Press "Enter" to skip to content

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Aktualizacja 27 lipca 2021

Sztuczne kwiaty to wybór równie dobry, co kwiaty żywe. Odpowiednio pielęgnowane, będą zdobić mieszkanie lub biuro bardzo długo. Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Czy warto kupować sztuczne kwiaty?

Wiele osób prawdopodobnie zastanawia się, czy sztuczne kwiaty do wazonu https://www.kwiatysztuczne.pl/ to na pewno dobry pomysł? Raczej nikt nie ma już wątpliwości co do tego, że na przykład sztuczne chryzantemy https://www.kwiatysztuczne.pl/oferta/chryzantema-sztuczna/ kupowane dla upamiętnienia zmarłych to rozsądny pomysł, który pozwala na zapewnienie przystrojenia nagrobków na długi czas, niekiedy nawet na kilka sezonów. Ale czy sztuczne kwiaty do domu lub do biura to odpowiedni wybór?

Okazuje się, że nawet bardziej niż odpowiedni. Tym bardziej, że obecnie na rynku możemy dostać kwiaty, które są sztuczne, ale do złudzenia przypominają te żywe. Być może nie będziemy nawet w stanie rozpoznać różnicy, dopóki nie dotkniemy liścia lub płatków danego kwiatka. Nie wszystkie sztuczne kwiaty są też obecnie wykonywane z plastiku. Niektóre wytwarzane są z naturalnych surowców, takich jak drewno, lub do ich produkcji poddaje się recyklingowi części roślin, których nie zjadamy – na przykład znane są bardzo trwałe polimery tworzone z liści ananasa!

Sztuczne kwiaty co prawda nie mają takich właściwości jak te żywe, czyli nie odświeżają i nie filtrują powietrza, ale mają inne zalety. Przede wszystkim sprawdzą się w przypadku osób, które po prostu nie mają ręki do kwiatów, a chciałyby ozdobić pokój lub przestrzeń biurową. W takim wypadku możemy kupić sztuczne kwiaty do wazonu lub w doniczkach. Nie musimy wymieniać wody, podlewać kwiatów, ani ich przycinać, dzięki czemu nawet jeśli w zestawie naszych cech osobowości mamy zapominalstwo – i tak możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, których nie zdołamy zniszczyć.

Dodatkowo tego typu ozdoby sprawdzą się również jako dodatek do pomieszczeń, które nie są stale używane. Mowa tu przede wszystkim o pokojach hotelowych, apartamentach na wynajem czy domkach letniskowych. Sztuczne kwiaty do wazonu nadadzą się w takich miejscach lepiej niż żywe. Mogą stać na stoliku cały rok, a przed sezonem będą wymagały jedynie prawidłowego odświeżenia.

Bardzo dobrym pomysłem jest też kupowanie sztucznych kwiatów w przypadku ozdób związanych z określonymi, cyklicznymi uroczystościami. Chodzi tu nie tylko o wspomniane wcześniej sztuczne chryzantemy. Również girlanda kwiatowa na święta Bożego Narodzenia lub na święta Wielkiej Nocy to doskonały pomysł. Taka girlanda nie będzie wszak zakupem na jeden sezon. Z powodzeniem będzie służyła nam co roku, przez wiele lat, o ile oczywiście będziemy odpowiednio o nią dbać.

Jak czyścić sztuczne kwiaty?

Dbanie o sztuczne kwiaty polega w dużej mierze na utrzymywaniu ich w czystości. Ich największym wrogiem jest bowiem zbierający się w zakamarkach nieestetyczny kurz. To właśnie on sprawia, że kwiaty przestają wyglądać świeżo i pięknie. Problemem zakurzonych kwiatów są przede wszystkim odbarwienia oraz przyciemnienie ich koloru. Staje się on ponury, szarawy nieprzyjemny, po prostu – brudny.

Jest też jeszcze inny problem związany z osiadającym na roślinach kurzem. To, że sztuczne kwiaty do wazonu potrafią do złudzenia przypominać te żywe, dzieje się przede wszystkim za sprawą ich faktury. Liście i łodygi tylko jeśli są odpowiednio nawoskowane, będą odbijały światło i błyszczały, imitując powierzchnię żywej rośliny. Ponownie rzecz wygląda w przypadku płatków kwiatów lub igiełek, z których składać się przede wszystkim będzie girlanda kwiatowa https://www.kwiatysztuczne.pl/kategorie/girlandy/ na Boże Narodzenie.

Jak usunąć kurz ze sztucznych kwiatów?

Jak czyścić sztuczne kwiaty?Naszym zadaniem przy pielęgnacji sztucznych kwiatów będzie więc przede wszystkim usuwanie z nich kurzu. To, jakie metody wybierzemy, zależało będzie przede wszystkim od stopnia zabrudzenia. Jeśli kurz usuwać będziemy regularnie, będzie to bardzo proste. Zrobimy to przy pomocy powietrza i jest na to kilka łatwych sposobów.
Oczywiście nie jesteśmy tu zdani na siłę naszych płuc! Dmuchanie na sztuczne kwiaty do wazonu byłoby męczące i mało efektywne. Lepiej będzie, jeśli użyjemy do tego miotełki do kurzu. W przypadku większych roślin sprawdzić się może także odkurzacz, pamiętajmy jednak, by nie nastawiać go na największą moc. Kurz usunąć możemy także kierując na roślinę strumień chłodnego powietrza z suszarki do włosów.

Jak wyczyścić mocniejsze zabrudzenia?

Girlanda kwiatowa wyciągana raz do roku będzie wymagała bardziej intensywnego czyszczenia. Podobnie będzie w wypadku gdy chcemy wystawić sztuczne chryzantemy na grób, lub doprowadzić te, które zdobią nagrobek już od dłuższego czasu. W takim wypadku potrzebować będziemy wody i łagodnego środka myjącego. Może to być mydło, płyn do naczyń, lub środek specjalnie przeznaczony do czyszczenia kwiatów. Jeśli kwiaty są delikatne, miękką ściereczkę zanurzamy w ciepłej wodzie z detergentem i oczyszczamy roślinę, liść po liściu, płatek po płatku.

Więcej szczęścia mamy, jeśli nasze sztuczne kwiaty stanowią zwartą, solidną konstrukcję. Takie czyści się dużo łatwiej. Wystarczy wstawić je do wanny lub brodzika w kabinie prysznicowej i spryskać ciepłą wodą pod niedużym ciśnieniem, usuwając w ten sposób kurz.