Press "Enter" to skip to content

Trener personalny- jak może pomóc?

Aktualizacja 17 listopada 2021

W obecnych czasach coraz więcej osób dba o swoje ciało i uczęszcza na siłownię. Systematycznie wykonywane ćwiczenia pozwalają kształtować sylwetkę oraz korzystnie wpływają na zdrowie. Coraz większym powodzeniem w takich miejscach cieszy się trener personalny. Dlaczego warto korzystać z jego pomocy?

Kim jest trener personalny?

Trener personalny to wykwalifikowany instruktor, który układa plan treningowy odpowiednio do kondycji i potrzeb osoby ćwiczącej. Często zdarza się, że niewłaściwie dobrane i wykonywane ćwiczenia nie dość, że nie przynoszą efektów, to na dodatek mogą szkodzić zdrowiu. Nieprawidłowa pozycja i ruchy mogą przeciążać kręgosłup i mięśnie oraz doprowadzić do urazu. Dlatego profesjonalny instruktor dba o to, aby każde ćwiczenie zostało wykonane z zachowaniem odpowiedniej pozycji ciała. Problemem wielu osób, które podejmują decyzję o rozpoczęciu treningów z różnych względów, jest tzw. słomiany zapał. Na początku mają tyle energii, że mogłyby przenosić góry, jednak po pewnym czasie motywacja zaczyna się wypalać. W takich przypadkach trener personalny pełni kluczową rolę, ponieważ motywuje swoich podopiecznych. W jego gestii leży także układanie diet odpowiednich do zapotrzebowania kalorycznego i celu, który chce osiągnąć osoba ćwicząca.

Kto powinien korzystać z pomocy trenera personalnego?

Z pomocy profesjonalnego instruktora powinny korzystać przede wszystkim niedoświadczone osoby, które rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Brak doświadczenia w wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń może szybko doprowadzić do kontuzji. Opieka trenera personalnego zalecana jest też dla osób po przebytych kontuzjach, u których należy czasowo lub całkowicie wykluczyć niektóre ćwiczenia, a nawet treningi. W przypadku takich osób doświadczony instruktor opracowuje plan treningowy, który pozwala wrócić do formy. A co z osobami, które chcą zrzucić nadmiar kilogramów? Tu również ważną rolę odgrywa ekspert, który dobiera intensywność ćwiczeń odpowiednio do kondycji podopiecznego. Potrafi pomóc zarówno osobom zmagającym się z otyłością wskutek nadmiernego spożywania posiłków i braku ruchu oraz ułożyć specjalne plany treningowe dla osób, które męczą się z nadwagą wskutek zaburzeń pracy tarczycy. Warto wiedzieć, że przy tym schorzeniu ćwiczenia muszą zostać odpowiednio dobrane, aby nie szkodziły zdrowiu.

Indywidualne opieka na siłowni

W układaniu planów treningowych kluczową kwestią jest poznanie osoby, która chce zacząć ćwiczyć. W tym celu trener personalny poznaje organizm podopiecznego, dzięki czemu dobiera ćwiczenia, które są bezpieczne i jednocześnie przynoszą najszybsze efekty. W treningach ważne jest indywidualne podejście, ponieważ to, co zadziała na jedną osobę, niekoniecznie musi przynieść efekty innej. Dlatego przed rozpoczęciem treningów na siłowni, warto zastanowić się, czy te, które można znaleźć w internecie rzeczywiście są odpowiednio dobrane. Osoby niedoświadczone mogą poznawać ograniczenia swojego ciała latami, ale samodzielne stosowanie treningów w takich przypadkach często prowadzi do kontuzji. Natomiast doświadczony ekspert potrafi już na początku dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i w razie potrzeby rozpisać dietę. Warto wiedzieć, że podczas wykonywania ćwiczeń ważne jest oddychanie, które nieprawidłowo wykonywane może zaburzać krążenie krwi. Natomiast opiekun dba o to, aby rytm oddechu był prawidłowy u osoby trenującej oraz uczy ją odpowiedniego postępowania.

Systematycznie wykonywane treningi kluczem do sukcesu

Trener personalny potrafi zmotywować podopiecznego bez względu na panujące warunki. Często zdarza się, że początkujące osoby po kilku treningach szukają wymówek, np. że pogoda jest nieodpowiednia, aby pójść do klubu, itd. Natomiast już sama świadomość, że o określonej godzinie będzie czekał instruktor potrafi zmotywować do działania. Oczywiście zdarzają się gorsze dni, w których treningi przebiegają ciężej, ale doświadczony instruktor wie, jak postępować z podopiecznym, aby w pełni ukończył ćwiczenia w takim dniu. To z kolei nie tylko wpływa na ciało, lecz także na konsekwencję w działaniu, która przekłada się na charakter.

Jak wybrać profesjonalnego trenera personalnego?

Korzystanie z pomocy eksperta na siłowni pozwala uzyskać pożądany efekt w czasie najkrótszym, jak to możliwe. Jednak należy wybrać odpowiedniego instruktora. Na co zwracać uwagę? Profesjonalny trener personalny na początku pyta o efekty, które chce osiągnąć dana osoba dzięki treningom oraz ocenia stan jej kondycji i sylwetki. Wstępnie potrafi określić czas, w którym możliwe jest zrealizowanie celu, a na pierwszej rozmowie pyta o przebyte kontuzje lub istniejące schorzenia. Potrafi wytłumaczyć, dlaczego plan treningowy ułożył w taki, a nie inny sposób oraz odpowiada na pytania podopiecznego. Poza tym potrafi doradzić z jakich produktów w diecie należy zrezygnować, a które włączyć do codziennego menu. Natomiast w trakcie treningów uczy technik wykonywania ćwiczeń oraz motywuje podopiecznego. W przypadku kontuzji potrafi dobrać zestaw ćwiczeń, które stopniowo wzmacniają dany mięsień i pozwalają odzyskać formę. W późniejszym etapie, gdy nadzór podczas treningu nie jest konieczny, warto skorzystać z pomocy trenera personalnego systematycznie, aby ocenił efekty i w razie potrzeby zmienił plan treningowy.