Press "Enter" to skip to content

Jak założyć własne biuro rachunkowe?

Aktualizacja 26 stycznia 2024

Z usługi, jaką jest doradztwo księgowe korzysta bardzo wiele osób. Nie ma się więc co dziwić temu, że powstaje coraz więcej biur rachunkowych. Mają one za zadanie przede wszystkim wspierać firmy, jak i osoby fizyczne. Zapewniają im one profesjonalną oraz kompleksową obsługę księgową. Duży popyt na usługi biur księgowych sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na ich założenie. Jak się okazuje, założenie biura rachunkowego nie jest tak trudne jak mogłoby się wydawać. Trzeba jednak pamiętać o tym, że prowadzenie własnego biura może już nastręczać pewnych trudności. Warto więc byłoby mieć świadomość tego, z czym wiąże się działalność biura rachunkowego.

Biuro rachunkowe – najistotniejsze informacje

Biuro rachunkowe to miejsce, świadczące bardzo profesjonalne usługi księgowe. Musi być więc prowadzone w bardzo staranny sposób. Zakładanie biura rachunkowego nie jest na szczęście zbyt mocno skomplikowane. Aby móc jednak świadczyć usługi dotyczące prowadzenia ksiąg rachunkowych, należy spełnić pewne wymogi. Przede wszystkim trzeba posiadać pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby o ograniczonej zdolności do czynności prawnych nie będą mogły niestety zajmować się prowadzeniem biura rachunkowego. Należy także posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Biuro rachunkowe można co do zasady prowadzić w każdej formie. Nie wolno jednak prowadzić go w formie tak zwanych partnerskich spółek. Najwięcej osób decyduje się na prowadzenie biura rachunkowego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Nie wolno zapomnieć o rejestracji działalności w CEIDG. Jeśli decydujemy się na spółkę cywilną, także powinniśmy o takowej rejestracji pamiętać. Jeżeli jednak bardziej odpowiednia wydaje nam się spółka handlowa, konieczne będzie dokonanie wpisu w KRS, czyli w Krajowym Rejestrze Sądowym. Zanim zdecydujemy o tym, w jakiej formie chcemy prowadzić biuro rachunkowe, dobrze się zastanówmy. Podejmowanie pochopnych decyzji rzadko kiedy kończy się bowiem dobrze. Warto mieć to na uwadze.

Jak kosztowne powinny być nasze usługi i kogo warto zatrudnić?

Wiele osób zastanawia się nad tym, ile zarabia biuro rachunkowe. Nie od razu musimy to wiedzieć. Najlepiej byłoby dowiedzieć się, jaki jest cennik usług księgowych w mieście, w którym planujemy prowadzić działalność. Dobrym rozwiązaniem będzie więc przejrzenie ofert kilku, a nawet kilkunastu biur rachunkowych. Dzięki temu będziemy mogli zaznajomić się z cenami usług księgowych. Pozwoli nam to stworzyć własny cennik biura rachunkowego. Trzeba także zastanowić się nad tym, jakich ludzi zatrudnić. Jeżeli biuro rachunkowe https://www.ekb.szczecin.pl ma być dość duże, należy zatrudnić kilkoro pracowników. Ważne jest to, aby zatrudnić wykwalifikowane księgowe. Dobrym pomysłem będzie więc staranne prowadzenie rozmów o pracę. Warto zatrudniać jedynie takie osoby, które wzbudzają nasze zaufanie. W przeciwnym bowiem razie możemy być niezadowoleni ze współpracy. Należy również mieć świadomość tego, że księgowość musi być prowadzona w bardzo skrupulatny sposób. Doskonale byłoby więc, gdyby zatrudniani księgowi i księgowe posiadali odpowiednie doświadczenie. W wielu biurach przyda się również zatrudnienie sekretarki. Będzie ona wskazana w szczególności wówczas, gdy konieczne będzie umawianie spotkań z wieloma klientami.

Polecamy uwadze:

O czym jeszcze warto pamiętać zakładając biuro rachunkowe?

Jeżeli zależy nam na założeniu biura rachunkowego, musimy liczyć się z tym, że klientów nie zdobędziemy od razu. Na zaufanie trzeba będzie sobie zapracować. Podobnie jest rzecz jasna z pozycją na rynku. Jeżeli w naszym mieście działa dużo biur rachunkowych, być może nie jest to zbyt dobry pomysł na biznes. Jeśli jednak w naszej miejscowości jest duże zapotrzebowanie na usługi biura rachunkowego, warto o takim biznesie pomyśleć. Trzeba także postarać się o odpowiednią reklamę. Najlepiej byłoby reklamować się zarówno w sposób tradycyjny, jak i nowoczesny. Przydatne mogą okazać się więc tradycyjne ulotki. W ten sposób bez wątpienia uda nam się dotrzeć do osób, które nie mają w zwyczaju codziennie korzystać z internetu. Bardzo trafionym rozwiązaniem może się także okazać reklama w mediach społecznościowych.

 

Biuro rachunkowe dobrze byłoby również reklamować za pośrednictwem strony internetowej. Stronę internetową powinno posiadać każde biuro rachunkowe. Na stronie internetowej warto zamieścić najbardziej podstawowe dane dotyczące swojego biura. Konieczne jest zamieszczenie informacji dotyczących lokalizacji biura oraz świadczonych przez niego usług. Warto także zamieścić na stronie internetowej cennik. Potencjalni klienci będą mogli dzięki temu zdecydować o tym, czy chcą skorzystać z naszych usług czy też nie. Ważne jest także i to, aby dobrze traktować swoich klientów, co wydaje się dość oczywiste. W przeciwnym bowiem razie możemy mieć trudności z pozyskiwaniem nowych klientów. Warto więc dokładnie tłumaczyć klientom co i w jaki sposób robimy. Należy zawsze odpowiadać na zadawane przez klientów pytana. Nie wolno również zapominać o tym, jak ważne jest przestrzeganie przepisów prawnych podczas współpracy z klientem.