Press "Enter" to skip to content

Zastosowanie pamięci RAM

Aktualizacja 18 kwietnia 2023

Zastosowanie pamięci RAM: aby odpowiednio dopasować komputer do oczekiwań, warto zwracać uwagę na jego poszczególne elementy. Główną rolę odgrywają takie podzespoły jak procesor, płyta główna, karta graficzna czy pamięć RAM. To właśnie ostatnia z nich odpowiada za wydajność systemu oraz szybkie uruchamiania i idealne działanie wszystkich programów. Można stwierdzić, iż przyczynia się ona do sprawniejszej obsługi komputera.

Istota pamięci RAM

Zastosowanie pamięci RAM
Zastosowanie pamięci RAM

Istnieje zasadnicza różnica między kostką pamięci a tą, która występuje w dyskach twardych. Na drugiej z wymienionych mogą znajdować się dowolne pliki użytkownika. Nie ma ona także wpływu na działanie komputera. Pamięcią RAM, która znajduje się wewnątrz urządzenia, jest nośnik, na którym zapisują się informacje dotyczące programów i procesów w całym systemie. Z tego też powodu zależy od niej wydajność i szybkość komputera. Jej ubytki są bardzo łatwo widoczne na przykład podczas uruchamiania systemu lub aplikacji.

Pamięć ta ponosi odpowiedzialność za przetwarzanie danych podczas korzystania z komputera. Jednak aby wybrać odpowiednią ilość RAM-u warto spojrzeć na kilka aspektów użytkowania. Należy wyznawać zasadę, iż duża ilość zaawansowanych programów działających jednocześnie wymaga dużo większej pamięci RAM. Płynność pracy każdego użytkownika zależy od prędkości zapisywania i odczytywania danych. Sam procesor nie ma możliwości przetworzyć wszystkich zasobów urządzenia. Z tego też powodu użytkownik nie ma stałego dostępu do wszystkich danych.

Pamięć RAM, tak jak i inne podzespoły w urządzeniach do tego przystosowanych, można wymieniać i rozbudowywać. Niekiedy zbyt wolne przetwarzanie programów zmusza użytkownika o dokupienie nowych zasobów. Dzięki rozszerzeniu pamięci, komputer przyspiesza działanie, aplikacje szybciej się uruchamiają a cały sprzęt zaczyna działać jak nowy.

Parametry pamięci

Każdy z podzespołów posiada własne parametry. Nie inaczej rzecz ma się z pamięcią RAM. Najważniejszy jest typ pamięci, który decyduje o kompatybilności z płytą główną. Jeśli tak nie jest, powoduje to nieprawidłowe działanie komputera. Na początku istniały modele DDR i DDR2, które wyszły już z użycia, ponieważ charakteryzują się niewielką prędkością zapisu i odczytu danych. Obecnie używa się pamięci DDR3 i DDR o wiele wyższej szybkości przetwarzania i pojemności.

Pojemność modułów typu DDR3 nie przekracza 16 GB, natomiast prędkość odczytu waha się w granicach od 800 do 2400 MT/s. Pamięć DDR4 charakteryzuje się pojemnością wynoszącą do 64 GB i prędkością odczytu dochodzącą do 3200 MT/s. Najnowsze modele różnią się od ich poprzedników nie tylko lepszymi parametrami, ale przede wszystkim gwarancją oszczędności energii.

W informacjach producenta komputera z pewnością znajdują się dane techniczne kości pamięci, dopasowanej do płyty głównej. Na tym jednak nie kończą się wymogi, które użytkownik powinien brać pod uwagę podczas zakupu nowego podzespołu. O dobraniu odpowiedniej pamięci decydują takie parametry jak:

  • rodzaj płyty głównej to najważniejszy czynnik, który musi spełniać pamięć RAM. Podstawowym wymogiem jest kompatybilność kości z płytą a dane są zawarte w specyfikacji. Można zobaczyć, jakie są maksymalne możliwe wartości obsługi danego modelu. Dotyczy to głównie zarówno pojemności jak i prędkości odczytu danych,
  • pojemność zapewnia sprawniejszą obsługę komputera i poprawienie jego wydajności. Każdy program, który został uruchomiony zabiera część pamięci operacyjnej. W momencie otwarcia zbyt dużej ich ilości, pamięci zaczyna brakować. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w dodatkową kość lub wymienić cały podzespół na taki, który posiada większą pojemność,
  • CAS latency oznacza się jako czas, który jest potrzebny od wysłania żądania do odczytu. Im niższy parametr opóźnienia RAM, tym lepiej,
  • częstotliwość taktowania odpowiada wydajności danego modelu. Można dowiedzieć się jak szybko komputer będzie wykonywać dane polecenia. Pamięć RAM o wysokim parametrze taktowania znajduje zastosowanie podczas korzystania z wymagających programów czy podczas rozgrywek komputerowych.

Dobór odpowiedniej pamięci RAM

O funkcjonalności danego sprzętu najczęściej decydują upodobania i preferencje użytkownika. W przypadku pamięci RAM do tego dochodzą jeszcze programy, jakie będą uruchamiane na danym komputerze. Sprzęt z bardzo pojemną pamięcią będzie najlepszym wyborem dla osób obsługujących programy graficzne lub gry komputerowe. Najtańsze kości pamięci wystarczą do wykonywania podstawowych prac biurowych.

Małe wymagania użytkownika spowodują zakup modułów o niewielkiej pojemności i małym taktowaniu. Taka pamięć wystarcza do codziennej pracy i korzystania z sieci. Taki podzespół jest dość tani. Jego cena zwykle nie przekracza 200 złotych. Im wyższe wymagania, tym cena rośnie. Niektórzy użytkownicy będą rozglądać się za sprzętem o częstotliwości taktowania na poziomie 15 lub 16 i pojemności wynoszącej co najmniej 16 GB. Wtedy jednak trzeba się liczyć z wysokimi kosztami zakupu, które sięgają niekiedy wartości podstawowego komputera.