Aktualizacja 13 marca 2023
W dzisiejszych czasach nierzadko nadużywamy leków i środków farmakologicznych – zapominając o tym jak ogromne zdolności samouzdrawiania oraz samoregeneracji drzemią w ludzkim organizmie Czasem gdy wszystko pobolewa, nasze samopoczucie drastycznie się obniża, tracimy odporność do walki w wirusami i przeziębieniami, a ogólna kondycja i sprawność naszego organizmu szwankują – warto jest pomocy poszukać w medycynie naturalnej, bądź też ludowej.
Wśród wielu kręgów osteopatia obecnie zaczyna cieszyć się coraz większym zainteresowaniem i popularnością.
Osteopatia – czym jest i jakie są jej korzenie?
Osteopatia to jedna z gałęzi fizjoterapii polegająca na leczeniu za pomocą metod manualnych. Nie zaliczamy jej więc do typowo ludowych metod takich jak chociażby ziołolecznictwo http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/umow-wizyte-online/. Szkoła osteopatii głosi bardzo silny związek ciała z umysłem i w myśl tej filozofii ludzki organizm posiada bardzo silne zdolności regeneracyjne oraz samo -uzdrawiające, dlatego w przypadku leczenia wielu chorób oraz schorzeń kluczową kwestię odgrywa pozytywne nastawienie samego pacjenta oraz jego silna, i niczym niezmącona wiara w to, że potrafi on pokonać chorobę, i wkrótce powróci do pełnej sprawności oraz sił witalnych.
Według najnowszych badań naukowych znacznie większa część pacjentów wykazujących pozytywne nastawienie oraz podświadomie wierzących w pozytywny wynik w walce z chorobą zdecydowanie częściej pokonuje choroby w tym także nowotwory.
Jakie schorzenia skutecznie leczy osteopatia?
Jak już wcześniej wspomniano osteopatia to jedna z gałęzi fizjoterapii lecząca wiele dolegliwości manualnie – za pomocą rąk. Chociaż szkoła osteopatii https://kursy-fizjoterapia.eu/ nie jest bardzo popularna to jednak w obecnych czasach możliwym jest znalezienie instytucji kształcących w tej dziedzinie.
Osteopatia pomaga szczególnie na poniżej wymienione choroby i schorzenia:
- problemy z kręgosłupem oraz wady postawy
- dyskopatie i urazy
- przeciążenia oraz zwyrodnienia w obrębie stawów
- problemy dające o sobie znać zwłaszcza od strony układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, czy dolegliwości ginekologiczne
- dolegliwości ze strony układu sercowo – naczyniowego oraz układu krążenia
- bardzo częste bóle i zawroty głowy, migreny oraz nudności
- stany depresyjne i lękowe, bezsenność, nadmierna nerwowość
- urazy okołoporodowe u dzieci
- problemy ze wzrokiem oraz słuchem
- zastoje limfatyczne i zapalenie zatok
- osłabiony układ immunologiczny
Jak widać lista schorzeń, na które skuteczna bywa osteopatia jest dosyć długa. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, iż warto skorzystać z takiego źródła pomocy jest fakt, że istnieje szkoła osteopatii – i nie jest to czysto ludowe podejście do chorego.
Dzięki temu – ten rodzaj leczenia zyskuje na wiarygodności oraz zaufaniu u coraz większej liczby zainteresowanych osób, często borykających się z uciążliwymi dolegliwościami.
Szkoła osteopatii – dla kogo?
Jak już kilkukrotnie wspomniano istnieje kilka szkół osteopatii w naszym kraju. Zawodu tego nie można jednak zdobyć tak po prostu – nie posiadając wcześniejszego wykształcenia z zakresu chociażby fizjoterapii, czy innych kierunków typowo medycznych.
Osteopata zna bowiem doskonale anatomię układu kostnego człowieka oraz budowę i funkcję pozostałych układów http://www.spondylus-rehabilitacja.pl/uslugi/uslugi-lekarskie/urolog/. Posiada także szerokie zdolności manualne oraz wiedzę z zakresu patologii układu ruchu człowieka.
Podczas wizyty u tego specjalisty zawsze w pierwszej kolejności przeprowadzany jest wywiad z pacjentem dotyczący jego stanu zdrowia, przebytych chorób, przyjmowanych na stałe leków oraz dolegliwości, która skłoniła go do odwiedzenia gabinetu specjalisty.
Osteopata wykonuje nie tylko manualne oględziny objętych chorobowo części ciała, ale także może zlecić wykonanie specjalistycznych badań diagnostycznych takich jak RTG, czy rezonans magnetyczny.
Terapia jaką obejmowane są zmiany chorobowe zwykle obejmuje działania takie jak pobudzenie krążenia poprzez wykonanie drenażu żylnego lub limfatycznego, usunięcie napięć w obrębie mięśni, pozbycie się przykurczy, poprawę ruchomości oraz mobilności w stawach, a także podjęcie prób usunięcia zaburzeń organów wewnętrznych.
Oprócz wyżej wymienionych działań osteopata podejmuje próby nakłonienia pacjentów do zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych na te zdrowsze. Zachęca do prawidłowego odżywiania się oraz unikania żywności przetworzonej i poddanej wysokiej obróbce chemicznej i termicznej, żywności naszpikowanej konserwantami oraz sztucznymi barwnikami, a także słodyczy zawierających bardzo często szkodliwe dla organizmu utwardzone tłuszcze roślinne.
Podkreśla także bardzo ważną rolę aktywności fizycznej w drodze do zdrowia oraz prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, a także uświadamia to jak ważny jest balans i harmonia ciała z umysłem.
Nie każdy od razu musi zostawać kulturystą, albo medalistą w konkretnej dyscyplinie sportowej – jednak wszyscy możemy odkryć w sobie jaki rodzaj aktywności fizycznej sprawia nam najwięcej frajdy oraz doskonałej zabawy – i to nim się skupić.
Czasem wystarczy zamienić samochód na rower, włączyć do swojego życia spacery lub zapisać się do klubu jogi.