Aktualizacja 8 marca 2023
Jak zabezpieczyć się przed nieuczciwym mechanikiem? Każdy szczęśliwy posiadacz czterech kółek zgodnie przyzna, że zaufany warsztat samochodowy jest na wagę złota. Jeżeli takiego warsztatu nie mamy w najbliższej okolicy lub w ogóle, mamy problem głównie taki, że nigdy do końca nie jesteśmy pewni, czy usterka została prawidłowo usunięta oraz, czy nie zostaliśmy po prostu naciągnięci na koszty.
Jeżeli szukamy zaufanego warsztatu samochodowego, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami. Ich spełnienie pozwoli nam znaleźć dobry warsztat samochodowy i uchronić się przed utratą sporej gotówki, a być może i pojazdu.
Zawsze podchodź do każdego warsztatu z rezerwą
W obiegowej opinii kierowców warsztaty typu ASO są pewne i bezpieczne. W rzeczywistości nie jest tak do końca. Wynika to z kilku czynników. Do najważniejszych z nich zaliczymy brak możliwości zbudowania relacji z klientem (klientów w takich punktach jest wielu, obsługa również jest liczna), serwisowanie wielu samochodów z małym przebiegiem, co daje spory margines błędu. Często zdarza się tak, że samochody, które zakończyły okres wynajmu długoterminowego, znajdują nowego właściciela, który przekazuje samochód pod pieczę swojego mechanika. Okazuje się, że nawet podstawowe elementy eksploatacyjne, takie jak filtry mogą nie być wymieniane. Ostatecznie po ok. 5 latach pojazd w 90% procentach przypadków zostaje sprzedany, po co więc się męczyć. Lepiej zgarnąć zapłatę nie robiąc nic. Problem jest taki, że podobne postępowanie ze starszym pojazdem, może skończyć się naprawdę poważną awarią.
Paragon i faktura – rzecz niby taka oczywista
Każdy warsztat samochodowy za wykonaną usługę jest zobowiązany wystawić nam paragon lub fakturę. Jest to podstawa do ewentualnej reklamacji oraz dowód na to, jakie zostały użyte do naprawy części lub płyny eksploatacyjne i tym podobne. Praktyka jednak jest taka, że w wielu warsztatach samochodowych nawet nie zobaczymy kasy fiskalnej. Jeżeli nie będziemy mieli faktury, a usterka nie tyle, że nie zostanie naprawiona, ile wręcz pogorszyła się (co zdarza się często), wówczas nie mamy właściwie żadnego dowodu na to, że dany warsztat samochodowy dokonywał naprawy. W obliczu wypłacenia dużego odszkodowania warsztat taki może po prostu wyprzeć się tego, że naprawiał nam auto czy że w ogóle widział nas kiedykolwiek na oczy.
Jak sprawdzić warsztat?
Warsztaty samochodowe mogą być miejscem, gdzie zostaniemy wciągnięci na olbrzymie koszty. Oczywiście nie chodzi o to, że każdy warsztat samochodowy jest zły. W tym fachu pracuje naprawdę bardzo wielu wspaniałych fachowców, którzy z pasją wykonują swoją pracę. Niemniej jednak są takie miejsca, gdzie powinniśmy uważać. Jeżeli warsztat samochodowy odwiedzamy pierwszy raz, to domyślnie powinniśmy traktować go jako właśnie takie miejsce podejrzane. Co zrobić w takiej sytuacji? W pierwszej kolejności dobrze by było po wykonanej usłudze, podjechać na konkurencyjny warsztat samochodowy i sprawdzić, co zdaniem innego fachowcy w trawie piszczy. Jeżeli wychwyci jakieś nieprawidłowości związane z elementami wozu, które były naprawiane przed chwilą u mechanika, może to z dużą pewnością sugerować, że mechanik ten niekoniecznie jest kompetentny.
Jakie najczęściej warsztaty samochodowe stosują oszustwa?
Samochody, zanim całkiem się zepsują, przeważnie jeżdżą przez jakiś czas i dają nam oznaki nieprawidłowego funkcjonowania. Oznaki te bardzo często nie są jednoznaczne. Niektóre objawy mogą tak naprawdę w rzeczywistości być spowodowane przez jedną, dwie lub nawet trzy usterki (błahe bądź poważne). Z tego też powodu mechanicy często wiedząc, że nasza wiedza na temat motoryzacji nie jest zbyt obszerna, może nas naciągać na naprawę awarii, która w rzeczywistości nie istnieje. Jest to oczywiście bardzo nieuczciwe i perfidne, ale nie oznacza to, że takie rzeczy nie mają miejsca.
Inną nieco mniej perfidną, ale mimo wszystko szkodliwą praktyką, jest namawianie na naprawy, które nie są sensowne z ekonomicznego punktu widzenia. Dla przykładu wymiana koła dwumasowego w silniku diesla, w samochodzie, którego planujemy zezłomować za 2 lata, nie ma większego sensu. Często jednak mechanicy straszą, że koło dwumasowe może ulec awarii w zasadzie lada moment i należy wymienić. Oczywiście mając nowe koło dwumasowe, pojeździmy te 2 lata, ale najprawdopodobniej moglibyśmy pojeździć jeszcze te 2 lata na starym.
Bardzo często jest i tak, że warsztat samochodowy kompletnie nie wie, jak poradzić sobie z naszą usterką w sposób fachowy, a mimo to łata nasze auto jak potrafi i jednocześnie udaje, że wszystko zostało zrobione w jak najlepszym porządku, kasując za to oczywiście pieniądze. Są przykłady, kiedy w ruch szły „trytytki” lub „gafa”. Nie przyznawanie się do błędów, również jest bardzo częstą praktyką. Każdy mechanik czasem się pomyli. Wielu jednak nie będzie się do tego przyznawać i zwalać będzie winę na wszystko i wszystkich, byle nie na siebie. Jak wspomniano wcześniej, warsztat samochodowy wcale nie jest miejscem, w którym każdy zawsze będzie chciał nas oszukać, niemniej, jednak jeżeli nie będziemy mieli miejsca, w którym mamy mechanika, któremu ufamy i który naprawia wasze auto zawsze, to powinniśmy zachować zasadę ograniczonego zaufania.
Polecamy: mechanika pojazdowa w szczecinie
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |