Press "Enter" to skip to content

Jak wygląda kremacja zwierząt

Aktualizacja 27 lipca 2021

W Polsce z roku na rok zmienia się podejście ludzi do naszych braci mniejszych. Zwierzęta stają się pełnoprawnymi członkami rodzin. Kiedy odchodzą, cierpimy tak samo mocno, jak wtedy, gdy tracimy naszych bliskich. I niewątpliwie tak samo mocno chcemy zapewnić im godny pochówek. Wesprzeć nas w tym mogą pracownicy krematorium dla zwierząt https://animaleden.pl/, czyli miejsca, w którym pożegnać możemy naszych pupili. Choć temat kremacji czworonogów jest nowy, a dla wielu osób wręcz drażliwy i szokujący warto dowiedzieć się na jego temat nieco więcej.

Kremacja psa lub kota. A może pochówek lub utylizacja?

Samo słowo „utylizacja” nie brzmi dobrze, prawda? Niegdyś był to jedyny sposób na to, aby zwłoki pupila mogły zostać legalnie „zagospodarowane”. Ciało pozostawało w przychodni weterynaryjnej, właściciele opłacali należność zależną od wagi zwierzęcia i nie wiedzieli, co dalej dzieje się ze zwłokami. Nie było cmentarzy dla zwierząt, a pochówek w przydomowym ogródku czy w lesie był po prostu nielegalny. Nawiasem mówiąc – nadal jest niezgodny z prawem. Wydaje się też niezgodny ze zdrowym rozsądkiem. Zakopując pupila, nigdy nie mamy pewności, czy jego zwłoki nie staną się pożywką dla zgłodniałych dzikich zwierząt.

Niestety w przeciwieństwie do nas, czyli opiekunów czworonogów, nasze prawo stanowi, że zwierzę po śmierci nie jest już ukochanym pupilem. Jego ciało staje się odpadem, który należy zutylizować tak, jak inne produkty pochodzenia zwierzęcego. Podobnie jak te szpitalne, czy te pochodzące z rzeźni. Pies, kot, koń, a nawet maleńki chomik stają się niebezpiecznym biologicznym odpadem.

Bez wątpienia większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że nasze zwierzę już nigdy do nas nie powróci. Ale czy tak naprawdę nie chcemy zapewnić mu godnego pochówku? Chociażby ze względu na radość, jaką dawał nam przez długie lata swojej obecności w naszym życiu? Godny pochówek lub kremacja psa https://animaleden.pl/uslugi/, czy każdego innego bliskiego nam zwierzęcia może pomóc przejść i przepracować żałobę szybciej i delikatniej.

Kremacja zwierząt – czym różni się od utylizacji?

Dzięki nowo powstającym krematorium dla zwierząt, a także cmentarzom dla nich, opiekunowie czworonogów nie muszą się już martwić o to, co zrobić z ciałem pupila po jego śmierci. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, na czym w rzeczywistości polega kremacja. A przede wszystkim, czym różni się od utylizacji. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pozostawiając ciało pupila w lecznicy weterynaryjnej, zgadzamy się na tę drugą opcję. Szczątki odbiera pracownik firmy utylizacyjnej. I wraz z innymi „ubocznymi produktami zwierzęcymi” zawozi do zakładu niszczącego groźne biologiczne odpady.

Kremacja kota lub psa w specjalistycznym zakładzie to przede wszystkim sposób na godne potraktowanie ciała. Nikt nie rzuca nim, nie miesza z odpadami z rzeźni czy strzykawkami ze szpitala. Ciało zwierzęcia po przewiezieniu do krematorium traktowane jest z najwyższym szacunkiem, a sam proces spalania odbywa się w komorach kremacyjnych podobnych do tych, w jakich spopielane są również ludzkie szczątki. Przed samym wsunięciem zwłok zwierzaka do komory można ostatni raz się z nim pożegnać.

Krematorium dla zwierząt – jak to wszystko zorganizować?

Jak wygląda kremacja zwierzątZa życia ukochanego czworonoga nie zastanawiamy się nad tym, co zrobić z jego ciałem, gdy już go wśród nas zabraknie. Nie planujemy jego śmierci i pogrzebu. W obliczu straty jesteśmy więc zagubieni. W czasie żałoby możemy nie myśleć trzeźwo i racjonalnie. Dlatego też warto wiedzieć, że profesjonalne zakłady zajmujące się kremacją mogą wziąć na siebie większość formalności i odciążyć nas nawet w kwestii transportu. Tym samym zdjąć z nas nieco obowiązków. Pracujące tam osoby otoczą nas opieką, wszystko wytłumaczą i służyć będą wsparciem. Kremacja kota, psa, czy innego towarzyszącego nam przez lata zwierzęcia nigdy nie będzie rzeczą łatwą. Jednak z pomocą innych możemy przejść przez ten proces o wiele spokojniej.

Wystarczy zadzwonić do krematorium, które oferuje usługi w naszym regionie, a jego pracownicy umówią się z nami na odbiór ciała. Po ustaleniu terminu samej kremacji możemy zjawić się na miejscu podczas samego spopielania. Niezależnie jednak od tego, czy zechcemy odwiedzić krematorium, specjaliści odpowiedzą na wszystkie nasze pytania. W razie potrzeby będą też informować telefonicznie o wszystkim, co będzie działo się z ciałem pupila. W końcu i oni sami wiedzą, jak trudno pożegnać przyjaciela i jak ważne jest wsparcie w tak trudnych chwilach.

Co zrobić z prochami czworonoga?

Kremacja kota https://animaleden.pl/urny-i-pamiatki/czy też psa to oczywiście wciąż temat relatywnie nowy. Z pewnością jednak warty rozważenia w chwilach, gdy musimy pożegnać długoletniego przyjaciela. Na zakończenie zaś warto dodać, że spopielone szczątki zwierząt wedle polskiego prawa mogą być przechowywane w domu w specjalnych urnach lub też rozsypane na wolnym powietrzu. Dla niektórych opiekunów to też może być ważny element pożegnania lub wręcz przeciwnie – zachowania przy sobie cząstki ukochanego pupila.

Jeśli jednak nie chcemy prochów zwierzaka zabierać ze sobą, krematoria oferują też tzw. zbiorową kremację zwierząt. W tym przypadku jednocześnie spopiela się ciała kilku zwierzaków w jednej komorze kremacyjnej. Każde z nich traktując oczywiście z odpowiednim szacunkiem i należną godnością.