Press "Enter" to skip to content

Kupony promocyjne online – jak odróżnić te prawdziwe od fałszywych?

Aktualizacja 18 kwietnia 2023

Kupony promocyjne online – jak odróżnić te prawdziwe od fałszywych? Firmy ściśle związane z handlem stale starają się skusić ludzi do zainteresowania się ich ofertą i, najzwyczajniej w świecie, do wydania jak największej ilości pieniędzy właśnie w ich salonach. Nie ma w tym nic dziwnego – właśnie na tym polega przecież marketing, jednak z uwagi na bardzo dużą konkurencję na rynku, firmy muszą sięgać po coraz bardziej zmyślne jego formy.

Jedną z tych najnowszych i najchętniej wybieranych, bo zarazem najskuteczniejszych, są kupony promocyjne online. Dla sprzedawców są one świetne – a jak wygląda to z perspektywy odbiorcy?

Otrzymują kupon promocyjny online zazwyczaj spotykamy się z bardzo pozytywnymi emocjami – zwłaszcza jeśli dotyczy on rzeczy, którą chcieliśmy kupić albo sklepu, który już wcześniej odwiedzaliśmy i którego asortyment po prostu przypadł nam do gustu. W takich sytuacjach rzadko kiedy myślimy o tym, czy owy kupon jest tak naprawdę prawdziwy i nie stanowi próby oszukania nas. Pierwsze słyszycie? To prawda, kupony promocyjne online są tak popularne, że z faktu tego postanowili skorzystać oszuści o nie do końca przyjaznych względem nas zamiarach. Jak się przed nimi uchronić i pozyskać kupon, który rzeczywiście przyniesie nam same korzyści, bez żadnych zagrożeń i przykrych sytuacji?

Poznajmy oszusta – unikniemy go!

Kluczem do tego, aby uchronić się przed fałszywym kuponem jest zrozumienie schematu działania oszusta. Ten najczęściej używa kuponów jako środka do pozyskania wrażliwych danych na nasz temat. Oczywiście nie możemy dać się zwariować – jeżeli ktoś oferujący nam tego typu kupony wymaga od nas podania naszego maila, a nawet imienia i nazwiska, wszystko w porządku. Problem rozpoczyna się, gdy chce on więcej – PESEL, skanu dowodu (są i takie przypadki!) czy potwierdzenia tożsamości poprzez wysłanie pozornie darmowego sms-a. Tak, jak mówimy, nie należy być podejrzliwym – wystarczy być czujnym i nie podawać za wiele, a przede wszystkim swoje kupony promocyjne online brać z zaufanych źródeł. Może to być oficjalny newsletter danego sklepu, gazeta codzienna, wielki portal internetowy, którego zaufanie jest niepodważalne. Byle żródło można było logicznie powiązać ze sklepem, którego kupon dotyczy.

Zobacz również:

Jak powinny wyglądać kupony promocyjne online?

Jeżeli już jesteśmy zdecydowani na to, że chcemy sięgnąć po kupon promocyjny, który pojawił się przed naszymi oczami, powinniśmy wiedzieć, czym musi się on cechować, by był po prostu wiarygodny. Zwróćmy więc uwagę na to, by:

  • podchodził z odpowiedniego miejsca – nie pozyskujemy kuponów promocyjnych z mało zaufanych i cieszących się kiepską reputacją stron internetowych – choć tak naprawdę pewność daje nam bezpośrednie pochodzenia kuponów od sklepu, możemy też odwiedzić bardziej zaufane strony zajmujące się wychwytywaniem okazji;
  • nie oferował za wiele – choć może zabrzmi to dziwnie, kupon nie może dawać zbyt wiele – jeżeli “możemy dostać” za jego pośrednictwem dużą ilość pieniędzy bez żadnej konieczności ich wydania, to najprawdopodobniej oszustwo; pamiętajmy, że musi on się opłacać nie tylko nam, ale i sieci – zazwyczaj więc oferuje on procentową zniżkę;
  • nie wymagał od nas zbyt wiele – jeżeli wybrany przez nas kupon wymaga od nas podania imienia i nazwiska, a także adresu e-mail – to dość naturalne; w końcu dostajemy go w formie imiennej, a e-mail może być środkiem jego przekazania; jeżeli jednak w grę wchodzi podanie innych danych, a zwłaszcza ich zweryfikowanie poprzez przelew czy SMS – musimy być bardzo uważni; pamiętajmy, że kupon w swojej najlepszej i jedynej akceptowalnej formie nie służy zdobyciu przez firmę naszych danych (do tego używa się innych środków, jak na przykład newslettera promowaniu sklepu online; zarobek firmie przyznającej go przynosi poprzez fakt, że ludzie rzadko poprzestają na zakupie wyłącznie tych produktów, które są objęte jego promocyjnym działaniem;
  • spełniał zasady logiki – jeżeli już po pierwszym spojrzeniu na jakiś kupon myślimy sobie “jak oni mogli sobie na to pozwolić?!”, najprawdopodobniej nie mogli, bo mamy do czynienia z fałszywką. Dobry kupon to taki, który działa dobrze zarówno dla klienta, jak i przyznającą ją sieć handlową.

Podsumowanie

Kupony promocyjne online - jak odróżnić te prawdziwe od fałszywych?
Kupony promocyjne online – jak odróżnić te prawdziwe od fałszywych?

Kupony promocyjne online są świetnym sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy i po prostu kupienie czegoś, co bardzo chcemy kupić nieco taniej. Korzysta z nich coraz więcej osób, z czego korzyści czerpią nie tylko klienci, ale i firmy, które promują się za ich pośrednictwem. Dla nich to reklama i duża szansa, że dany klient na łamach ich sklepu nie weźmie jedynie objętego promocją kuponową produktu, ale dobierze również kilka innych. Często liczą także na budowanie swojej marki i zaufania, jakim obdarzą go klienci. Z perspektywy takowego musimy jednak zwrócić uwagę, by kupony promocyjne online nie zostały wykorzystane przeciwko nam przez ludzi chcących żerować na ich popularności. Dlatego też wybierając stronę, na łamach której je dostaniemy, a także wykorzystując je po prostu bądźmy czujni, podchodząc do tego wszystkiego w tak logiczny i przemyślany sposób, jak to tylko możliwe i nie dając sobie przysłonić rozsądku ogromnymi zniżkami.