Press "Enter" to skip to content

Buty jak skarpety

Aktualizacja 15 czerwca 2021

Choć skarpetobuty na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dosyć ekstrawaganckim pomysłem, nie przeszkodziło im to w zawojowaniu świata mody. Trendy w które wpisuje się tego typu obuwie zobaczymy ostatnio nie tylko na pokazach marek sportowych. Coraz częściej ujrzymy je także jako elementy stylizacji high fashion. Prawdziwą furorę robią natomiast w obszarze mody zwanym street wear. Trudno obecnie znaleźć pokaz czy nawet stylizację, która nie uwzględniałaby takiego obuwia.

Buty jak skarpety – zalety

Skarpetobuty powstały dzięki najlepszym osiągnięciom technologicznym w produkcji obuwia, jakie dokonane zostały w ostatnich latach. Dzięki temu jest to obuwie nie tylko wygodne, ale i oddychające oraz po prostu zdrowe dla naszych stóp.

Wielką zaletą sparpetobutów jest to, że wykonywane są z materiałów, które pozwalają naszej skórze oddychać. Dzięki temu nasze stopy nie pocą się, a także są mniej narażone na powstawanie opuchlizny oraz otarć i odcisków. Materiał, z którego powstaje tego rodzaju obuwie jest elastyczny i giętki, dzięki czemu przylega do naszych stóp po prostu jak wygodna skarpetka. Dzięki temu nie trze o skórę, a więc jej nie podrażnia. Tworzywo wygina się swobodnie wraz z naszą stopą, a więc nie wpija się boleśnie w żaden jej fragment, może być więc noszone godzinami bez uszczerbku na naszym zdrowiu i komforcie. Kolejną zaletą jest to, że zgodnie ze wcześniej wzmiankowanymi informacjami, są to buty bardzo modne. Bez problemu uda nam się stworzyć nie tylko niesamowicie wygodną, ale i modną stylizację z użyciem każdego z dostępnych rodzajów skarpetobutów.

Rodzaje skarpetobutów

Niebagatelną zaletą jest także to, że występują w coraz to nowych odmianach. Taki jest plus tego, że coś staje się modne. Wkrótce każda firma pracuje nad własną odsłoną modnej nowinki. Tak samo dzieje się w przypadku skarpetobutów.

Obecnie możemy znaleźć buty jak skarpety w następujących wariantach:

  • Skarpetobuty,
  • Skarpetobuty z palcami,
  • Skarpety na podeszwie
  • Skarpetowe kozaki,
  • Skarpeta w bucie.

Skarpetobuty

Buty jak skarpetyTa nazwa być może niewiele mówi, ale trudno znaleźć lepszą. Są to po prostu buty i skarpety w jednym. Aby je zobaczyć, wystarczy wyobrazić sobie skarpetę, która… jest butem. Tego typu obuwie jest nie tylko niezwykle lekkie, ale i banalnie proste w transporcie. Dzięki temu jak cienki i elastyczny jest materiał, takie buty można po prostu zwinąć w rulonik i schować do plecaka czy torebki. Niezwykle łatwe jest też ich czyszczenie. Można je prać w pralce, jednak nie jest to konieczne tak często, jak w przypadku skarpet. Takie skarpetobuty często wykonane są z antybakteryjnych materiałów, nierzadko wzbogaconych srebrem. Dzięki temu bakterie nie namnażają się, a buty długo pozostają świeże i odporne na wytwarzanie się nieprzyjemnych dla nosa zapachów.

Co ciekawe, tego typu buty nadają się do wszystkiego. Można w nich chodzić w domu lub w biurze – dawać będą podobne wrażenie, jak chodzenie na gołą stopę, ale jednocześnie chronić będą skórę przed kontaktem z podłogą lub zgorszonymi spojrzeniami. Na zewnątrz podeszwa skarpetobutów stanowić będzie natomiast barierę między skórą naszych stóp a brudem, szkłem i innymi niebezpiecznymi dla niej przedmiotami, które napotkać możemy na naszej drodze.

Skarpetobuty z palcami

Ciekawą wariacją na temat poprzedniego rodzaju są skarpetobuty z palcami. Przypominają one skarpety, ale zamiast gładkiego wykończenia, mają miejsce na wszystkie pięć palców stopy. Jest to ciekawa alternatywa dla osób, które potrzebują bardzo dobrej przyczepności – na przykład w czasie wspinaczki.

Skarpety na podeszwie

Ten rodzaj obuwia osadzony został na typowym dla danego modelu obcasie. Oznacza to, że kupując tego rodzaju tak zwane adidasy, pod stopą czuć będziemy standardową dla takiego obuwia podeszwę. Różnica zaczyna się dopiero wyżej. Zamiast klasycznie zabudowanego obuwia naszą stopę będzie otulała bowiem wygodna skarpeta.

Skarpetowe kozaki

Podobnie do poprzednich skonstruowane są buty mające spełniać zadanie kozaków. Na ich spodzie znajdziemy ponownie podeszwę standardową dla takiego rodzaju obuwia. A co znajdzie się powyżej podeszwy w tym przypadku? Oczywiście gruba, ciepła skarpeta. Sięgać może do łydki lub do kolan – na rynku znajdziemy skarpetkowe kozaki naprawdę różnej wysokości, wszyscy znajdą więc coś dla siebie.

Skarpeta w bucie

Ostatnią i chyba najmniej kreatywną wariacją na temat skarpetobutów są po prostu buty w skarpecie. W tym wypadku po prostu połączono dwa produkty – czyli już na etapie produkcji but wyposażony został w skarpetę, nieco przedłużającą jego krawędź. Tego typu skarpeta zazwyczaj ma za zadanie delikatnie wspierać kostkę w czasie lekkich biegów.

Skarpetobuty dla dzieci

Nie można nie wspomnieć o grupie ludzi, dla których skarpetobuty są szczególnie wskazane. Chodzi tutaj mianowicie o dzieci, które dopiero uczą się chodzić. Fizjoterapeuci od lat apelują, by maluchy jak najdłużej chodziły albo na boso, albo na podeszwie, która jest na tyle elastyczna, że wygina się swobodnie dokładnie tak, jak stopa dziecka. Skarpetobuty są więc tutaj doskonałym rozwiązaniem. Zabezpieczają stopę dziecka oddzielając nogę od podłoża, a jednocześnie zachowują się jak druga skóra. Dzięki temu zapewniają dziecku uczącemu się chodzić optymalny rozwój.