Press "Enter" to skip to content

Podologia – zdrowe stopy

Aktualizacja 27 lipca 2021

Stopy niosą nas przez całe życie. Ważna jest ich prawidłowa pielęgnacja, odpowiednie obuwie, a w razie zauważenia niepokojących zmian -diagnostyka i leczenie. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje gałąź medycyny zajmująca się leczeniem stóp i nie trzeba czekać tygodniami na wizytę u ortopedy. Jest nią podologia. W Polsce nie jest jeszcze popularna i uchodzi za praktykę niekonwencjonalną, dział kosmetyki. W krajach Europy Zachodniej jest to odmienny dział medycyny, który łączy w sobie elementy kosmetologii, diabetologii, dermatologii, ortopedii i chirurgii.

Zawód podologa

Podologia zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób stóp i stawu skokowo-goleniowego. W Polsce nie jest jeszcze do końca określona przez prawo, co sprawia, że nie wszystkie osoby oferujące usługi podologiczne są profesjonalne.  W naszym kraju zawód podologa został określony jako paramedyczny. Brakuje uregulowań, co do kwalifikacji i ukończonych uczelni. Niestety, spora część usługodawców w tej dziedzinie ma ukończone jedynie podstawowe kursy i stanowczo za małą wiedzę medyczną do przeprowadzania zabiegów. W Polsce są też wyspecjalizowani podolodzy, którzy kształcili się na uczelniach medycznych i swoją wiedzę poszerzają na kursach, szkoleniach, sympozjach,  kongresach podologicznych, spotkaniach naukowych. W Europie Zachodniej to branża kosmetyczna walczyła o wyodrębnienie  podologii jako dziedziny medycyny, ponieważ kosmetolodzy, głównie pedicurzystki, byli zaniepokojeni warunkami, w jakich przeprowadza się zabiegi na stopach.  Przed skorzystaniem z porady podologa najlepiej sprawdzić specjalistę i zdecydowanie lepiej wybierać specjalistę, który ukończył studia medyczne.

 

Polecamy:

 

Pacjenci podologa

Gabinet podologa powinny odwiedzić osoby borykające się z problemami ruchowymi, osoby z niepełnosprawnością, które nie potrafią same zadbać o stopy, diabetycy, osoby zmagające się z nadpotliwością stóp oraz grzybicą. Konsultacja u podologa jest polecana dla chorych na reumatoidalne zapalenie stawów oraz pacjentom, którzy zauważyli wrastające paznokcie. Podologia oferuje zabiegi, które można określić mianem „kosmetycznych”, np.:  profesjonalne obcinanie paznokci u stóp, usuwanie odcisków, pękniętej skóry oraz zrogowaciałego naskórka. Podologia kosmetyczna oferuje także masaże stóp i rekonstrukcję płytki paznokciowej. Do podologa warto wybrać się, kiedy pojawią się zmiany rogowe obrębie podeszwy stóp oraz płytek paznokciowych.  Najczęściej wynikają one z nieprawidłowego ustawienia kończyn dolnych, obciążania stóp podczas chodzenia. Schorzenia, z którymi przychodzą pacjenci do podologa są przyczyną kompleksów. Ludzie uważają, że wszystkie zmiany na płytce paznokciowej wynikają z grzybicy lub zaniedbania. Jest odwrotnie – zmiany grzybicze mogą być skutkiem zbytniego dbania o paznokcie stóp i pozbawienia ich warstwy ochronnej oraz korzystania z wilgotnych miejsc publicznych, np.: sauny, basenu. Podolog powinien udzielać profesjonalnych porad zakresu dbania o zdrowe i piękne stopy.

Problemy z płytką paznokciową

Podologia jest w kręgu zainteresowań kobiet, które zauważyły na palcach stóp problemy z płytką paznokciową, takie jak: wrastające paznokcie, odklejanie się płytki paznokciowej, infekcje bakteryjne i grzybicze, paznokcie  pogrubione lub rurkowate. Wśród problemów ze skórą pięt i stóp, jakie najczęściej zgłaszają pacjenci, są: brodawki wirusowe, odciski i nagniotki, pękające pięty, wszelkiego rodzaju infekcje bakteryjne i grzybicze oraz nadmierna potliwość. 

Poważne schorzenia leczone u podologa

Szczególnie niebezpieczne są brodawki wirusowe żółtej lub zielonkawej barwie, które mogą być wywołane przez bardzo groźnego wirusa HPV.  Z taką zmianą należy jak najszybciej udać się do podologa lub dermatologa. Kilka typów wirusa HPV wywołuje nowotwory. Jednym ze schorzeniem, którego leczeniem zajmuje się podologia jest stopa cukrzycowa – bardzo poważne powikłanie, z którym zmagają się osoby cierpiące na cukrzycę. Stopa cukrzycowa objawia się niedostatecznym ukrwieniem stóp, które zmniejsza wrażliwość bólową i spowalnia gojenie się ran i owrzodzeń.  W przypadku stopy cukrzycowej niezbędna jest także wizyta u diabetologa i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Pacjenci, którzy cierpią na stopę cukrzycową, powinni szukać podologa, który jest lekarzem, a nie osobą po kilku szkoleniach. Podolog może pomóc w radzeniu sobie z haluksami.  Pamiętajmy, że podologia w Polsce nie jest do końca uregulowana prawnie, więc w przypadku schorzeń, które nie są jedynie zmianami kosmetycznymi, należy dokładnie sprawdzić kwalifikacje podologa lub skorzystać z porady dermatologa, diabetologa lub internisty.

Podologia http://www.spondylus-podologia.pl/problemy-stopy/ w Polsce ma przed sobą obiecującą przyszłość. Piękne stopy to marzenie kobiet i mężczyzn. Chcą skorzystać z porad fachowców, a nie z rad internetowych ekspertów.  Wymaga dokładnej regulacji prawnej, określenia zakresu leczenia i kwalifikacji lekarza. Pacjenci woleliby, aby zabiegi kosmetyczne na stopach pozostały w rękach kosmetyczek, natomiast leczeniem schorzeń stóp zajmowali się lekarze podolodzy.