Aktualizacja 18 kwietnia 2023
Nadruki na koszulkach – jak to jest zrobione? Czy zastanawiałeś się kiedyś jak powstają nadruki na koszulkach? A może masz w planach stworzenie odzieży z własnym logo? Najczęściej używa się do tego metody zwanej sublimacją lub tak zwanego sitodruku. Z poniższego artykułu dowiesz się w jaki sposób nadruki trafiają na koszulki – rozpoczynając od wykonania projektu, a kończąc na gotowym produkcie z wybranym wzorem. Sam przekonaj się o tym, że cały proces jest niezwykle prosty i nie zajmuje on dużo czasu.
Krok 1. Przygotowanie projektu
Cały proces tworzenia koszulek z przeróżnymi wzorami, czy też ubrań z własnym nadrukiem, rozpoczyna się od zaprojektowania takiego właśnie wzoru. Jest to niezwykle istotny krok, gdyż decyduje on o późniejszym wyborze metody druku. To właśnie grafika ma bardzo duży wpływ na to, jaką metodę trzeba będzie zastosować oraz na jakich materiałach najlepiej wydrukować gotowy wzór. Odpowiednie dopasowanie wszystkich parametrów do stworzonej grafiki zapewni najlepsze rezultaty i pozwoli cieszyć się oczekiwanymi efektami. Jeżeli nie pomyślimy o tym i nie przygotujemy grafiki odpowiedniej do wykorzystywanego materiału i technik drukowania to efekt końcowy może okazać się niezadowalający – nawet jeżeli jego projekt był genialny. Osoby, które profesjonalnie zajmują się nanoszeniem nadruków na ubrania już na etapie projektowania dobrze wiedzą, której metody należy użyć do stworzenia konkretnej odzieży z nadrukiem.
Krok 2. Wybór metody druku
Do niedawna najpopularniejszą metodą wykonywania odzieży z własnym nadrukiem było zastosowanie sitodruku. Niestety szybko zweryfikowano, że metoda ta nadaje się jedynie do tworzenia grafik wektorowych, napisów i logo. Tak więc przy jej użyciu można z łatwością stworzyć np. koszulki firmowe z logo, ale już naniesienie większej grafiki może nie dać satysfakcjonującego efektu.
Metodą, która pozwala na zadrukowywanie większych powierzchni, jest tzw. DTG. Przypomina ona w działaniu drukowanie za pomocą drukarki atramentowej, jednak głowice drukujące oraz tusze są mocno zmodyfikowane – tak, aby mogły dostosować się do wykonywania nadruków na tkaninach. Drukarka służąca do wykonywania tego typu nadruków składa się z platformy transportującej oraz tuszy. Tusze zaprojektowane zostały tak, aby włókna tkaniny, na którą nanoszona zostaje grafika, były w jak największym stopniu je wchłonąć. Nadruk DTG jest bardzo trwały, a jego struktura nie odróżnia się grubością od materiału, na którym został wykonany.
Równie popularną metodą, która również pozwala na tworzenie nadruków nie odróżniających się od danego materiału, jest tak zwana sublimacja. Nadruk sublimacyjny na koszulkach powstaje przy pomocy specjalnych pras oraz odpowiednich tuszy, które najlepiej współpracują z materiałami poliestrowymi. Nie oznacza to jednak, że nie można używać tej metody na innego typu tkaninach. Oczywiście można nanosić grafikę także na inne powierzchnie, jednak efekt może nie być aż tak satysfakcjonujący, jak będzie miało to miejsce w przypadku poliestru. Dużą rolę podczas używania tej metody odgrywa także kolor materiału, gdyż barwniki używane w sublimacji najlepiej wyglądały będą na jasnych podłożach, np. białych czy też beżowych. Jeżeli natomiast tkanina, na którą chcemy nanieść grafikę, jest ciemniejsza to tusze mogą nie poradzić sobie z jej zakolorowaniem. Wówczas zaleca się nanoszenie jedynie ciemnych wzorów, bez przejść kolorystycznych i cieniowań.
Krok 3. Wykonanie gotowego produktu
Kiedy wzór zostanie już zaprojektowany, materiał wybrany, a technika odpowiednio dopasowana, to można przejść do wykonywania produktu. Proces ten będzie różnił się w zależności od wybranej metody. Wszystkie metody natomiast wymagają dostarczenia gotowego projektu wzoru – wraz z odpowiednim jego formatowaniem. Czas wykonania będzie miej więcej taki sam, jednak należy zwrócić uwagę na to, że w niektórych metodach wykonywanie nadruków na kolorowych tkaninach zajmie więcej czasu niż nanoszenie tych samych wzorów na jasne materiały.
Dzieje się tak, ponieważ do zadrukowania barwnej powierzchni potrzebne jest użycie większej ilości barwnika – i odpowiednie jego wchłonięcie. Gotowe produkty mogą różnić się także trwałością nadruków – w zależności od wybranej metody nanoszenia nadruków. Najtrwalszy będzie zdecydowanie druk sublimacyjny. Przy jego pomocy wykonamy także nadruki, które niczym nie będą odróżniały się od powierzchni koszulki – co sprawi wrażenie jakby były jej częścią od zawsze. Metoda ta jest jednak problematyczna, kiedy chcemy wykonać nadruk na kolorowym lub ciemnym tle – w tej sytuacji barwniki mogą nie podołać zadaniu, a uzyskany efekt nie będzie satysfakcjonujący.
Teraz wiesz już jak powstają nadruki na koszulkach i innych ubraniach. Jeżeli więc planujesz stworzenie własnego wzoru, to pamiętaj, aby odpowiednio dopasować wykonywaną grafikę do materiału i metody wykonywania nadruku, lub odwrotnie – materiał i metodę do grafiki. To w jaki sposób dokonasz dopasowania nie jest istotne. Najważniejsze jest to, aby wszystko ze sobą współgrało i tworzyło zadowalające efekty.