Press "Enter" to skip to content

Jak układać płytki drewnopodobne w małej łazience?

Aktualizacja 20 marca 2023

Wraz z modą na odniesienia do natury zwiększyło się zainteresowanie płytkami imitującymi drewno. Coraz częściej wybiera się je do łazienki. W pomieszczeniu o podwyższonej wilgotności są lepszym wyborem niż drewno. Mogą się znaleźć w każdej łazience, także małej. Trzeba tylko wybrać takie i położyć je tak, by było to z korzyścią dla małego wnętrza.

Czy wybrać płytki drewnopodobne do łazienki?

Płytki nie chłoną wilgoci, łatwo się je czyści, nie wymagają specjalnej pielęgnacji. W łazience pojawiają się znacznie częściej niż drewno. Gdy ceni się urok drewna, wystarczy wybrać płytki ceramiczne drewnopodobne. To pozwala cieszyć się tym urokiem, bez negatywnych tego konsekwencji. Łazienka staje się bardziej przyjaznym wnętrzem. Naturalny, szlachetny klimat, jaki daje takie wykończenie, sprzyja relaksowi. Czy wybrać płytki imitujące drewno? Jedyną przesłanką jest, czy ma mieć naturalny klimat. Wielkość łazienki nie ma tu znaczenia. Można wybrać je i do niezbyt dużej. Ważne jest jednak, by wybrać takie płytki, które jej nie pomniejszą. Sposób ułożenia ich też jest ważny. Można nawet postarać się o powiększenie jej optyczne. Nie należy też zapominać o pewnych kwestiach praktycznych.

Kolory płytek drewnopodobnych do małej łazienki

W małych wnętrzach sprawdzają się jasne kolory. Powiększają optycznie. Dobrym wyborem są też barwy chłodne. Często szuka się możliwości, by taniej nabyć płytki. Nawet wtedy nie należy rezygnować z dobrania odpowiednich barw. Płytki ceramiczne outlet to możliwość zakupu ich za bardzo atrakcyjną kwotę, a wybór kolorów jest spory. Barwy płytek imitujących drewno to te same kolory, co materiał, na którym się wzorują. Jakie płytki kłaść w małej łazience? Można poszukać białych drewnopodobnych albo bardzo rozbielonych szarych. Te najmocniej powiększą wnętrze. Jasne szare i beżowe także się sprawdzą. Unikać trzeba kolorów ciemnych. Dodają przytulności, ale pomniejszają optycznie. Poza kolorami znaczenie ma też wykończenie płytek, czyli ich powierzchnia. Powierzchnie połyskliwe dają mocniejszy efekt powiększenia optycznego.

Jak kłaść podłogę w małej łazience?

Płytki powinny być jasne. Znaczenie ma także, jak się je ułoży. Mogą płytki drewnopodobne łazienkę https://ceramixplytki.pl/12-plytki-uniwersalne powiększyć, a także poszerzyć albo wydłużyć. Pod uwagę trzeba wziąć jej proporcje. Płytki mają formę prostokąta. Ułożone wszerz, względem drzwi, poszerzą wnętrze. Gdy mała łazienka jest wąska, to kładąc tak płytki podłogowe, poszerzy się ją. Jeśli jest płytka a szeroka, to płytki trzeba ułożyć inaczej, czyli prostopadle do drzwi. Jest też opcja ułożenia ich na ukos, wtedy podłoga się powiększa optycznie. Ułożenie płytek daje dodatkową możliwość wpływania na wielkość optyczną wnętrza. Są trzy kwestie do rozstrzygnięcia, to: kolor płytek, ich powierzchnia, sposób ułożenia ich na podłodze.

Układanie płytek drewnopodobnych na ścianie

Na małych powierzchniach sprawdza się jednolitość kolorystyczna. To znaczy, że ściany i podłoga powinny być w jednym kolorze. Wiele jednak zależy od tego, jak bardzo mała jest łazienka. Jednolicie biała to idealny wybór przy bardzo małej powierzchni. Doda optycznie przestrzeni i kolor jasnoszary. Jeśli łazienka jest nieco większa, to można ją urozmaicić. Wybierze się płytki ceramiczne ścienne https://ceramixplytki.pl/11-plytki-dekoracyjne w jakimś kolorze drewna na niektóre obszary ścian. Podłoga i pozostała część ścian może być w innym kolorze. Takie zestawienie to np.: płytki drewnopodobne beżowe na części ścian oraz biel.

Płytki układa się poziomo. Dzięki temu ściany wizualnie się rozszerzają, a więc łazienka wydaje się większa. Nie trzeba pokrywać nimi całych ścian. Mogą sięgać do określonej wysokości. Powyżej jest wtedy farba. Fuga powinna być dopasowana kolorystycznie do płytek. Dzięki temu powierzchnia jest jednolita, czyli np. szare płytki drewnopodobne i szara fuga.

Kwestie praktyczne związane z wykańczaniem łazienki

Układanie płytek w małej łazience to takie samo wyzwanie jak w dużej. Różnica jest tylko taka, że trwa to krócej. Najlepiej zlecić to kompetentnej osobie. Można na wyprzedaży płytek ceramicznych https://ceramixplytki.pl kupić ten materiał wykończeniowy taniej. Na glazurniku nie ma co oszczędzać. Nie trzeba też przepłacać, bo ceny nie muszą być wygórowane. Jeśli łazienka jest mała, to już z tego powodu drogo nie będzie. Jeśli miałby kłaść glazurę ktoś, kto nie ma wiedzy i doświadczenia, to lepiej wziąć się do tego samodzielnie. Trzeba skompletować potrzebne narzędzia. Jeśli jest ogrzewanie podłogowe, to wybierając klej i fugę, trzeba to mieć na względzie. Ważne jest przygotowanie podłoża pod glazurę. Płytek kupuje się więcej, aby mieć zapas. Jeśli łazienka ma do 10 m² i nie ma się doświadczenia w tej pracy, warto mieć 15% płytek więcej.

Układanie płytek w łazience to poważna praca. Zaczyna się ona od ich wyboru. Płytki ścienne https://ceramixplytki.pl/3-plytki-scienne znanych firm i drewnopodobne nie muszą dużo kosztować. Warto korzystać z outletu i wyprzedaży. Najpierw jednak trzeba się zastanowić, jak ma wyglądać łazienka. Z drewnopodobnymi płytkami będzie naturalna i przyjazna, ale trzeba przemyśleć szczegóły. Białe płytki drewnopodobne czy szare? Czy zastosować różne kolory? Czy płytki na całości? To wszystko ma znaczenie.

Ceramix płytki ceramiczne
Andrzeja Struga 3
70-784 Szczecin
730 730 143
ceramixplytki.pl