Press "Enter" to skip to content

Jak długo schnie gładź szpachlowa?

Aktualizacja 27 czerwca 2024

Gładź szpachlowa jest materiałem bardzo często stosowanym zarówno podczas remontów, jak i budowania nowego domu. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie bardzo gładkich ścian, co z pewnością dla wielu osób jest priorytetem. Co to jest gładź szpachlowa? Co wpływa na wydajność gładzi szpachlowej? Jak długo schnie ten materiał? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

Gładź szpachlowa – czym jest?

Część osób zastanawia się, czym dokładnie jest gładź szpachlowa. W praktyce jest to przedostatnia powłoka wykończeniowa ścian, która stosowana jest zarówno wewnątrz danego budynku, jak i na zewnątrz. Jej głównym zadaniem jest nadanie ścianom gładkiej powierzchni, którą w późniejszym czasie można pomalować lub pokryć tapetą – w zależności od indywidualnych preferencji. Kiedy powierzchnia ścian nie jest wygładzona, wówczas całość wygląda, jakby była niewykończona. Wyróżniamy kilka rodzajów gładzi szpachlowej, każdy z nich różni się właściwościami i nadaje się do odmiennych pomieszczeń. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się gładź gipsowa. Jak sama nazwa mówi, jej materiał wiążący to gips o małej granulacji. Może być on pochodzenia syntetycznego lub naturalnego. Ta pierwsza dla przeciętnego użytkownika dostępna jest w formie mieszanki w suchej postaci. Jeśli chodzi o gładź z naturalnym gipsem, charakteryzuje się ponadprzeciętnie prezentującą się bielą.Nieco inne właściwości ma gładź wapienna. Ta charakteryzuje się tym, że ma dobrą przepuszczalność powietrza, a dodatkowo śnieżnobiały kolor. W tym przypadku nie w sposób jednak zapomnieć o tym, że maksymalna grubość jednej warstwy powinna oscylować w granicach 5 mm. Co to oznacza w praktyce? Bardzo trudno jest naprawić nierówności ścian, które są dalekie od ideału. Gładź wapienna jest bardzo łatwa w aplikacji- nie wymaga zaawansowanych umiejętności, co oznacza, że nawet początkujące osoby na budowie mogą sobie z tym poradzić. Jeśli chodzi o gładź cementową, jest bardzo trwała i odporna na czynniki zewnętrzne, dlatego też ma częste zastosowanie na zewnątrz. Oczywiście nie oznacza to, że takie rozwiązanie nie sprawdzi się we wnętrzu domu. Nie trzeba być specjalistą, aby domyśleć się, że spoiwem w tym przypadku jest cement występujący w formie proszku. Warto wspomnieć o dodatkowych składnikach hydrofobowych, które to są w stanie dodatkowo zabezpieczyć ściany przed wilgocią. Dla niektórych osób jest to komfortowe rozwiązanie, bowiem gładzi gipsowej nie musimy szlifować, co z pewnością jest godne uwagi. Na koniec warto wspomnieć kilka słów o gładzi polimerowej, która co prawda nie jest jeszcze tak popularna jak pozostałe rodzaje, jednak ma ogromny potencjał, ze względu na wykorzystywanie nowoczesnych technologii. Taka gładź charakteryzuje się tym, że jest odporna zarówno na wilgoć, jak i na ciepło. Dodatkowo jest bardzo elastyczna, w konsekwencji nie kruszy się i nie pęka. 

 

Wydajność gładzi szpachlowej- co na nią wpływa?

Wybór gładzi szpachlowej z pewnością nie należy do najłatwiejszych, bowiem na rynku znaleźć możemy wielu konkurujących ze sobą producentów. Warto jednak zwrócić uwagę na jeden z najważniejszych parametrów, jakim jest wydajność. Z reguły podawana jest ona dość dokładnie, jednak pamiętajmy o tym, że ostateczna wartość zależy przede wszystkim od sposobu użycia, a także od specyfiki powierzchni. Nie w sposób nie wspomnieć o kilku innych czynnikach, wśród których nie możemy pominąć grubości warstwy. Załóżmy, że producent podaje wydajność, która oscyluje w granicach 1kg/metr kwadratowy, zakładając że warstwa wynosi 1mm. Jeśli nasza warstwa wynosić będzie 5 mm, wówczas wydajność zmniejszy się aż pięciokrotnie.

Istotna jest liczba warstw. W zdecydowanej większości przypadków zaleca się tylko jednokrotne nałożenie. Oczywiście w przypadku krzywych ścian jest to właściwie niemożliwe, wówczas stosuje się kilka warstw. Kolejnym ważnym czynnikiem jest rodzaj podłoża. Jeśli powierzchnia nie jest równa i charakteryzuje się chropowatością, wówczas zużycie gładzi może zwiększyć się diametralnie. Pamiętajmy również o sposobnie nakładania. Jeśli korzystamy z urządzeń mechanicznych, z pewnością jest to zdecydowanie bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Specjaliści twierdzą, że możliwe jest zaoszczędzenie nawet 30 procent produktu, co z pewnością jest godne uwagi. Ostatnim istotnym aspektem jest gruntowanie. Dzięki niemu chłonność jest zmniejszona, co powoduje zwiększenie oszczędności materiału.

Jak długo schnie gładź szpachlowa?

Część osób z pewnością zastanawia się, jak długo schnie gładź szpachlowa. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bowiem dużo w tym przypadku zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest temperatura wewnątrz pomieszczenia, a także warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Pomimo wszystko gładź szpachlowa gotowa schnie stosunkowo szybko. Jej czas wiązania oscyluje w granicach 3 godzin, jednak w przypadku rozcieńczonych mieszanin czas ten może się nieco wydłużyć.