Press "Enter" to skip to content

Cellulit – co to jest i jak z nim walczyć?

Aktualizacja 11 kwietnia 2023

Cellulit – co to jest i jak z nim walczyć? Cellulit czy skórka pomarańczowa to bardzo nieprzyjemna przypadłość, która dotyka kobiety. Ten stan wynika z nierównomiernego rozmieszczenia komórek tłuszczowych w organizmie. Jak się okazuje, sposobów na pozbycie się cellulitu jest wiele. Możesz to zrobić bez wychodzenia z domu – wystarczy odpowiednia dieta i ćwiczenia. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać, aby cellulit stał się tylko przykrym wspomnieniem.

Cellulit – co to jest?

Cellulit https://www.m-estetica.pl/zabieg/bodyshaper-redukcja-cellulitu to zaburzenie struktury skóry (głównie tkanki podskórnej), które skutkuje nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. U zdecydowanej większości kobiet dotkniętych cellulitem występują nierówności i pogrubienia pośladków, ud, brzucha i pośladków. W zależności od stadium cellulitu, wypryski na skórze mogą być widoczne tylko w określonych miejscach lub zawsze, niezależnie od miejsca, w którym się znajdują. Jeśli cellulit jest w zaawansowanej formie, można go zauważyć nawet poprzez ubranie. W tym przypadku wiąże się to również z dużym bólem.

Cellulit dotyka około 80% dorosłych kobiet. Jednak ostatnie dane sugerują, że może to stanowić problem także dla młodszych kobiet (12% z nich cierpi na cellulit). Cellulit może atakować osoby o wzmożonej aktywności hormonalnej. Dotyczy to takich warunków, jak menopauza, ciąża, okres dojrzewania czy cykle miesiączkowe. Przyczyną zmian skórnych jest estrogen, który zwiększa przepuszczalność naczyń krwionośnych w tkance podskórnej. To z kolei prowadzi do powstawania obrzęków, które stanowią ogromne obciążenie dla komórek tłuszczowych w organizmie. Ich utlenianie jest wówczas słabe, co powoduje wzrost ich masy. Z biegiem czasu może również rozwinąć się stan zapalny, prowadzący do zwłóknienia tkanki łącznej. Może powodować szybsze rozprzestrzenianie się cellulitu u kobiet prowadzących siedzący tryb życia lub z nadwagą.

Skąd bierze się cellulit?

Cellulit może być spowodowany wieloma różnymi przyczynami. Wszelkie guzki i guzki na skórze są trudne do pozbycia się, dlatego cellulit należy usunąć jak najszybciej. Im szybciej zostanie wdrożony zabieg, tym większe prawdopodobieństwo całkowitej likwidacji cellulitu. Wśród najważniejszych przyczyn cellulitu eksperci wymieniają brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne, nadmiar estrogenów, siedzący tryb życia, niewłaściwe nawyki żywieniowe, nadmierne obiady, problemy z krążeniem, skłonność do obrzęków, żylaków czy noszenie obcisłej odzieży.

Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit – co to jest i jak z nim walczyć?
Cellulit – co to jest i jak z nim walczyć?

Warto wspomnieć, że usuwanie cellulitu to aktualny temat. Z powodzeniem możesz go usunąć bez wychodzenia z domu. Dotyczy to jednak kobiet, u których na cellulit nie jest jeszcze za późno. Jeśli cellulit jest już duży, jedynym rozwiązaniem jest wizyta u chirurga. Przy stosowaniu domowych sposobów na pozbycie się cellulitu najważniejsze jest stosowanie kilku metod jednocześnie. Należy pamiętać, aby jeść jak najwięcej owoców i warzyw bogatych w witaminy i minerały.

Błonnik pokarmowy powinien być niezwykle ważny w naszej codziennej diecie. Składnik ten znajduje się w ziarnach, kiełkach nasion i roślinach strączkowych. Soja jest również bardzo zdrowa dla organizmu. Zawiera dużo białka i prawie nie zawiera toksyn. Innym sposobem na pozbycie się cellulitu jest stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków przeciwzwłóknieniowych. Ilość takich produktów w sklepach i aptekach jest ogromna. Możemy kupić specjalne peelingi, balsamy lub płyny do mycia ciała, które zawierają substancje aktywne o odpowiednich składnikach. Najlepiej zrobić peeling w domu przed użyciem jakiegokolwiek makijażu ze sklepu. Jednym z najlepszych domowych peelingów na cellulit jest peeling z fusów kawy. Potrzebujemy tylko fusów pozostawionych w kubku.

Warto wspomnieć, że kofeina zawiera kilka dobroczynnych składników, które rozkładają szkodliwe lipidy, jednocześnie zapobiegając ich ponownemu odkładaniu się. Kofeina ma również właściwości odtruwające. Prowadzi to do przyspieszenia mikrokrążenia, dzięki czemu cały proces usuwania cellulitu jest efektywniejszy. Peeling kawowy na cellulit należy wykonywać 2-3 razy w tygodniu. Zgodnie z radą ekspertów należy to robić przez około dziesięć minut. Trzeba pamiętać o dokładnym wmasowaniu fusów w skórę.

Aktywność fizyczna – najlepszy sposób na pozbycie się cellulitu

Nie ma sensu pozbywać się cellulitu bez aktywności fizycznej. Angażując się w codzienne ćwiczenia w walce z cellulitem, możemy znacznie zwiększyć szanse na to, że cellulit raz na zawsze zniknie z naszego organizmu. Dzięki ćwiczeniom nadmiar lipidów zostaje spalony, a proces redukcji cellulitu ulega wyraźnemu przyspieszeniu. Każdego dnia powinniśmy poświęcić przynajmniej 40 minut na sport.

M-estetica medycyna estetyczna
Aleja Komisji Edukacji Narodowej 21/lok U7
02-797 Warszawa
666404584
www.m-estetica.pl