Press "Enter" to skip to content

Jak skutecznie chronić wyświetlacz swojego iPhone’a lub smartphone’a?

Aktualizacja 17 listopada 2021

Kupno nowoczesnego telefonu komórkowego typu iPhone lub też inny model smartphone’a wiąże się z dosyć sporym wydatkiem finansowym z rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Urządzenia te chociaż kosztują dosyć drogo- są w stanie zdecydowanie ułatwić nam codzienne funkcjonowanie. 

Taki nowoczesny telefon komórkowy, bowiem nie służy nam tylko i wyłącznie do odbierania oraz wykonywania połączeń – lecz łączy sobie zalety kilku urządzeń sprowadzone do kompaktowych rozmiarów. Dzięki takiemu, bowiem urządzeniu jakim jest nowoczesny smartphone możemy cieszyć się, i w pełni wykorzystywać zalety kamery cyfrowej, aparatu fotograficznego, nawigacji gps, odtwarzacza wideo, czytnika e-book oraz wielu innych przydatnych aplikacji chociażby mierzących ilość przebytych kroków, spalonych kalorii czy też ułatwiających naukę języków obcych.

O jakich akcesoriach ochronnych warto pamiętać podczas zakupu telefonu komórkowego?

Kupując nowy model telefonu komórkowego mało kto z nas w ogóle myśli o tym, aby jednocześnie nabyć do niego akcesoria i gadżety ochronne, które uchroniłyby ten drogi sprzęt przed uszkodzeniami mechanicznymi, zalaniem lub też stłuczeniem wyświetlacza.

W renomowanych salonach zajmujących się sprzedażą urządzeń elektronicznych takich jak telefony i tablety zwykle profesjonalna kadra doradców oferuje klientom do każdego zakupu przydatne akcesoria takie jak folie na telefon, etui i futerały, szkła hartowane, uchwyty samochodowe, rowerowe oraz wiele innych.

Etui oraz folie na telefon zabezpieczające nasz wyświetlacz przed roztrzaskaniem się w razie upadku lub też szkła hartowane mogą dosłownie uratować z opresji nasz telefon i nasz portfel.

Naprawa potłuczonego wyświetlacza, bądź też jego całkowita wymiana to wydatki w wysokości nawet kilkuset złotych – dlatego nie warto ryzykować i najlepiej zadbać o zabezpieczenie swojego nowego telefonu bezpośrednio po jego zakupie.

Czy warto inwestować w folie na telefon?

Wielu z nas zadaje sobie pytania typu : co jest lepsze- folie na telefon czy może szkła? Chociaż szkło – najlepiej hartowane stanowi lepszą i bardziej komfortową w użytkowaniu ochronę dla naszego wyświetlacza – to jednak atutem folii jest niewątpliwie jej niska cena.

Folie na telefon to więc ekonomiczne rozwiązanie dla osób, które nie chcą, lub nie mogą pozwolić sobie w danym momencie na zakup szkła chroniącego wyświetlacz.

Kupując folie na telefon warto jest wybierać te pochodzące ze znanych źródeł oraz przeznaczone dokładnie do naszego modelu telefonu komórkowego, dzięki czemu unikniemy dosyć często występującego zjawiska jakim jest nie dopasowanie folii do ekranu, co może skutkować nie tylko gorszą reakcją wyświetlacza na nasz dotyk, bądź nawet jej brakiem lub też zaburzać jakość obrazu.

Czasem nieumiejętnie dobrane folie na telefon mogą także nieestetycznie wystawać poza wyświetlacz, lub też ukryć bardzo istotne elementy naszego smartphone’a takie jak głośnik lub też aparat.

Kupując więc folie na telefon kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie jej do modelu naszego telefonu oraz precyzja i umiejętne jej naklejenie na wyświetlacz.

Jak poprawnie umieścić folię ochronną na wyświetlaczu naszego telefonu?

O tym czy folie ochronne  spełnią swoje funkcje i odpowiednio zabezpieczą ekran naszego telefonu przed stłuczeniem w razie upadku decyduje nie tylko dopasowanie odpowiedniego modelu folii do naszego sprzętu – ale także jej montaż.

Warto zakupić kilka sztuk folii na wypadek gdyby podczas jej naklejania coś poszło nie tak, i trzeba by było czynność powtarzać. W ten sposób za przesyłkę zapłacimy tylko jeden raz  – o ile będziemy dokonywać zakupu online.

Przed przystąpieniem do montażu folii na ekranie naszego telefonu należy wyświetlacz bardzo dokładnie oczyścić z wszelkich zabrudzeń, zanieczyszczeń, pyłów oraz kurzu oraz bardzo dokładnie odtłuścić – jeżeli na jego powierzchni powiem pojawiłyby choćby najmniejszy osady, pyły lub odciski – zdecydowanie zwiększa się ryzyko dostania powietrza pod folię – co skutkowało będzie nietrzymaniem się folii oraz zdecydowanie gorszym komfortem użytkowania.

Przed drugim oraz kolejnymi podejściami do zamontowania folii należy najpierw bardzo dokładnie usunąć z powierzchni wyświetlacza wszelkie pozostałości kleju poprzez solidne wyczyszczenie go i odtłuszczenie.

Kiedy wyświetlacz jest już dokładnie oczyszczony folię należy przyłożyć bardzo dokładnie do jego powierzchni tak, aby jej krawędzie przylegały do krawędzi wyświetlacza i dokładnie docisnąć, na przykład za pomocą ściereczki z mikrofibry.

Chociaż folie ochronne nie zawsze są w stanie chronić wyświetlacz przed pęknięciem w przypadku bardzo poważnych upadków – to jednak jest to oczywiście zabezpieczenie lepsze – niż żadne. Folie dobrze sprawdzą się jeżeli chcemy uniknąć zarysowań ekranu oraz zadrapań.

Folie na telefon stanowią też rozsądne rozwiązanie w przypadku kiedy mamy do czynienia z telefonem o wygiętym panelu. Przed montażem folii po raz pierwszy dobrze jest przejrzeć popularne blogi internetowe z cennymi wskazówkami dotyczącymi tego zagadnienia oraz obejrzeć filmiki instruktażowe.