Press "Enter" to skip to content

Ile kosztuje wypożyczenie rusztowania elewacyjnego?

Aktualizacja 12 lipca 2022

Ile kosztuje wypożyczenie rusztowania elewacyjnego? Ewidentnie ta sprawa zaczyna Cię przerastać? W niedalekiej przyszłości musisz zdecydować się na rusztowania elewacyjne? Czym są takie konstrukcje? Poznaj poniżej ich najważniejsze cechy. Sprawdź, dlaczego ludzie zazwyczaj nie kupują na własność rusztowań elewacyjnych i decydują się na wynajem. Z jakimi kosztami w tym drugim przypadku należy się zaś liczyć?

Czym cechują się rusztowania elewacyjne?

Wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić na ten temat, porządne rusztowania elewacyjne nie wychodzą z mody. Takie konstrukcje są montowane po to, by np. pracownicy danej firmy mogli swobodnie realizować rozmaite zadania na wysokościach. Chodzi zaś o czynności nie tylko budowlane, ale także remontowe, czy instalacyjne. Odpowiednio dobrane rusztowania elewacyjne pozwalają na realizowanie zadań w sposób dokładny, swobodny i przede wszystkim bezpieczny. Obecnie zainteresowani Klienci mają do wyboru rozmaite rusztowania. Różnią się one przede wszystkim konstrukcją oraz zastosowanymi materiałami w czasie produkcji. Niezwykle popularne są na przykład rusztowania elewacyjne. Eksperci zaznaczają, że w ramach tego zagadnienia najczęściej wykorzystywane w praktyce są konstrukcje ramowe oraz stojakowe. Zanim jednak w ogóle zostaną zamontowane właściwe rusztowania elewacyjne, najpierw trzeba dobrze przygotować podłoże (szczególnie chodzi o grząskie tereny). Fachowcy powinni zatem ułożyć deski o właściwej grubości i zarazem szerokości. Jak wyglądają w praktyce rusztowania elewacyjne ramowe? Tutaj konstrukcja bazuje na ramach przestrzennych. Zazwyczaj składają się one z dwóch profili pionowych oraz minimum dwóch poprzeczek, które mają za zadanie je łączyć. Z kolei rusztowania elewacyjne stojakowe opierają się na stojakach, które mają postać pionowych słupków. Z kolei na nich są rozmieszczone węzły. Stanowią one tak zwane gniazda, w których następuje osadzenie innych elementów konkretnego systemu.

Zakup rusztowań elewacyjnych na własność czasami mija się z celem…

Wahasz się co zrobić? Nie wiesz, czy zakupić na własność rusztowania elewacyjne? A może lepszym wyborem będzie ich wynajem? Tak naprawdę dużo tutaj zależy od tego, jak często masz zamiar korzystać w przyszłości z tych konstrukcji. Jeśli jesteś szefem firmy budowlanej, która będzie regularnie zajmować się tymi czynnościami, to wówczas zakup na własność jest jak najbardziej sensowny. Trzeba jednak liczyć się z dość dużymi wydatkami. Wszak rusztowania (w zależności od rodzaju i oczywiście gabarytów) kosztują minimum kilka tysięcy. Czasami są zaś nawet kilkukrotnie droższe. Jeśli zaś potrzebujesz opisywanych dzisiaj konstrukcji tylko jeden raz, to o wiele lepszym rozwiązaniem jest wynajem. W końcu wyjdzie Ci to znacznie taniej. Warto zatem zastanowić się nad tym zagadnieniem, przemyśleć najważniejsze aspekty, a dopiero potem podjąć stosowne decyzje.

Wynajem: od czego w głównej mierze zależą koszty?

Ile kosztuje wypożyczenie rusztowania elewacyjnego?
Ile kosztuje wypożyczenie rusztowania elewacyjnego?

Potrzebujesz rusztowania elewacyjnego? Nie masz natomiast zamiaru regularnie korzystać z tych konstrukcji? W takiej sytuacji wynajem jest jak najbardziej sensownym rozwiązaniem na tej płaszczyźnie. Zastanawiasz się, od czego zależą tutaj wydatki? Spore znaczenie ma oczywiście rodzaj rusztowania. Tak samo, jak konkretne gabaryty. Tutaj zasada jest prosta. Im większe rusztowania elewacyjne, tym oczywiście trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Spore znaczenie ma także… region kraju. Nie jest trudno zaobserwować, że w pewnych częściach Polski ceny są średnio wyższe. Dzieje się tak np. na terenie województwa mazowieckiego. Na pewno bardzo istotnym czynnikiem jest tutaj okres wynajmu. Jeśli potrzebujesz rusztowania elewacyjne np. tylko na jedną dobę, to wówczas musisz liczyć się z tym, iż ceny jednostkowe będą relatywnie wysokie… Pewne rabaty można uzyskać wtedy, kiedy ten wynajem jest dłuższy i np. wynosi kilkanaście dni. Wówczas można negocjować stawki. To zaś często prowadzi do tego, że ceny jednostkowe za wynajmowane rusztowania elewacyjne są zazwyczaj o kilka procent niższe.

Z jakimi wydatkami należy się tutaj liczyć?

Jak już wiesz, koszty są zróżnicowane. Nie można zatem udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno łatwo zauważyć, że ostatnio ceny znowu poszły w górę… A nie zapowiada się (przynajmniej w najbliższym czasie) na jakiekolwiek obniżki. Wynajmując rusztowania elewacyjne trzeba zwracać uwagę m.in. na gabaryty. Obecnie koszty rozpoczynają się od kilkudziesięciu PLN za dobę wynajmu. Coraz częściej dochodzi do tego, że ta kwota przekracza 100 PLN/24 godziny. Na pewno duże znaczenie ma wspominany już przez nas okres wynajmu. Jeśli chcesz posiadać rusztowania elewacyjne minimum przez kilkanaście dni, to naprawdę warto negocjować warunki finansowe. Dla podmiotów wynajmujących te konstrukcje jest to i tak dobry „deal”. W końcu będą one zarabiać przez dłuższy okres. W związku z tym Klienci mają większe szanse na to, by wynegocjować dla siebie nieco korzystniejsze warunki finansowe. Warto z tego korzystać, by zaoszczędzić chociaż trochę pieniędzy.