Aktualizacja 18 kwietnia 2023
Wyposażenie pokoi hotelowych – co warto wiedzieć? Wyposażenie pokoi hotelowych to często sprawa, o której przeciętny człowiek nie często korzystający z hoteli nie ma w zasadzie pojęcia. Wynajmuje pokój i niezbyt przygląda się temu co w nim jest, nie wiedząc jakie są standardy i o co mógłby się ewentualnie upomnieć. Wyposażenie pokoju w hotelu zależy od liczby gwiazdek, jaką przydzielono danemu obiektowi. W zależności od regionu kraju to co proponuje hotel może się nieco różnić.
Najczęściej spotykane rodzaje pokoi hotelowych
W hotelu najczęściej spotyka się trzy typy pokojów. Pierwszą opcją jest pokój standard. W swoim wyposażeniu posiada on takie elementy jak łóżko , stolik nocny, półka przy miejscu do spania, szafa (lub też zabudowana wnęka garderobiana), biurko (bądź stolik), lustro, lampka nocna, wieszak na odzież oraz opcjonalnie – telewizor, telefon lub radio. Przy pokoju w opcji standard powinna być umieszczona łazienka, w której hotel powinien zapewniać mydełka, ręczniki, czasem suszarki do włosów i inne kosmetyki.
Drugi rodzaj pokoi hotelowych to pokoje rodzinne (tzw. FAM), będące rozbudowaną wersją opcji standardowej. Posiadają większą powierzchnię oraz wszystkie meble, które posiada opcja standardowa, przy czym, że są one większe i przystosowane do gości w ilości większej niż jedna.
Ostatnia opcja pokoju hotelowego to apartament (tzw. APT). Jest to pokój o wyposażeniu standardowym, jednak dodatkowo wyposażony w kuchenny aneks, naczynia, a także sztućce. W tego rodzaju pokojach można z powodzeniem samodzielnie wykonywać posiłki. Apartamenty niekiedy posiadają nawet dwa oddzielne pomieszczenia np. z przeznaczeniem dla dzieci.
Rodzaje pokoi hotelowych ze względu na liczbę oraz typ łóżek
Innym sposobem podziału pokoi hotelowych jest kryterium liczby i typów łóżek. Najmniejszym pokoikiem jest tzw. jedynka (SGL), a więc pokój dla jednego gościa. Tu umieszczone jest tylko jedno łóżko, zaś cała powierzchnia pokoju wynosi od 8 do 14 metrów kwadratowych. Opcją dla jednej osoby jest także tzw. „twin for sole use”, a więc pokój z dwoma łóżkami.
Kolejną opcją pokoi hotelowych jest pokój dla dwóch osób. Tu może być pokój podwójny – w którym znajdują się dwa pojedyncze łóżka bądź też tzw. „dwójka”, w którym znajduje się jedno łóżko dla dwóch osób (tzw. łóżko małżeńskie).
Kolejne warianty obejmują pokoje dla trojga, czworga lub więcej osób. Największy rodzaj pokoju hotelowego to tzw. durmitor, w którym znajduje się wiele łóżek, niekiedy dwupiętrowych. Taki rodzaj występuje np. w hostelach.
Rodzaje posiłków w hotelach
Zamawiając pokój w hotelu warto zapoznać się również z posiłkami oraz wszelkimi oznaczeniami, które ich dotyczą, a jest ich naprawdę sporo. Najpopularniejszą formą wyżywienia jest tzw. All (All Inclusive), co oznacza, że hotel oferuje pełne wyżywienie, w ilości trzech do sześciu posiłków, a także przekąski i dostęp do napojów alkoholowych i bezalkoholowych. Poszerzoną wersją All jest wersja UAI (Ultra All Inclusive), która oferuje większą ilość napojów alkoholowych, a także atrakcje typu masaż, Spa, sauna itd.
Wersja OV to w hotelach oznaczenie wariantu bez wyżywienia. To opcja dla aktywnych turystów, którzy przez większość czasu przebywają poza hotelem. Wersja BB z kolei obejmuje wliczenie w cenę hotelu śniadania, zaś HB – to opcja ze śniadaniem i obiadokolacją. Wariant FB obejmuje śniadanie, obiad i kolację, zaś PP – to posiłki podawane według programu wczasów, a więc przystosowywane do atrakcji wyjazdów turystycznych. SF – to wariant dla osób, którzy chcą sami przygotowywać sobie posiłki. Zazwyczaj wiąże się to z dostępem do kuchni lub aneksu. Ostatni wariant – ZPR – to wyżywienie w formie określonej związanej z jakąś imprezą odbywającą się w hotelu.
Kilka słów o pościeli hotelowej
Pościel hotelowa to także bardzo ważna sprawa podczas pobytu w hotelu. Powinna to być bezsprzecznie pościel najwyższej jakości, wykonana z dobrej tkaniny. Pościel hotelowa jest zmieniana zależnie od osobistych predyspozycji gościa hotelu, jednak w przypadku zabrudzenia musi być zmieniona natychmiast. Komfort pobytu w hotelu zależy także właśnie od rodzaju, świeżości i czystości pościeli hotelowej. Warto zainwestować w pralnie pościeli hotelowej.
Dodatkowe usługi oferowane w hotelach
Oprócz zmiany pościeli hotelowej i ogólnego utrzymywania pokoju w porządku hotele oferują sporo dodatkowych usług. Może to być budzenie na czas, pralnia, zamawianie taksówek, informacja turystyczna, a nawet rezerwacja biletów na imprezy kulturalne w pobliżu hotelu lub w mieście, w którym się znajduje. Często w pokoju hotelowym znajduje się także barek, zazwyczaj płatny. Większość hoteli oferuje darmową kawę lub herbatę, do których również za darmo dodawany jest cukier, śmietanka itd.
Każdy szanujący się hotel daje obecnie możliwość skorzystania z Internetu. Hotele o wyższym standardzie oferują szerokopasmowy dostęp do sieci w pokojach. Jest to zazwyczaj opcja bezpłatna, jednak niektóre hotele proponują jedynie płatną opcję z zabezpieczonym hasłem.
Hotele mogą również oferować różnego rodzaju udogodnienia poza pokojem. Są to sauny, baseny, siłownie, przechowalnie bagażu bądź sprzętu rekreacyjnego. Warto zwrócić również uwagę czy hotel oferuje bezpłatny parking.