsultację możemy otrzymać około 30-50 zł, jednak pracujemy wtedy, gdy przyjmuje lekarz ortopeda. Jeśli zaś technik będzie świadczył usługi podologiczne, za jedną konsultację może otrzymać nawet 150 zł. Nabycie dodatkowych umiejętności może okazać się więc bardzo dochodowe. Niemniej jednak już sam zawód technika ortopedy otwiera drzwi do całkiem niezłych zarobków na start.